Tumor jajnika -
Tumorske promene jajnika predstavljaju nekontrolisan rast ćelija u jajnicima koji može izazvati simptome poput nadimanja, gubitka težine i smanjene prehranjenosti. Faktori rizika uključuju starije godine, genetske promene i porodičnu istoriju bolesti. Dijagnoza se postavlja putem ginekoloških pregleda, snimanja, krvnih testova i, ponekad, hirurgije. Lečenje uključuje operaciju, hemoterapiju,...
Abdominalna aneurizma -
Aneurizma abdominalne aorte je proširenje dela aorte u stomaku, koje može biti opasno ako pukne. Uzroci uključuju aterosklerozu, visok pritisak, infekcije i traume. Simptomi su često neprimetni, ali mogu uključiti bol u stomaku i leđima. Dijagnoza se postavlja ultrazvukom, CT-om ili MR-om. Lečenje varira od praćenja do hirurgije, zavisno od veličine i rasta aneurizme.
Abdominalna hirurgija -
Abdomen je deo tela između grudnog koša i karlice koji sadrži organe ključne za varenje i eliminaciju otpadnih materija. Abdominalna hirurgija fokusira se na tretman bolesti u ovoj oblasti, a simptomi na koje treba obratiti pažnju uključuju dugotrajni proliv, krv u stolici, bol i nagli gubitak težine. Prevencija obuhvata smanjenje stresa, prestanak pušenja, pravilnu ishranu i kontrolu težine.
Adenom jetre -
Adenom jetre je benigni tumor koji potiče iz hepatocita. Češći je kod žena i povezan je sa kontraceptivnim pilulama. Simptomi uključuju bol i nadimanje stomaka. Uzroci mogu biti hormoni, trudnoća, steroidi i genetske bolesti. Dijagnoza se postavlja snimanjem i biopsijom. Postoje četiri tipa adenoma, a komplikacije uključuju krvarenje i rizik od raka. Lečenje zavisi od pola i veličine tumora...
Ahalazija -
Ahalazija je redak poremećaj kada se prsten mišića na kraju jednjaka, nazvan donji ezofagealni sfinkter (LES), ne opušta kako bi dozvolio ulazak hrane u stomak. Simptomi uključuju probleme sa gutanjem, regurgitaciju nesvarene hrane, bol u grudima, gorušicu, noćni kašalj, gubitak težine/neuhranjenost. Ahalazija se obično dijagnostikuje kod odraslih između 25 i 60 godina, ali može se pojaviti i...
Aksilarna limfadenopatija -
Aksilarna limfadenopatija označava povećanje limfnih čvorova u pazuhu, uzrokovano infekcijama, malignitetima, autoimunim bolestima ili reaktivnim promenama. Simptomi uključuju oticanje, bol i opšte simptome poput groznice. Dijagnoza se postavlja anamnezom, laboratorijskim i radiološkim testovima, a lečenje zavisi od uzroka i uključuje antimikrobne lekove, terapiju maligniteta ili imunosupresive.
Aneurizma abdominalne aorte -
Aneurizma abdominalne aorte predstavlja opasno proširenje aorte u abdomenu, često bez simptoma dok ne dođe do pucanja. Faktori rizika uključuju upotrebu duvana, starost, pol i porodičnu istoriju. Dijagnoza se često postavlja ultrazvukom, a tretmani variraju od monitoringa do operacije. Prevencija uključuje zdrav stil života i skrining za rizične grupe.
Angiosarkom -
Angiosarkom je redak tumor mekog tkiva koji pogađa unutrašnju oblogu krvnih sudova i može se javiti bilo gde u telu, često pogađa kožu, dojke, jetru, glavu i vrat. Češći je kod starijih od 60 godina. Faktori rizika uključuju terapiju zračenjem, izlaganje hemikalijama i hronični limfedem. Tretmani uključuju operaciju, zračenje, hemoterapiju, ciljne lekove i imunoterapiju.
Anomalije krvnih sudova mozga -
Anomalije krvnih sudova mozga obuhvataju nepravilnosti kao aneurizme, arteriovenske i kavernozne malformacije, i Moyamoya bolest. Simptomi uključuju glavobolje, napade i neurološke deficite. Uzroci su genetski faktori, hipertenzija, ateroskleroza i pušenje. Dijagnoza se sprovodi putem MR, CT i angiografije, dok lečenje može uključivati lekove, hirurgiju ili radioterapiju.
Apsces pluća -
Apsces pluća je šupljina ispunjena gnojem, uzrokovana infekcijom bakterijama iz usta koje se aspiriraju u pluća. Simptomi uključuju umor, kašalj sa sputumom i groznicu. Dijagnoza se postavlja rendgenskim snimkom, a lečenje uključuje antibiotike, ponekad i bronhoskopiju ili operaciju. Glavni faktori rizika su smanjen imuni odgovor i opstrukcija disajnih puteva.
ARDS -
Akutni respiratorni distres sindrom (ARDS) je stanje koje se javlja zbog povrede pluća, koja uzrokuje nakupljanje tečnosti u alveolama. To smanjuje sposobnost pluća da razmenjuju gasove, što dovodi do hipoksemije. Uzroci ARDS-a uključuju direktne povrede pluća poput pneumonije, kao i indirektne povrede kao što su sepsa. Lečenje se fokusira na kiseoničku terapiju i tretman osnovnog uzroka.
Ascites -
Jetra je vitalni organ u trbušnoj duplji, često povezan s ascitesom, stanjem akumulacije tečnosti u abdomenu, najčešće zbog ciroze. Faktori rizika uključuju hepatitis, alkoholizam i srčane probleme. Simptomi su kratak dah i otok. Dijagnoza obuhvata snimanja i paracentezu. Lečenje podrazumeva smanjenje unosa soli, diuretike i, u teškim slučajevima, transplantaciju jetre.
Atelektaza -
Atelektaza nastaje kada se alveole u plućima ne napune vazduhom, usled opstruktivne ili neopstruktivne blokade disajnih puteva. Simptomi variraju i zavise od količine zahvaćenih alveola. Dijagnostika uključuje testove krvi, rendgen, CT sken i bronhoskopiju. Lečenje obuhvata terapiju disanja, bronhoskopiju, drenažu, dok je hirurgija retka.
Atipična pneumonija -
Atipična pneumonija, poznata kao "hodajuća upala pluća," je blaga infekcija pluća izazvana bakterijama, virusima ili gljivicama. Simptomi uključuju bol u grlu, kašalj i nisku temperaturu. Češća je u jesen i zimu i zarazna je. Lečenje zavisi od uzroka; bakterijski se leči antibioticima, dok se virusni tip leči simptomatski. Uglavnom ne zahteva hospitalizaciju.
Audiometrija -
Otorinolaringolog je specijalista za uho, grlo i nos. ORL pregled uključuje dijagnostiku i lečenje problema u ovim oblastima, često uz pomoć dodatnih testova kao što su audiometrija, koja procenjuje prag sluha. Audiometrija otkriva rano oštećenje sluha i pomaže u sprečavanju daljeg pogoršanja. Pregledi su bezbedni, a rizici minimalni, omogućavajući brzo dijagnostikovanje i lečenje.
Bekerova cista -
Bekerova cista je benigna izraslina ispunjena tečnošću koja se formira iza kolena, često uzrokovana povredama ili artritisom. Simptomi uključuju kvržu, bol, ukočenost i otok. Dijagnostikuje se pregledom i snimanjem, a lečenje se fokusira na osnovni problem, uključujući RICE metodu, lekove, fizikalnu terapiju ili operaciju. Prevencija uključuje nošenje zaštitne opreme i odgovarajući odmor.
Benigni tumor pluća -
Benigni tumori pluća, uključujući hamartome, adenome i papilome, su nekancerozni i obično ne zahtevaju lečenje. Oni se razlikuju od malignih tumora po tome što ne metastaziraju i rastu sporo. Simptomi mogu uključivati kašalj i otežano disanje. Dijagnostikuje se rendgenskim snimkom, CT-om ili bronhoskopijom, a lekar može preporučiti dalji nadzor ili operaciju ako postoje indikacije za rak.
Bronhiektazije -
Bronhiektazija je stanje pluća gde dolazi do oštećenja i proširenja disajnih puteva, što otežava uklanjanje sluzi, vodeći do čestih infekcija. Simptomi uključuju kašalj sa puno sluzi, ponovljene infekcije i kratkoću daha. Iako se ne može potpuno izlečiti, tretmani kao što su antibiotici, fizikalna terapija i uređaji za disanje pomažu u upravljanju simptomima.
Cervicitis -
Cervicitis je zapaljenje grlića materice često uzrokovano polno prenosivim infekcijama kao što su gonoreja i hlamidija, ali može biti posledica alergijskih reakcija ili prenamnožavanja bakterija. Simptomi uključuju bolno mokrenje, abnormalni vaginalni iscedak i krvarenje. Liječenje zavisi od uzroka, često uključujući antibiotike. Dijagnoza se postavlja PAPA testom, kolposkopijom ili biopsijom.
Ciroza jetre -
Ciroza je ozbiljno oštećenje jetre uzrokovano različitim stanjima kao što su dugotrajna konzumacija alkohola, virusni hepatitis ili metabolički poremećaji. Simptomi se često pojavljuju kasno i mogu uključivati umor, gubitak apetita i žuticu. Komplikacije uključuju portalnu hipertenziju i povećan rizik od raka jetre. Prevencija uključuje izbjegavanje alkohola i zdravu ishranu.
Ciste na bubrezima -
Bubrezi uklanjaju otpad iz krvi i regulišu krvni pritisak. Ciste na bubrezima su ispunjene tečnošću i mogu biti benigne ili maligne. Postoji više tipova cista, uključujući jednostavne, policistične i složene. Dijagnoza cisti uključuje ultrazvuk, laboratorijske analize i, po potrebi, CT ili biopsiju. Lečenje može uključivati aspiraciju ili hirurgiju ako ciste izazivaju probleme.
Cistitis -
Urinarni sistem čine bubrezi, ureteri, bešika i uretra. Cistitis je upala bešike često izazvana bakterijskim infekcijama, najčešće Escherichia coli. Simptomi uključuju učestalo i bolno mokrenje, zamućen urin, te krv u urinu. Dijagnoza se potvrđuje analizom urina, a leči se antibioticima. Prevencija uključuje dobru higijenu i unos tečnosti. Rizične grupe su žene, trudnice i osobe sa...
CT -
MSCT skener je neinvazivna metoda koja omogućava precizne prikaze tkiva i organa uz pomoć X zraka. Koristi se za dijagnostiku stanja mekih tkiva, krvnih sudova i kostiju. Postupak je brz i bezbolan, a za bolju vizualizaciju može biti potreban kontrast na bazi joda. Indikacije obuhvataju otkrivanje tumora, infekcija, i krvarenja, kao i planiranje terapijskih procedura. Rezultati se dobijaju...
CT abdomena -
CT skeniranje abdomena je specijalizovan rendgenski pregled koji stvara slike poprečnog preseka trbušne duplje, omogućavajući lekarima da bolje sagledaju organe i strukture. Koristi se pri sumnji na probleme u predelu abdomena, kao što su bol, infekcije ili tumori. Prednosti uključuju brzinu i neinvazivnost, dok su rizici minimalni, uglavnom vezani za kontrastne supstance.
CT glave -
CT skener glave je dijagnostički alat koji pruža detaljne slike mozga, lobanje i drugih struktura. Koristi se za identifikaciju stanja poput tumora, moždanih udara i povreda. Priprema uključuje razgovor s lekarom i moguće primene kontrastnog sredstva. Procedura je kratka, bezbolna, ali uključuje minimalno zračenje. Prednosti uključuju preciznu dijagnozu i brzinu.
CT karlice -
CT skeniranje karlice je medicinska procedura koja koristi rendgenske zrake za detaljno snimanje karličnog područja. Koristi se za dijagnozu povreda, tumora i uzroka bolova. Test je brz, neinvazivan i precizan, ali uključuje minimalno zračenje i mogućnost alergijske reakcije na kontrast. Priprema je jednostavna, a snimanje pomaže u bržem lečenju i planiranju operacija.
CT kičme -
CT skeniranje vratne kičme je medicinska procedura koja koristi rendgensku opremu za pravljenje detaljnog modela kičme. Obično se naručuje nakon nesreće ili zbog bolova u vratu. Može otkriti povrede, herniju diskova, tumore, slomljene kosti i infekcije. Procedura je bezbolna, traje 10-20 minuta i često zahteva kontrastnu boju. Rezultati su obično spremni za 48 sati.
CT pluća -
CT skener pluća je ključan u ranoj dijagnozi upale izazvane Covid-19, jer pruža jasniji prikaz od rendgena. Preporučuje se snimanje pri simptomima poput suvog kašlja i otežanog disanja. Pneumonija je ozbiljna i zahteva brzu dijagnozu i lečenje. Nakon preležane korone, važno je kontrolisati pluća i eventualno posetiti kardiologa zbog mogućih posledica na srce.
CT pluća najpreciznija metoda -
Rano otkrivanje promena na plućima kod pacijenata sa Covid-19 je ključno, pri čemu je CT skener najsenzitivniji dijagnostički alat. Evropsko Udruženje za Grudnu Radiologiju i Flajšnerovo društvo preporučuju primenu CT-a, posebno za pacijente sa rizikom ili teškim oblicima bolesti, dok rendgen ili ultrazvuk koriste samo u specifičnim slučajevima.
CT urografija -
CT urografija je neinvazivni pregled urinarnog trakta koji koristi rendgenske zrake i kontrastnu boju za prikaz bubrega, uretera i bešike. Pomaže u dijagnostikovanju stanja kao što su kamen u bubregu, tumori i infekcije. Pre pregleda važno je obavestiti lekara o alergijama, trudnoći ili postojećim bolestima. Rizici uključuju blage alergijske reakcije. Tačna dijagnoza je korisna uprkos malom...
CT zglobova -
CT skeniranje zglobova je neinvazivna metoda koja pruža detaljne slike kostiju i mekih tkiva, korisna za dijagnostiku trauma, infekcija i degenerativnih bolesti. Pregled se obavlja prema potrebi, uz posebne pripreme, i može uključivati kontrastnu boju. Rezultati su dostupni u roku od 48 sati, a prednosti uključuju efikasnost i preciznost dijagnoze.
CT, PET ili MR -
CT skener i magnetna rezonanca su bezbolne i neinvazivne dijagnostičke metode za dobijanje slika unutrašnjosti tela. CT koristi X-zrake, dok MR koristi magnetna polja i radio talase. CT je pogodan za kosti, pluća i tumore, dok MR bolje prikazuje meka tkiva poput nervnog sistema. Iako CT koristi zračenje, doze su male i neškodljive, dok MR ne koristi zračenje.
Disekcija aorte -
Aorta je glavna arterija koja prenosi krv bogatu kiseonikom od srca do ostatka tela. Disekcija aorte nastaje kada pritisak ili slabost uzrokuju cepanje slojeva aorte, što može biti fatalno. Tipični simptomi uključuju jak bol u grudima i leđima. Postoje dva tipa disekcije: A (uzlazna aorta) i B (silazna aorta) . Hitna dijagnoza i lečenje, često hirurško, od suštinskog su značaja za...
Divertikulum jednjaka -
Divertikulum jednjaka je izbočena kesa u sluzokoži jednjaka, najčešće pogađa starije osobe. Postoje tri tipa: Zenkerov, srednji torakalni i epifrenski. Simptomi uključuju otežano gutanje, kašalj, loš zadah i promene u glasu. Dijagnoza se postavlja barijumskim ezofagogramom i endoskopijom, dok lečenje može biti nehirurško (promene ishrane) ili hirurško.
Duktalna ekstazija -
Ektazija mlečnih kanala je nekancerozno stanje dojke koje uzrokuje upalu i zadebljanje mlečnih kanala. Najčešće se javlja kod osoba u menopauzi i može izazvati simptome kao što su osetljivost dojki, iscedak iz bradavica i obrnuta bradavica. Lečenje često nije potrebno, ali u težim slučajevima se koriste antibiotici ili hirurška intervencija. Pušenje, gojaznost i dijabetes mogu povećati rizik.
Edem pluća -
Plućni edem je ozbiljno stanje kada pluća ispuni tečnost, otežavajući dobijanje kiseonika. Simptomi uključuju kratak dah i piskanje. Najčešći uzrok je srčana insuficijencija. Dijagnoza se postavlja fizikalnim pregledom i testovima kao što su EKG i rendgen. Lečenje može uključivati kiseonik, diuretike, tretman osnovnog stanja i intenzivnu negu u težim slučajevima.
EEG -
EEG snimanje registruje električnu aktivnost mozga pomoću elektroda. Preporučuje se kod sumnje na moždane poremećaje kao što su epilepsija, glavobolje i povrede glave. Pacijent treba biti naspavan, sa čistom kosom. Snimanje traje oko 30-45 minuta i obavlja ga sertifikovana medicinska sestra. Postupak je bezbolan i bez rizika, a rezultate interpretira specijalista.
Emfizem pluća -
Emfizem je stanje pluća koje izaziva kratak dah zbog oštećenja alveola. Glavni uzrok je pušenje, ali i zagađenje, marihuana i druge hemikalije. Simptomi uključuju otežano disanje, kašalj, umor i gubitak težine. Dijagnoza se postavlja pomoću fizikalnog pregleda, rendgena i drugih testova. Lečenje uključuje prestanak pušenja, lekove, terapiju kiseonikom i druge metode za usporenje bolesti.
Encefalitis -
Encefalitis je ozbiljno stanje koje izaziva upalu mozga, često usled infekcije ili autoimunog procesa, i može biti opasno po život. Postoje infektivni i autoimuni oblici. Simptomi variraju, a tretmani uključuju antivirusne lekove i podršku disanju. Rizik se može smanjiti vakcinacijom i zaštitom od komaraca. Većina pacijenata zahteva hospitalizaciju.
Endometrioza jajnika -
Endometriom jajnika je cista ispunjena tečnošću sličnom endometrijumu i ukazuje na endometriozu. Češći je kod žena između 25 i 40 godina i može izazvati simptome poput bola u karlici, bolnih ciklusa i problema s plodnošću. Dijagnoza uključuje laparoskopiju, a tretmani variraju od praćenja do hirurgije. Plan terapije zavisi od različitih faktora, uključujući želju za trudnoćom.
Ezofagitis -
Ezofagitis je upala jednjaka uzrokovana refluksom kiseline, infekcijama ili lekovima. Simptomi uključuju bol, otežano gutanje, i gorušicu. Vrste uključuju eozinofilni, refluksni, lekovima izazvan i infektivni ezofagitis. Dijagnoza uključuje endoskopiju i testove na alergije. Lečenje zavisi od uzroka i može uključivati lekove, promene u ishrani i izbegavanje alergena.
Fibroadenom -
Fibroadenom je benigna kvržica dojke koja se sastoji od fibroznog i žlezdanog tkiva. Postoje jednostavni i složeni fibroadenomi, kao i druge vrste. Najčešće se javljaju kod osoba između 15 i 35 godina. Fibroadenomi se mogu smanjiti, nestati ili zahtevati operaciju. Dijagnoza uključuje preglede i biopsiju. Mogući su ponovni pojavljivanje fibroadenoma.
Fibrotoraks -
Fibrotoraks je stanje karakterisano formiranjem vlaknastog tkiva u pleuralnoj šupljini, što može smanjiti funkciju pluća i izazvati simptome poput otežanog disanja, bola u grudima i kašlja. Uzroci uključuju infekcije, traume i izlaganje iritantima. Dijagnoza zahteva medicinska ispitivanja, a lečenje može uključivati fizioterapiju, lekove ili hirurgiju u težim slučajevima.
Fizijatar pregled -
Fizijatrija, poznata i kao fizikalna medicina i rehabilitacija, fokusira se na dijagnozu i lečenje neuroloških i muskuloskeletnih stanja radi poboljšanja funkcije i kvaliteta života. Fizijatri koriste kliničke preglede, imidžing i testove kao što su EMG da procene bol, slabost i disfunkciju. Primenjuju nehirurške tretmane kao što su fizikalna terapija i lekovi pre nego što razmotre operaciju.
Fraktura patele -
Prelom patele je povreda kolenske čašice usled udarca ili pada, koja može otežati kretanje kolena. Postoji nekoliko tipova preloma: stabilni, pomereni, poprečni, usitnjeni i otvoreni. Simptomi uključuju bol, oticanje i nemogućnost savijanja noge. Dijagnoza se postavlja rendgenom ili MR-om. Lečenje obuhvata operaciju, odmor i rehabilitaciju.
Fraktura rebara -
Fraktura rebra nastaje usled traume poput saobraćajnih nesreća ili sportskih povreda. Rehabilitacija obično zahteva odmor, led i vežbe disanja. Komplikacije mogu uključivati oštećenje organa i probleme sa disanjem. Dijagnoza se postavlja fizičkim pregledom i snimcima. Operacija je retka i potrebna samo za ozbiljne povrede ili komplikacije u zarastanju.
Gastritis -
Gastritis je upala sluzokože želuca koju mogu izazvati infekcija bakterijom Helicobacter pylori, korišćenje nesteroidnih antiinflamatornih lekova, alkohol, stres i drugi faktori. Tipovi uključuju akutni, hronični, autoimuni, eozinofilni i hemoragični gastritis. Simptomi obuhvataju bol u stomaku, mučninu i povraćanje, dok tretman podrazumeva promenu ishrane, lekove i izbegavanje iritansa.
GIST -
Gastrointestinalni stromalni tumori (GIST) su retki sarkomi mekog tkiva koji rastu u zidovima digestivnog trakta. Obično su povezani s mutacijama gena KIT i PDGFRA. Simptomi mogu uključivati bol u stomaku, krvarenje, umor i gubitak težine. Lečenje uključuje operaciju i ciljanu terapiju. Prevencija nije specifično razvijena, ali zdrav način života može smanjiti rizik. Redovni pregledi su...
Glioblastom -
Glioblastom je agresivan rak mozga koji se brzo širi i teško leči. Simptomi uključuju glavobolje, mučninu, konfuziju, pamćenje i promene vida. Uzrok je često nepoznat, a faktori rizika uključuju starost i izloženost zračenju. Dijagnostika obuhvata neurološki pregled, imidžing i biopsiju. Lečenje može uključivati operaciju, zračenje, hemoterapiju, ciljanu terapiju i klinička ispitivanja.
Hašimoto -
Hašimotova bolest je autoimuno stanje koje može izazvati hipotireozu kod oko 5 od 100 ljudi, često pogađajući žene u dobi od 30-50 godina. Simptomi uključuju umor, debljanje, suvu kožu i depresiju. Dijagnostikuje se testovima krvi, a tretira levotiroksinom. Ne postoji specifična dijeta za Hašimotov sindrom, ali je važno pratiti preporuke lekara.
Hepatomegalija -
Hepatomegalija je uvećana jetra, često znak drugog problema kao što su bolesti jetre, kongestivna srčana insuficijencija ili tumor. Simptomi uključuju umor, mučninu, povraćanje, bol u stomaku i žutu prebojenost kože. Uzroci uključuju razne bolesti jetre, srčane probleme i tumore. Dijagnoza obuhvata analize krvi, ultrazvuk i biopsiju. Prevencija uključuje zdravu ishranu i umerenu konzumaciju...
Hiperplazija štitne žlezde -
Hiperplazija štitne žlezde podrazumeva ubrzano deljenje ćelija, što dovodi do njenog povećanja i može uzrokovati simptome poput otežanog gutanja i pritiska u vratu. Uzrokuju je faktori poput hormonalne neravnoteže i nedostatka joda. Dijagnostika obuhvata analize krvi i snimanja, a tretmani uključuju medikamentoznu terapiju, radioaktivni jod i hirurgiju. Prevencija podrazumeva zdravu ishranu i...
HOBP -
Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) obuhvata progresivne bolesti pluća poput hroničnog bronhitisa i emfizema, uzrokovane uglavnom pušenjem. Simptomi uključuju kašalj, kratak dah i šištanje. Dijagnoza se postavlja testovima poput spirometrije. Lečenje je usmereno na ublažavanje simptoma i uključuje bronhodilatore, steroide i kiseonik.
Holecistitis -
Holecistitis je upala žučne kese izazvana najčešće zbog kamenja koje blokira protok žuči. Može biti akutni ili hronični. Simptomi uključuju bol u gornjem desnom delu abdomena, mučninu, povraćanje i groznicu. Dijagnoza se postavlja ultrazvukom, CT-om ili MRI-om. Lečenje podrazumeva antibiotike, analgetike i eventualno operaciju uklanjanja žučne kese. Komplikacije uključuju infekcije i...
Holter -
Holter je prenosivi EKG koji beleži rad srca neprekidno tokom 24 do 48 sati. Koristi se za praćenje simptoma kao što su bol u grudima, vrtoglavica, nesvestica i nepravilni otkucaji srca. Test je bezbolan i siguran, a pacijent vodi dnevnik aktivnosti i simptoma. Rezultati pomažu lekarima da utvrde prisustvo aritmija kao što su bradikardija, tahikardija i atrijalna fibrilacija.
Ileus -
Ileus je stanje zastoja u crevnom sistemu gde hrana ne može normalno da prođe, što može biti ozbiljno i potencijalno smrtonosno. Uzroci uključuju operacije, određene lekove i bolesti kao što su divertikulitis i Kronova bolest. Simptomi uključuju natečen stomak, mučninu i zatvor. Lečenje zavisi od težine, a može uključivati promene ishrane, lekove ili operaciju.
Infarkt pluća -
Infarkt pluća nastaje usled blokade krvotoka, najčešće zbog plućne embolije, i može izazvati simptome kao što su kašljanje krvi, kratkoća daha i bol u grudima. Dijagnoza se često postavlja dodatnim nalazima prilikom ispitivanja plućne embolije. Lečenje uključuje podršku, antikoagulante i, u teškim slučajevima, razbijanje ugrušaka ili hirurgiju.
Ishemija mozga -
Ishemija mozga, poznata kao cerebralna ishemija, nastaje kada nema dovoljno dotoka krvi u mozak, što može dovesti do odumiranja moždanog tkiva ili ishemijskog moždanog udara. Simptomi uključuju slabost, gubitak osećaja, konfuziju i vrtoglavicu. Uzroci mogu biti bolesti srca, niskog krvnog pritiska ili traume. Lečenje i prevencija obuhvataju lekove i hirurške zahvate.
Kalcifikacija u dojkama -
Kalcifikacije dojke su naslage kalcijuma u tkivu dojke, često otkrivene mamografijom. Postoje dve vrste: makrokalcifikacije (velike bele mrlje, obično benigne) i mikrokalcifikacije (male bele tačke, ponekad indikacija raka) . Dijagnoza može zahtevati dodatne testove poput biopsije. Većina kalcifikacija je benigna i ne zahteva lečenje.
Kalkuloza bubrega -
Kalkuloza bubrega, ili nefrolitijaza, označava prisustvo kamenja u bubrezima koje izaziva bol i nelagodnost pri mokrenju. Simptomi uključuju jak bol u leđima, krv u mokraći i mučninu. Kamenje može biti kalcijumsko, struvitno, uratno ili cistinsko. Lečenje zavisi od veličine i položaja kamenja, a uključuje unos tečnosti, lekove ili medicinske procedure.
Karolijeva bolest -
Karolijeva bolest je redak genetski poremećaj jetre koji uzrokuje širenje žučnih kanala, što može dovesti do blokade, infekcije ili cista. Simptomi uključuju bol, žuticu, povraćanje i groznicu. Bolest je povezana s PKHD1 genom i može se dijagnostikovati krvnim testovima i radiološkim pregledima. Ne postoji lek, ali tretmani mogu upravljati simptomima i komplikacijama.
Kašalj -
Kašalj je čin koji čisti disajne puteve od čestica i iritansa. Iako često nestaje sam, može biti simptom bolesti. Postoje različiti uzroci akutnog i hroničnog kašlja, uključujući infekcije, alergije i GERB. Rendgenski pregled pluća važan je za analizu stanja i postavljanje dijagnoze. Posetite lekara ako kašalj traje više od 3 nedelje ili se javljaju ozbiljniji simptomi.
Kifoza -
Kifoza je deformitet kičme sa zadnjim iskrivljenjem, često u torakalnom delu. Može biti uzrokovana prelomima, osteoporozom, degeneracijom diska ili Scheuermann-ovom bolešću. Simptomi uključuju bol i ukočenost, a komplikacije ograničene funkcije i probleme s varenjem. Dijagnostika uključuje rendgen i MR. Lečenje varira od lekova i terapije do operacije.
Koksartroza -
Koksartroza je degenerativno oboljenje kuka koje uzrokuje bol, ograničenu pokretljivost i trošenje hrskavice. Simptomi uključuju bol u zglobu kuka i preponama, šepanje, i bol tokom mirovanja. Dijagnostika obuhvata istoriju bolesti, fizički pregled i snimanja. Lečenje se fokusira na ublažavanje simptoma, fizikalnu terapiju, lekove, a u težim slučajevima i hiruršku intervenciju.
Kolor dopler nogu i ruku -
Ultrazvučno skeniranje arterija i vena, poznato kao kolor dopler, omogućava lekarima procenu protoka krvi i identifikaciju suženja ili blokada. Ovaj bezbolni i sigurni test je ključan za dijagnostikovanje stanja kao što su arterioskleroza i duboka venska tromboza. Nema potrebe za posebnom pripremom, traje 30-60 minuta i nema poznatih rizika po zdravlje pacijenta.
Kolor dopler vrata -
Ultrazvuk karotida, poznat i kao kolor dopler krvnih sudova vrata, bezbedan je test koji pomoću zvučnih talasa snima unutrašnjost karotidnih arterija. Koristi se za procenu protoka krvi, identifikaciju ugrušaka i naslaga koje mogu izazvati moždani udar. Postupak je bezbolan, traje 30-45 minuta i ne zahteva posebne pripreme. Prednosti uključuju odsustvo zračenja i primenu kod svih pacijenata.
Maligni tumor pluća -
Tumor pluća počinje kada ćelije u plućima rastu van kontrole, često u bronhijama ili alveolama. Postoje dve glavne vrste: rak pluća ne-malih ćelija (adenokarcinom, karcinom skvamoznih ćelija, velikoćelijski karcinom) i rak malih ćelija pluća. Faktori rizika uključuju pušenje, izloženost radonu i azbestu. Simptomi su kašalj, bol u grudima, gubitak težine i kratak dah.
Mamografija dojki -
Mamografija je rendgenski pregled dojki koji se koristi za rano otkrivanje raka dojke. Postoje dve vrste: skrining i dijagnostička mamografija. Žene starije od 40 godina treba da se pregledaju svake 1-2 godine. Priprema uključuje izbegavanje nanošenja određenih supstanci. Pregled može biti nelagodan, ali nudi jasne slike za dijagnozu. Digitalni mamografi su posebno korisni za mlađe žene.
Mamografski pregled dojki -
Mamografija je medicinska procedura snimanja dojki koristeći niske doze rendgenskih zraka za rano otkrivanje raka pre pojave simptoma. Postoje dve vrste - skrining i dijagnostička mamografija. Skrining mamografija se preporučuje godišnje za žene starije od 40 godina, dok se dijagnostička koristi kod simptomatskih slučajeva. Priprema uključuje izbegavanje dezodoransa i prikupljanje prethodnih...
Mastitis -
Mastitis je upala tkiva dojke, često s infekcijom, najčešći kod dojilja. Simptomi uključuju otok, crvenilo, bol i groznicu. Uzroci uključuju zastoj mleka i bakterijske infekcije. Dijagnoza se postavlja klinički, a lečenje uključuje antibiotike i kontinuirano dojenje. Prevencija uključuje pravilno pražnjenje dojki i promenu položaja tokom dojenja.
Meningitis -
Meningitis je zapaljenje moždanih ovojnica koje okružuju mozak i kičmenu moždinu, a može biti izazvan virusima, bakterijama, gljivicama ili parazitima. Postoji više tipova, uključujući bakterijski, virusni, gljivični i aseptični meningitis. Simptomi uključuju ukočenost vrata, groznicu i glavobolju. Dijagnoza se postavlja putem lumbalne punkcije i drugih testova, a lečenje zavisi od uzroka.
Mezoteliom -
Mezoteliom je retka vrsta tumora mezotelnog tkiva, povezana sa izloženošću azbestu. Razvija se u pleuri, peritoneumu, perikardu ili tunici vaginalis. Simptomi variraju u zavisnosti od lokacije. Dijagnostika obuhvata istoriju bolesti, fizički pregled i testove. Lečenje zavisi od tipa i stadijuma i uključuje operaciju, hemoterapiju ili zračenje.
MR abdomena -
Magnetna rezonanca (MRI) je neinvazivna dijagnostička metoda koja koristi magnete i radio talase za stvaranje detaljnih slika abdomena. Omogućava pregled mekih tkiva bez zračenja i koristi se za dijagnostikovanje problema u jetri, žuči, pankreasu, nadbubrežnim žlezdama i bubrezima. Pregled traje od 30 do 90 minuta, a rezultati su dostupni ubrzo nakon postupka.
MR angiografija -
MR angiografija je neinvazivni pregled koji koristi magnetno polje i radio talase za procenu krvnih sudova. Može uključivati kontrast, posebno ako je potrebno detaljnije prikazivanje. Istražuje aneurizme, suženja sudova, malformacije i druge abnormalnosti. Prednost je što ne koristi zračenje. Priprema je minimalna, ali trudnice treba da se konsultuju sa lekarom.
MR dojke -
Magnetna rezonanca dojke je ključna dijagnostička metoda za detaljno ispitivanje promena dojke bez izlaganja x-zračenju. Pregled traje 15-30 minuta i može se raditi sa ili bez kontrasta. Indikovana je za skrining kod povećanog rizika od raka dojke i druge situacije. Kontraindikacije uključuju metalne implante i lošu bubrežnu funkciju. Samopregled i zdrav životni stil su važni.
MR dojke 2 -
Redovni pregledi dojki putem ultrazvuka, mamografije ili magnetne rezonance su ključni za rano otkrivanje promjena poput raka dojke, poboljšavajući prognozu bolesti. Ultrazvuk se preporučuje ženama mlađim od 40 godina, dok se mamografija radi ženama starijim od 40 godina. MR se koristi za dodatnu procenu ili kod visokog rizika od tumora.
MR enterografija -
MR enterografija je najsavremeniji neinvazivni pregled tankog creva putem magnetne rezonance, ključan za dijagnostiku oboljenja poput Kronove bolesti, ulceroznog kolitisa i celijakije. Pregled bez jonizujućeg zračenja traje 30-60 minuta. Priprema uključuje dijetalnu ishranu i izbegavanje aspirina pre pregleda. MR enterografija nije pogodna za osobe sa pejsmejkerom ili metalnim implantima.
MR glave -
Magnetna rezonanca glave je precizna i neškodljiva metoda koja omogućava detaljno pregledanje moždanog tkiva i struktura u lobanji. Koristi se za dijagnostiku tumora, moždanih udara, aneurizmi, cista, i drugih abnormalnosti. Pacijent treba da ukloni sve metale pre pregleda. Postupak je bezbedan, ali osobe sa metalnim implantima treba da budu oprezne.
MR i CT razlika -
CT i MR skeniranja se koriste za dijagnostikovanje različitih problema u telu, pri čemu svaki ima specifične prednosti i rizike. CT koristi rendgenske zrake i pogodniji je za brze procene strukturnih problema, dok MR koristi radio talase i magnetna polja, stvarajući detaljnije slike mekih tkiva. Odluka o tome koja metoda je najbolja zavisi od medicinskih indikacija i preporuka lekara.
MR karlice -
Magnetna rezonanca koristi magnete i radio talase za snimanje unutrašnjosti tela bez zračenja, što je čini sigurnijom opcijom, posebno za trudnice i decu. MRI karlice pomaže u dijagnostikovanju problema u karličnom području, poput urođenih mana, povreda, raka reproduktivnih organa. Pregled traje 30-60 minuta i zahteva pripremu zbog potencijalnih metala u telu pacijenta.
MR kičme -
Magnetna rezonanca kičme je neinvazivna i bezbolna dijagnostička metoda koja omogućava precizno uočavanje degenerativnih promena, upalnih procesa i tumora. Snimanje se izvodi u tri segmenta: vratnom, grudnom i slabinskom delu kičme. Postupak traje 30-45 minuta, bez štetnog jonizujućeg zračenja, ali pacijenti s metalnim implantatima moraju obavestiti lekara.
MR kolena -
Magnetna rezonanca je bezbolna dijagnostička metoda koja koristi snažno magnetno polje i radio talase za stvaranje detaljne slike unutrašnjosti tela bez jonizujućeg zračenja. MRI kolena pomaže u identifikaciji povreda kostiju, hrskavica, ligamenata i tetiva. Prednosti uključuju preciznu dijagnozu i pomoć u odlučivanju o operaciji, dok su rizici minimalni.
MR pregled -
Magnetna rezonanca (MR) je neinvazivna dijagnostička metoda koja koristi magnetsko polje i radiofrekventne talase za snimanje tela bez zračenja. Koristi se za dijagnozu centralnog nervnog, koštano-zglobnog sistema, organa, krvnih sudova itd. Aparati se dele po jačini polja. Kontraindikacije uključuju prisustvo metala u telu, trudnoću, klaustrofobiju, itd. Pregled traje 15-60 minuta.
MR vrata -
MR (magnetna rezonanca) je medicinski test koji koristi magnetno polje i radio talase za stvaranje detaljnih slika unutrašnjih organa i struktura. Koristi se za dijagnostiku različitih stanja u vratu, kao što su infekcije, tumori ili povrede. Pregled je neinvazivan i bezbolan, ali može uključivati kontrastni materijal za poboljšanje slike. Ne koristi zračenje, ali može uticati na implantirane...
MS -
Multipla skleroza (MS) je hronična bolest centralnog nervnog sistema gde imuni sistem napada mijelin, omotač oko nervnih vlakana. Simptomi uključuju probleme s vidom, ravnotežom i senzacijom. Postoji više tipova MS-a, a RRMS je najčešći. Dijagnoza zahteva potvrdu demijelinizacije kroz testove kao što su MRI i krvne analize, uz isključivanje sličnih stanja.
Nefrolitijaza -
Nefrolitijaza, poznata kao bubrežni kamenac, odnosi se na formiranje čvrstih kristala u bubrezima od minerala i soli. Simptomi uključuju bol u donjem delu leđa, krvavu mokraću i mučninu. Kamenje se razlikuje po sastavu: kalcijum-oksalatno, mokraćna kiselina, struvit i cistinsko. Lečenje zavisi od veličine kamena i može uključivati lekove ili hirurške procedure.
Nefrologija -
Nefrologija je medicinska specijalnost usmerena na zdravlje bubrega i tretman njihovih poremećaja. Nefrolozi dijagnostikuju i leče stanja poput hronične bolesti bubrega, akutnog zatajenja, infekcija i bubrežnih kamenaca. Bubrezi filtriraju krv i regulišu ravnotežu tečnosti i elektrolita, krvni pritisak, nivo crvenih krvnih zrnaca i kiselinsko-baznu ravnotežu, što je ključno za zdravlje.
Neoplazma rektuma -
Neoplazma rektuma, ili rak rektuma, je sporo rastući rak koji formira polipe u rektumu, delu debelog creva. Simptomi mogu uključivati rektalno krvarenje, dijareju, umor i gubitak težine. Faktori rizika su starost, određene bolesti, ishrana, porodična istorija i pušenje. Dijagnoza se vrši putem testova i skenera, a tretmani uključuju operaciju, hemoterapiju i zračenje.
Neurolog pregled -
Neurologija se bavi proučavanjem i lečenjem bolesti nervnog sistema, uključujući mozak i kičmenu moždinu. Neurološki pregled uključuje anamnezu, opšti pregled, pregled moždanih nerava, koordinacije, senzorne funkcije, reflekse i hod. Dijagnoza koristi MRI, CT, EEG i druge testove. Lečenje može obuhvatati lekove, fizikalnu terapiju ili hirurgiju, zavisno od stanja.
Nodusne promene u štitnoj žlezdi -
Čvorovi na štitnoj žlezdi su neobični rastovi ćelija koji su najčešće benigni. Češći su kod žena i mogu biti koloidni, cistični ili inflamatorni. Simptomi uključuju poteškoće s gutanjem ili disanjem. Dijagnoza se postavlja kroz razne testove, kao što su ultrazvuk i biopsija. Lečenje zavisi od vrste čvora, uključujući opcije kao što su praćenje, radioaktivni jod i operacija.
Omikron -
Omikron je veoma prenosiva mutacija koronavirusa, zabeležena prvi put u novembru u Africi. Brže se širi od Delta soja, sa simptomima kao što su grebanje u grlu, začepljen nos i suvi kašalj. Rizik od hospitalizacije je manji, ali Omikron može inficirati ceo respiratorni sistem. Dijagnoza upale pluća vrši se rendgenom ili CT skeniranjem.
ORL pregled -
ORL medicina je specijalnost fokusirana na patologije uha, nosa i grla, uključujući larinks i ždrelo. ORL pregled se obavlja za identifikaciju problema poput bola u uhu, gubitka sluha, hrkanja, i problema sa gutanjem ili disanjem. Pregled uključuje fizički pregled i, po potrebi, audiometriju. ORL pregledi su bezbolni i bez rizika, omogućavajući preciznu dijagnozu i plan lečenja.
Ortopedija koleno -
Koleno je najveći zglob u telu, često izložen povredama kod sportista zbog skokova i zaustavljanja. Pored sportskih povreda, javljaju se i degenerativna stanja poput artritisa. Ortopedski pregled omogućava dijagnozu i lečenje, često nehirurški putem fizikalne terapije i injekcija. Ukoliko bol potraje, potrebno je konsultovati specijalistu ortopeda za preciznu dijagnozu i tretman.
Ortopedija kuka -
Ortopedski pregled kuka je ključan za dijagnostiku i lečenje bolova u kuku. Preporučuje se kod dugotrajnog intenzivnog bola, otežanog savijanja kuka, ili postojanja određenog oboljenja kao što su artroza ili burzitis. Pregled uključuje anamnezu i fizički pregled radi identifikacije izvora bola i procene stanja zgloba. Prednosti su precizna procena stanja i preporuka terapije.
Ortopedija pregled -
Ortopedija je medicinska grana koja se bavi dijagnostikom i lečenjem mišićno-skeletnih problema, uključujući povrede kostiju, zglobova, ligamenata i mišića. Ortopedi leče stanja poput artritisa, fraktura i sportskih povreda. Poseduju specijalizacije za različite delove tela i bolesti kod dece. Preporučuje se poseta ortopedu ako bol traje duže od 12 nedelja.
Ortopedija rame -
Ortopedski pregled ramena je ključan za dijagnostikovanje povreda i oboljenja ramena, uključujući istoriju pacijenta, palpaciju tkiva i procenu pokreta. Obavlja se kod bolova, otoka ili ozbiljnih povreda. Ne zahteva posebne pripreme, a nema poznatih rizika. Pruža brzu dijagnozu i efikasno lečenje uz savremene metode i terapije.
Osteoartritis -
Osteoartritis (OA) je najčešći tip artritisa koji utiče na zglobove, često u rukama, kolenima, kukovima, vratu i donjem delu leđa. Dolazi do trošenja hrskavice, što uzrokuje bol i ukočenost. Razlikuju se primarni i sekundarni oblici. Faktori rizika uključuju starost, povrede i gojaznost. Dijagnoza se postavlja fizičkim pregledom i snimanjem. Leci se lekovima, vežbama, terapijama i ponekad...
Pankreatitis -
Pankreatitis je upala pankreasa koja može biti akutna ili hronična, izazvana najčešće žučnim kamenom ili preteranim unosom alkohola. Simptomi uključuju bol u stomaku, mučninu i gubitak težine. Dijagnoza se postavlja testovima krvi i slikovnim testovima, a lečenje zavisi od uzroka i složenosti stanja, uključujući promene u ishrani, lekove i ponekad operaciju.
Perianalna fistula -
Perianalna fistula je nenormalan kanal od anusa do kože, često nastaje usled infekcije analne žlezde. Simptomi uključuju analni bol, otok, gnoj i krvavu drenažu. Glavni uzrok je perianalni apsces. Dijagnoza se postavlja fizikalnim pregledom i slikovnim testovima. Lečenje je uglavnom hirurško, a oporavak traje 3 do 6 nedelja. Komplikacije mogu uključivati povratak infekcije ili fistule.
Petni trn -
Petni trn je deformitet pete koji nastaje formiranjem koštane izrasline na petnoj kosti, što može izazvati bol. Uzrokovan je prekomernim naprezanjem stopala i može biti pogoršan prekomernom težinom i nedostatkom zagrevanja pre fizičke aktivnosti. Dijagnoza se potvrđuje rendgenom, a lečenje uključuje antiinflamatorne lekove, analgetike i nehirurške terapije.
Plućna embolija -
Plućna embolija je ozbiljno stanje uzrokovano krvnim ugruškom koji blokira dotok krvi u plućima. Često potiče iz dubokih vena nogu kao duboka venska tromboza. Simptomi uključuju kratak dah, bol u grudima i nesvesticu. Faktori rizika su istorija ugrušaka, bolesti srca i produžena neaktivnost. Prevencija uključuje antikoagulante i fizičku aktivnost. Pravovremeno lečenje je ključno za smanjenje...
Pneumotoraks -
Pneumotoraks je kolaps pluća uzrokovan curenjem vazduha u prostor između pluća i zida grudnog koša. Može nastati zbog povreda, bolesti pluća ili bez jasnog razloga. Simptomi uključuju iznenadni bol u grudima i kratak dah. Lečenje obuhvata ublažavanje pritiska na pluća kroz aspiraciju iglom, umetanje cevi ili operaciju. Faktori rizika su pušenje, genetika i prethodni pneumotoraks.
Policistični bubrezi -
Policistični bubrezi su genetski poremećaj koji izaziva stvaranje cisti u bubrezima. Postoje dve vrste: autosomno dominantna (ADBPB) i autosomno recesivna (ARBPB) . Simptomi uključuju bol, visok krvni pritisak i infekcije. Ne postoji lek, ali tretmani uključuju kontrolu simptoma i dijalizu. Prevencija nije moguća, ali zdrav život može usporiti napredovanje bolesti.
Policistični jajnici -
Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je hormonsko stanje koje pogađa žene u reproduktivnom dobu, često uzrokujući neredovne menstruacije, višak androgena i ciste na jajnicima. Uzrok je nepoznat, ali je povezan s dijabetesom tipa 2 i porodičnom istorijom. Tretmani uključuju lekove i promene životnog stila za ublažavanje simptoma, iako leka nema.
Polip laringsa -
Polipi glasnih žica su izrasline koje mogu promeniti glas i učiniti govor ili pevanje bolnim. Mogu biti benigne ili maligne. Uzrokovani su prekomernom upotrebom glasa, pušenjem, sinusitisom i drugim faktorima. Simptomi uključuju promuklost, gubitak glasa, bol u vratu. Dijagnostikuju se laringoskopijom. Lečenje uključuje glasovnu terapiju, modifikacije ponašanja i hirurgiju. Prevenira se...
Postcovid sindrom -
Nakon preležanog Covid-19, neki pacijenti razvijaju postcovid sindrom s simptomima poput zamaranja, iscrpljenosti i problema sa koncentracijom. Ovi simptomi mogu nastati i kod mladih i zdravih ljudi. Dugoročni efekti virusa na zdravlje nisu u potpunosti poznati, a komplikacije mogu uključivati oštećenja srca, pluća, mozga i druge ozbiljne zdravstvene probleme. Preporučuje se redovno praćenje i...
Povreda stopala -
Povrede mišića i tetiva stopala mogu nastati zbog preterane upotrebe, akutnih povreda, loše obuće i drugih faktora. Simptomi uključuju bol, oticanje, ograničeni pokret i modrice. Dijagnoza se postavlja pregledom, testovima i slikovnim metodama. Lečenje uključuje odmor, led, kompresiju, lekove i fizioterapiju. Prevencija obuhvata pravilno istezanje i obuću.
Pregled urologa -
Urologija je grana medicine koja se bavi dijagnostikom i lečenjem bolesti urinarnog trakta i muških organa. Pregledi kod urologa uključuju fizički pregled i moguće dodatne analize. Simptomi uroloških bolesti su bol pri mokrenju, krv u urinu, česte urinarne infekcije i drugi. Urološke bolesti uključuju benignu hiperplaziju prostate, urinarne infekcije, kamence, karcinome i više. Važno je...
Pregledi starački dom -
Prijem korisnika u starački dom zahteva lekarske preglede kako bi tim doma pružio adekvatnu negu. Uključuju internistički pregled, ultrazvuk, kolor dopler, te proveru kognitivnog i koštano-mišićnog sistema. Zbog Covid-19 pandemije, potreban je negativan PCR test. Sve informacije o korisnikovom zdravlju važne su za prijem.
Prelom butne kosti -
Prelom femura je ozbiljna povreda koja zahteva hitnu medicinsku pomoć. Uključuje simptome kao što su intenzivan bol, nemogućnost pokretanja noge, deformitet, oteklina i moguće gubitak osećaja. Faktori rizika uključuju osteoporozu, starenje, visoku fizičku aktivnost, lošu ishranu i pušenje. Dijagnoza se potvrđuje rendgenom, a lečenje često zahteva hiruršku intervenciju i rehabilitaciju.
Prelom kuka -
Prelom kuka je ozbiljna povreda koja zahteva hitnu medicinsku pomoć i najčešće pogađa starije osobe usled pada. Većem riziku doprinose starost, pol, medicinska stanja poput osteoporoze, određeni lekovi i loša ishrana. Prevencija uključuje adekvatan unos kalcijuma i vitamina D, vežbanje, izbegavanje alkohola i duvana, kao i prilagođavanje okoline kako bi se smanjili rizici od padova.
Prelom stopala -
Prelom stopala označava lomljenje kostiju u stopalu, koje može biti izazvano traumom, padom ili udarcem. Simptomi uključuju bol, oticanje, osetljivost, modrice i teškoće u kretanju. Dijagnoza se postavlja fizičkim pregledom i rendgenom, a lečenje obuhvata imobilizaciju, operaciju i fizikalnu terapiju. Oporavak traje od nekoliko nedelja do meseci.
Prostatitis -
Prostatitis je zapaljenje prostate koje može biti bolno. Postoje četiri vrste: akutni i hronični bakterijski prostatitis, sindrom hroničnog karličnog bola (CPPS) i nebakterijski prostatitis. Simptomi uključuju bol u donjem delu stomaka, često i bolno mokrenje. Dijagnoza se postavlja kroz fizički pregled i radiološke metode. Lečenje zavisi od uzroka, a može uključivati antibiotike, lekove i...
Pulmologija pregled -
Pulmologija se bavi dijagnostikom i lečenjem bolesti pluća i respiratornog sistema. Pulmolog, specijalista za plućne bolesti, obavlja fizikalni pregled, preporučuje dodatna ispitivanja poput rendgena ili CT skenera, te pruža savete za lečenje. Simptomi kao što su kašalj, otežano disanje i bol u grudima upućuju na potrebu posete pulmologu. Redovni pregledi su važni, posebno za pacijente sa...
Ravna stopala -
Ravna stopala su stanje gde stopalo ima malo ili nimalo svoda. Mogu se razviti tokom detinjstva ili kasnije u životu. Postoje četiri vrste: fleksibilna, kruta, odrasli stečeni spušteni svod i vertikalni talus. Simptomi mogu uključivati bol i grčeve u nogama. Dijagnoza se postavlja vizuelnim pregledom ili rendgenom, a lečenje obuhvata terapije i potencijalno operaciju.
RTG glave -
Rendgen glave je dijagnostička metoda koja koristi X zrake za brzo i efikasno snimanje mekog tkiva ili koštanog sistema glave. Najčešće se koristi nakon traumatskih povreda kako bi se utvrdilo oštećenje, ili kod problema kao što su dekalcifikacija kostiju, deformiteti, tumori ili gubitak sluha. Postupak traje 20-30 minuta i bezbedan je za odrasle, ali ne i za trudnice.
RTG karlice -
Rendgensko snimanje je neinvazivna metoda koja koristi malu količinu zračenja za stvaranje slika unutrašnjosti tela. Rendgen karlice se koristi za dijagnozu usled trauma, artritisa, preloma, iščašenja ili tumora. Priprema uključuje uklanjanje nakita i oblačenje bolničke haljine. Mala doza zračenja je sigurna, ali se ne preporučuje trudnicama i maloj deci. Kontrastna boja može izazvati...
RTG kičme -
Rendgenski snimci koriste elektromagnetne zrake za stvaranje slika unutrašnjih tkiva, kostiju i organa, omogućavajući dijagnostiku povreda, tumora i abnormalnosti. Kičma se snima radi utvrđivanja uzroka bolova ili oštećenja. Postupak je standardan, bezbedan, ali izloženost zračenju može biti rizik za trudnice. Preparacija uključuje uklanjanje metala i oblačenje bolničke haljine.
RTG kolena -
RTG kolena je neinvazivna procedura koja koristi x zrake za snimanje kolenskog zgloba. Pomaže u dijagnostici uzroka bola, otoka ili deformiteta, otkrivanja preloma, iščašenja, promena mekih tkiva i procene zglobnih prostora. Priprema uključuje uklanjanje odeće i metalnih predmeta sa područja kolena. Efikasno je sredstvo za planiranje operacija i praćenje njihovih rezultata.
RTG pluća -
Rendgensko snimanje koristi male količine zračenja za prikaz unutrašnjih organa. Kada se fokusira na pluća, može otkriti tečnost ili vazduh oko njih. Snimanje se preporučuje kod povreda grudnog koša, simptoma poput bola i kašlja, ili za praćenje bolesti kao što su rak pluća i upala. Priprema je minimalna, a rizici su mali, no izbegava se kod trudnica i beba.
RTG pluća 2 -
Rendgensko snimanje pluća je brz i efikasan postupak koji koristi male doze zračenja za dijagnostiku oboljenja pluća i organa u grudnom košu, kao što su upala pluća, rak, pneumotoraks i drugi problemi. Snimanje ne zahteva posebnu pripremu i traje oko 20 do 30 minuta. Iako postoji minimalan rizik od zračenja, prednosti snimanja su značajne za postavljanje tačne dijagnoze.
RTG pluća Covid-19 -
Rendgen pluća je neophodna dijagnostička metoda za detekciju oboljenja poput upala pluća i infekcija izazvanih virusom Covid-19. Proces je brz i bezbolan, pružajući ključne informacije o stanju pluća što omogućava adekvatno lečenje. Kontrole posle preležanog virusa su važne zbog mogućih dugotrajnih posledica, poput otežanog disanja.
RTG ruke -
Rendgenski snimak ruke je dijagnostička metoda niskog rizika koja pomaže lekarima da identifikuju povrede, degenerativne bolesti ili nepravilan rast kostiju. Snimanje može otkriti uzroke bolova, otoka i deformiteta, kao što su prelomi, ciste, tumori i infekcije. Priprema nije posebna, ali treba ukloniti nakit. Snimanje traje kratko, a izlaganje zračenju je minimalno.
Sarkom prostate -
Sarkom prostate je retka i maligna neoplazma koja se razvija iz mekih tkiva prostate. Simptomi uključuju probleme s mokraćnim sistemom, bolove i sistemske simptome poput gubitka težine. Uzroci nisu u potpunosti poznati, ali uključuju genetske faktore, izloženost hemikalijama, starosnu dob i radijaciju. Dijagnoza se postavlja putem CT-a, MR-a, biosije i laboratorijskih analiza. Lečenje...
Sinusitis -
Sinusitis je upala sinusa koja može biti uzrokovana virusima, bakterijama ili gljivicama. Simptomi uključuju nazalnu kongestiju, bol u licu, i zapušen nos, a mogu trajati od nekoliko nedelja do više meseci. Lečenje varira od dekongestiva i ispiranja nosa do antibiotika i operacije, zavisno od uzroka i dužine trajanja. Prevencija obuhvata izbegavanje alergena i održavanje higijene.
Skolioza -
Skolioza je bočna zakrivljenost kičme, najčešće se javlja kod adolescenata. Simptomi mogu uključivati asimetričnu visinu rebara, naginjanje tela na jednu stranu i bol u leđima. Dijagnoza se postavlja fizičkim pregledom i rendgenskim snimcima. Lečenje uključuje vežbe, lekove protiv bolova, a u težim slučajevima i operaciju. Pravovremeno otkrivanje je ključno za uspešno upravljanje stanjem.
Specijalistički pregledi -
U klinici Eurodijagnostika pružamo mogućnost specijalističkih pregleda na zahtev pacijenta. Za sve dodatne informacije i detalje o ovim pregledima, potrebno je direktno kontaktirati kliniku.
Spondiloza -
Spondiloza je degenerativno stanje kičmenog stuba koje uključuje promene na pršljenovima, diskovima, zglobovima i ligamentima. Simptomi uključuju bolove u vratu, ukočenost i glavobolje. Dijagnoza se postavlja radiološkim testovima, a lečenje obuhvata lekove, fizikalnu terapiju, dodatne terapije i hirurške zahvate. Prevencija uključuje smanjenje rizika od povreda i održavanje aktivnog načina...
Steatoza jetre -
Masna jetra ili steatoza jetre nastaje kada se lipidi nakupljaju u jetri, i može napredovati do stanja kao što su steatohepatitis, fibroza i ciroza, koja je nepovratna. Razlikuju se alkoholna i nealkoholna bolest masne jetre, a faktori rizika uključuju gojaznost, dijabetes, i visok nivo triglicerida. Promene u načinu života i ishrani su ključni za lečenje.
Stenoza plućne arterije -
Stenoza plućne arterije je suženje koje otežava protok krvi do pluća, što može izazvati simptome poput kratkog daha, umora i cijanoze. Uzroci mogu biti kongenitalni ili postoperativni, a dijagnoza uključuje testove kao što su EKG, MRI i angiografija. Lečenje zavisi od težine i može uključivati lekove, intervencije ili operaciju. Trudnice s ovim stanjem zahtevaju poseban nadzor.
Stenoza traheje -
Traheja je deo disajnog puta između govorne kutije i pluća. Stenoza traheje je suženje dušnika koje ometa disanje, a može biti urođeno ili stečeno. Uzroci uključuju dugotrajnu upotrebu disajnih cevi, povrede i infekcije. Simptomi su kratkoća daha, bučno disanje, kašalj i apneja. Dijagnoza se postavlja mikrolaringoskopijom, bronhoskopijom i CT skeniranjem. Lečenje varira od jednostavnog...
Teratom jajnika -
Teratomi jajnika su tumori zametnih ćelija na jajnicima koji sadrže različite tipove tkiva i mogu biti benigni ili maligni. Postoje tri vrste: zreli cistični, nezreli i monodermalni teratomi. Simptomi mogu uključivati bol i gastrointestinalne probleme. Dijagnoza se postavlja ultrazvukom, CT-om, MR-om i tumor markerima. Lečenje obuhvata nadzor, hirurgiju i po potrebi hemoterapiju.
Tuberkuloza -
Bakterija Mycobacterium tuberculosis izaziva tuberkulozu, zaraznu infekciju koja uništava tkivo. Plućna TBC se prenosi vazduhom, a rani simptomi uključuju iskašljavanje, tempera-turu, noćno znojenje i gubitak težine. Rizične grupe su stariji, deca i imunokompromitovani. Dijagnostika uključuje rendgen i analizu sputuma. Lečenje traje šest meseci, ali može biti složeno kod rezistentnih oblika...
Tumor dojke -
Tumor dojke je jedan od najčešćih karcinoma kod žena, klasifikuje se kao benigni ili maligni. Maligni tumori su agresivni i mogu se proširiti. Faktori rizika uključuju starost, genetske mutacije i životne navike. Dijagnostika se vrši kroz mamografe, ultrazvuk i biopsije. Lečenje uključuje hirurgiju, hemoterapiju i radioterapiju. Preventivne mere su zdrav život i redovni pregledi.
Tumor larinksa -
Tumor larinksa pogađa larinks i glasne žice. Prvi simptomi, poput promuklosti, lako se mogu pomešati sa prehladom. Pušenje i alkohol su značajni faktori rizika. Dijagnoza uključuje skeniranje i biopsiju, dok se tretmani kreću od radioterapije do hirurgije. Prevencija uključuje prestanak pušenja i ograničenje alkohola. Rano otkrivanje je ključno za uspešno lečenje.
Tumor srca -
Srce je ključno za ljudski život, dok je tumor srca retka pojava. Može biti primarni (početak u srcu) ili sekundarni (metastatski) . Primarni uzrok obično je angiosarkom, dok sekundarni dolazi iz drugih delova tela. Simptomi uključuju srčanu insuficijenciju i aritmije. Dijagnoza se postavlja kroz različite medicinske testove. Lečenje varira od hemoterapije do operacije, zavisno od slučaja.
Tumor štitne žlezde -
Tumor štitne žlezde je rast ćelija u štitnoj žlezdi, često bez simptoma u početku. Može izazvati otok vrata, promene glasa i otežano gutanje. Postoji nekoliko vrsta karcinoma štitne žlezde, od kojih većina dobro reaguje na lečenje. ijagnoza uključuje fizički pregled i radiološka snimanja, dok lečenje često podrazumeva operativno uklanjanje žlezde.
Tumor žučne kese -
Rak žučne kese je retka bolest koja se često otkriva u kasnoj fazi, kada je prognoza loša. Simptomi uključuju bol u stomaku, nadimanje, gubitak težine i žuticu. Dijagnostika obuhvata analize krvi i skeniranje. Lečenje zavisi od stadijuma raka i može uključivati operaciju, hemoterapiju, radioterapiju, ciljanu terapiju lekovima i imunoterapiju.
Tumori kože -
Tumor kože uključuje rast abnormalnih ćelija u koži, često zbog izlaganja UV svetlu. Postoje tri glavne vrste: karcinom bazalnih ćelija, karcinom skvamoznih ćelija i melanom. Glavni znaci su promene na koži, kao novi mladeži ili lezije. Lečenje zavisi od stadijuma i može uključivati krioterapiju, operaciju, hemoterapiju i zračenje. Rano otkrivanje je ključno za uspešno lečenje.
UZ abdomena -
Ultrazvuk abdomena koristi visokofrekventne talase za snimanje unutrašnjih organa poput jetre, bubrega i žučne kese i pomaže lekarima u dijagnostici stanja kao što su krvni ugrušci i tumori. Pregled je bezbedan, bezbolan i ne koristi zračenje, što ga čini pogodnim za trudnice. Traje oko 30 minuta, a određeni faktori poput gojaznosti mogu uticati na rezultate.
UZ dojki -
Ultrazvuk dojki je bezbedna radiološka metoda za pregled zdravlja grudi, preporučena ženama ispod 40 godina i trudnicama, jer ne koristi zračenje. Omogućava identifikaciju kvržica, razlikovanje cisti od tumora i otkrivanje abnormalnosti, dok pacijentkinja ostaje uobičajeno aktivna posle pregleda. Procedura je jednostavna, bez rizika i traje oko 30 minuta.
UZ male karlice -
Ultrazvučno snimanje male karlice je neinvazivna metoda koja koristi ultrazvučne talase za pregled organa donjeg dela karlice, uključujući bešiku, uretru, matericu i rektum. Koristi se za dijagnostikovanje problema poput prolapsa ili oštećenja mišića, a bezbedno je jer ne koristi zračenje. Pregled traje 10-15 minuta, a rezultati se dobijaju odmah nakon skeniranja.
UZ mekih tkiva -
Ultrazvuk mekog tkiva je neinvazivni pregled koji koristi visokofrekventne zvučne talase za procenu kvržica i masa ispod kože, kao što su tetive, ligamenti, nervi i krvni sudovi. Pomaže lekarima da utvrde prisustvo otoka, pokretljivost i klasifikaciju mase. Obavlja se kod povreda, izraslina i promena boje kože. Bezbedan je, bez zračenja i traje oko 30 minuta.
UZ štitaste žlezde -
Ultrazvuk štitne žlezde je bezbolna procedura koja koristi zvučne talase za ispitivanje abnormalnosti poput cisti, nodula i tumora. Koristi se kada lekar otkrije izrasline ili anomalije u funkciji žlezde. Tokom pregleda, tehničar nanosi gel na vrat i pomera sondu preko područja žlezde. Ne koriste se zračenja, a ultrazvuk nudi slike visoke rezolucije.
Vanmaterična trudnoća -
Ektopična trudnoća je trudnoća koja se dešava van materice, najčešće u jajovodu. Može postati opasna po život, posebno ako jajovod pukne, što zahteva hitnu medicinsku pomoć. Simptomi uključuju vaginalno krvarenje, bol u stomaku i vrtoglavice. Leči se lekovima ili operacijom. Različiti faktori povećavaju rizik, ali ne može se nastaviti jer materica jedina može izdržati rast fetusa.
Vaskularna hirurgija -
Vaskularna hirurgija se bavi dijagnozom i lečenjem problema sa krvnim sudovima, uključujući aterosklerozu, aneurizme i varikozne vene. Postupci kao što su angioplastika, stentiranje, endarterektomija i operacije bypassa poboljšavaju protok krvi i preveniraju ozbiljne komplikacije. Prevencija uključuje zdrav način života, dok su rizični faktori gojaznost i pušenje.