Tumorske promene jajnika predstavljaju nekontrolisan rast ćelija u jajnicima koji može izazvati simptome poput nadimanja, gubitka težine i smanjene prehranjenosti. Faktori rizika uključuju starije godine, genetske promene i porodičnu istoriju bolesti. Dijagnoza se postavlja putem ginekoloških pregleda, snimanja, krvnih testova i, ponekad, hirurgije. Lečenje uključuje operaciju, hemoterapiju,...
Angiosarkom je redak tumor mekog tkiva koji pogađa unutrašnju oblogu krvnih sudova i može se javiti bilo gde u telu, često pogađa kožu, dojke, jetru, glavu i vrat. Češći je kod starijih od 60 godina. Faktori rizika uključuju terapiju zračenjem, izlaganje hemikalijama i hronični limfedem. Tretmani uključuju operaciju, zračenje, hemoterapiju, ciljne lekove i imunoterapiju.
Benigni tumori pluća, uključujući hamartome, adenome i papilome, su nekancerozni i obično ne zahtevaju lečenje. Oni se razlikuju od malignih tumora po tome što ne metastaziraju i rastu sporo. Simptomi mogu uključivati kašalj i otežano disanje. Dijagnostikuje se rendgenskim snimkom, CT-om ili bronhoskopijom, a lekar može preporučiti dalji nadzor ili operaciju ako postoje indikacije za rak.
Gastrointestinalni stromalni tumori (GIST) su retki sarkomi mekog tkiva koji rastu u zidovima digestivnog trakta. Obično su povezani s mutacijama gena KIT i PDGFRA. Simptomi mogu uključivati bol u stomaku, krvarenje, umor i gubitak težine. Lečenje uključuje operaciju i ciljanu terapiju. Prevencija nije specifično razvijena, ali zdrav način života može smanjiti rizik. Redovni pregledi su...
Tumor pluća počinje kada ćelije u plućima rastu van kontrole, često u bronhijama ili alveolama. Postoje dve glavne vrste: rak pluća ne-malih ćelija (adenokarcinom, karcinom skvamoznih ćelija, velikoćelijski karcinom) i rak malih ćelija pluća. Faktori rizika uključuju pušenje, izloženost radonu i azbestu. Simptomi su kašalj, bol u grudima, gubitak težine i kratak dah.
Tumor dojke je jedan od najčešćih karcinoma kod žena, klasifikuje se kao benigni ili maligni. Maligni tumori su agresivni i mogu se proširiti. Faktori rizika uključuju starost, genetske mutacije i životne navike. Dijagnostika se vrši kroz mamografe, ultrazvuk i biopsije. Lečenje uključuje hirurgiju, hemoterapiju i radioterapiju. Preventivne mere su zdrav život i redovni pregledi.
Tumor larinksa pogađa larinks i glasne žice. Prvi simptomi, poput promuklosti, lako se mogu pomešati sa prehladom. Pušenje i alkohol su značajni faktori rizika. Dijagnoza uključuje skeniranje i biopsiju, dok se tretmani kreću od radioterapije do hirurgije. Prevencija uključuje prestanak pušenja i ograničenje alkohola. Rano otkrivanje je ključno za uspešno lečenje.
Srce je ključno za ljudski život, dok je tumor srca retka pojava. Može biti primarni (početak u srcu) ili sekundarni (metastatski) . Primarni uzrok obično je angiosarkom, dok sekundarni dolazi iz drugih delova tela. Simptomi uključuju srčanu insuficijenciju i aritmije. Dijagnoza se postavlja kroz različite medicinske testove. Lečenje varira od hemoterapije do operacije, zavisno od slučaja.
Tumor štitne žlezde je rast ćelija u štitnoj žlezdi, često bez simptoma u početku. Može izazvati otok vrata, promene glasa i otežano gutanje. Postoji nekoliko vrsta karcinoma štitne žlezde, od kojih većina dobro reaguje na lečenje. ijagnoza uključuje fizički pregled i radiološka snimanja, dok lečenje često podrazumeva operativno uklanjanje žlezde.
Rak žučne kese je retka bolest koja se često otkriva u kasnoj fazi, kada je prognoza loša. Simptomi uključuju bol u stomaku, nadimanje, gubitak težine i žuticu. Dijagnostika obuhvata analize krvi i skeniranje. Lečenje zavisi od stadijuma raka i može uključivati operaciju, hemoterapiju, radioterapiju, ciljanu terapiju lekovima i imunoterapiju.
Tumor kože uključuje rast abnormalnih ćelija u koži, često zbog izlaganja UV svetlu. Postoje tri glavne vrste: karcinom bazalnih ćelija, karcinom skvamoznih ćelija i melanom. Glavni znaci su promene na koži, kao novi mladeži ili lezije. Lečenje zavisi od stadijuma i može uključivati krioterapiju, operaciju, hemoterapiju i zračenje. Rano otkrivanje je ključno za uspešno lečenje.