Apsces pluća je šupljina ispunjena gnojem, uzrokovana infekcijom bakterijama iz usta koje se aspiriraju u pluća. Simptomi uključuju umor, kašalj sa sputumom i groznicu. Dijagnoza se postavlja rendgenskim snimkom, a lečenje uključuje antibiotike, ponekad i bronhoskopiju ili operaciju. Glavni faktori rizika su smanjen imuni odgovor i opstrukcija disajnih puteva.
Akutni respiratorni distres sindrom (ARDS) je stanje koje se javlja zbog povrede pluća, koja uzrokuje nakupljanje tečnosti u alveolama. To smanjuje sposobnost pluća da razmenjuju gasove, što dovodi do hipoksemije. Uzroci ARDS-a uključuju direktne povrede pluća poput pneumonije, kao i indirektne povrede kao što su sepsa. Lečenje se fokusira na kiseoničku terapiju i tretman osnovnog uzroka.
Atelektaza nastaje kada se alveole u plućima ne napune vazduhom, usled opstruktivne ili neopstruktivne blokade disajnih puteva. Simptomi variraju i zavise od količine zahvaćenih alveola. Dijagnostika uključuje testove krvi, rendgen, CT sken i bronhoskopiju. Lečenje obuhvata terapiju disanja, bronhoskopiju, drenažu, dok je hirurgija retka.
Atipična pneumonija, poznata kao "hodajuća upala pluća," je blaga infekcija pluća izazvana bakterijama, virusima ili gljivicama. Simptomi uključuju bol u grlu, kašalj i nisku temperaturu. Češća je u jesen i zimu i zarazna je. Lečenje zavisi od uzroka; bakterijski se leči antibioticima, dok se virusni tip leči simptomatski. Uglavnom ne zahteva hospitalizaciju.
Bronhiektazija je stanje pluća gde dolazi do oštećenja i proširenja disajnih puteva, što otežava uklanjanje sluzi, vodeći do čestih infekcija. Simptomi uključuju kašalj sa puno sluzi, ponovljene infekcije i kratkoću daha. Iako se ne može potpuno izlečiti, tretmani kao što su antibiotici, fizikalna terapija i uređaji za disanje pomažu u upravljanju simptomima.
Plućni edem je ozbiljno stanje kada pluća ispuni tečnost, otežavajući dobijanje kiseonika. Simptomi uključuju kratak dah i piskanje. Najčešći uzrok je srčana insuficijencija. Dijagnoza se postavlja fizikalnim pregledom i testovima kao što su EKG i rendgen. Lečenje može uključivati kiseonik, diuretike, tretman osnovnog stanja i intenzivnu negu u težim slučajevima.
Emfizem je stanje pluća koje izaziva kratak dah zbog oštećenja alveola. Glavni uzrok je pušenje, ali i zagađenje, marihuana i druge hemikalije. Simptomi uključuju otežano disanje, kašalj, umor i gubitak težine. Dijagnoza se postavlja pomoću fizikalnog pregleda, rendgena i drugih testova. Lečenje uključuje prestanak pušenja, lekove, terapiju kiseonikom i druge metode za usporenje bolesti.
Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) obuhvata progresivne bolesti pluća poput hroničnog bronhitisa i emfizema, uzrokovane uglavnom pušenjem. Simptomi uključuju kašalj, kratak dah i šištanje. Dijagnoza se postavlja testovima poput spirometrije. Lečenje je usmereno na ublažavanje simptoma i uključuje bronhodilatore, steroide i kiseonik.
Infarkt pluća nastaje usled blokade krvotoka, najčešće zbog plućne embolije, i može izazvati simptome kao što su kašljanje krvi, kratkoća daha i bol u grudima. Dijagnoza se često postavlja dodatnim nalazima prilikom ispitivanja plućne embolije. Lečenje uključuje podršku, antikoagulante i, u teškim slučajevima, razbijanje ugrušaka ili hirurgiju.
Kašalj je čin koji čisti disajne puteve od čestica i iritansa. Iako često nestaje sam, može biti simptom bolesti. Postoje različiti uzroci akutnog i hroničnog kašlja, uključujući infekcije, alergije i GERB. Rendgenski pregled pluća važan je za analizu stanja i postavljanje dijagnoze. Posetite lekara ako kašalj traje više od 3 nedelje ili se javljaju ozbiljniji simptomi.
Omikron je veoma prenosiva mutacija koronavirusa, zabeležena prvi put u novembru u Africi. Brže se širi od Delta soja, sa simptomima kao što su grebanje u grlu, začepljen nos i suvi kašalj. Rizik od hospitalizacije je manji, ali Omikron može inficirati ceo respiratorni sistem. Dijagnoza upale pluća vrši se rendgenom ili CT skeniranjem.
Plućna embolija je ozbiljno stanje uzrokovano krvnim ugruškom koji blokira dotok krvi u plućima. Često potiče iz dubokih vena nogu kao duboka venska tromboza. Simptomi uključuju kratak dah, bol u grudima i nesvesticu. Faktori rizika su istorija ugrušaka, bolesti srca i produžena neaktivnost. Prevencija uključuje antikoagulante i fizičku aktivnost. Pravovremeno lečenje je ključno za smanjenje...
Pneumotoraks je kolaps pluća uzrokovan curenjem vazduha u prostor između pluća i zida grudnog koša. Može nastati zbog povreda, bolesti pluća ili bez jasnog razloga. Simptomi uključuju iznenadni bol u grudima i kratak dah. Lečenje obuhvata ublažavanje pritiska na pluća kroz aspiraciju iglom, umetanje cevi ili operaciju. Faktori rizika su pušenje, genetika i prethodni pneumotoraks.
Nakon preležanog Covid-19, neki pacijenti razvijaju postcovid sindrom s simptomima poput zamaranja, iscrpljenosti i problema sa koncentracijom. Ovi simptomi mogu nastati i kod mladih i zdravih ljudi. Dugoročni efekti virusa na zdravlje nisu u potpunosti poznati, a komplikacije mogu uključivati oštećenja srca, pluća, mozga i druge ozbiljne zdravstvene probleme. Preporučuje se redovno praćenje i...
Pulmologija se bavi dijagnostikom i lečenjem bolesti pluća i respiratornog sistema. Pulmolog, specijalista za plućne bolesti, obavlja fizikalni pregled, preporučuje dodatna ispitivanja poput rendgena ili CT skenera, te pruža savete za lečenje. Simptomi kao što su kašalj, otežano disanje i bol u grudima upućuju na potrebu posete pulmologu. Redovni pregledi su važni, posebno za pacijente sa...
Rendgensko snimanje koristi male količine zračenja za prikaz unutrašnjih organa. Kada se fokusira na pluća, može otkriti tečnost ili vazduh oko njih. Snimanje se preporučuje kod povreda grudnog koša, simptoma poput bola i kašlja, ili za praćenje bolesti kao što su rak pluća i upala. Priprema je minimalna, a rizici su mali, no izbegava se kod trudnica i beba.
Rendgensko snimanje pluća je brz i efikasan postupak koji koristi male doze zračenja za dijagnostiku oboljenja pluća i organa u grudnom košu, kao što su upala pluća, rak, pneumotoraks i drugi problemi. Snimanje ne zahteva posebnu pripremu i traje oko 20 do 30 minuta. Iako postoji minimalan rizik od zračenja, prednosti snimanja su značajne za postavljanje tačne dijagnoze.
Rendgen pluća je neophodna dijagnostička metoda za detekciju oboljenja poput upala pluća i infekcija izazvanih virusom Covid-19. Proces je brz i bezbolan, pružajući ključne informacije o stanju pluća što omogućava adekvatno lečenje. Kontrole posle preležanog virusa su važne zbog mogućih dugotrajnih posledica, poput otežanog disanja.
Bakterija Mycobacterium tuberculosis izaziva tuberkulozu, zaraznu infekciju koja uništava tkivo. Plućna TBC se prenosi vazduhom, a rani simptomi uključuju iskašljavanje, tempera-turu, noćno znojenje i gubitak težine. Rizične grupe su stariji, deca i imunokompromitovani. Dijagnostika uključuje rendgen i analizu sputuma. Lečenje traje šest meseci, ali može biti složeno kod rezistentnih oblika...