Šta je aneurizma abdominalne aorte?

Aneurizma abdominalne aorte je uvećana oblast u donjem delu glavne telesne arterije, koja se naziva aorta. Aorta teče od srca kroz centar grudnog koša i stomaka, koji se naziva abdomen.

Aorta je najveći krvni sud u telu. Aneurizma abdominalne aorte koja puca može izazvati krvarenje opasno po život.

Lečenje zavisi od veličine aneurizme i brzine njenog rasta. Lečenje varira od redovnih zdravstvenih pregleda i testova snimanja do hitne operacije.
Abdominalna aneurizma


Zašto dolazi do pojave aneurizme?

Aneurizme se mogu razviti bilo gde duž aorte. Većina aneurizmi u aortama se javlja u delu aorte koji se nalazi u predelu stomaka, koji se naziva abdomen. Nekoliko stvari može dovesti do razvoja aneurizme abdominalne aorte, uključujući:
  • Stvrdnjavanje i zadebljavanje arterija, nazvano ateroskleroza. Ateroskleroza nastaje kada se mast i druge supstance nakupljaju na sluznici krvnog suda.
  • Visok krvni pritisak. Visok krvni pritisak može oštetiti i oslabiti zidove aorte.
  • Bolesti krvnih sudova. To su bolesti koje uzrokuju upalu krvnih sudova.
  • Infekcija u aorti. Retko, infekcija određenim bakterijama ili gljivicama može izazvati aneurizmu abdominalne aorte.
  • Trauma. Na primer, povreda u saobraćajnoj nesreći može izazvati aneurizmu abdominalne aorte.

Simptomi aneurizme

Aneurizme abdominalne aorte često rastu sporo bez uočljivih simptoma. To ih čini teškim za otkrivanje. Neke aneurizme nikada ne puknu.

Ukoliko imate rastuću aneurizmu abdominalne aorte, možda ćete primetiti:
  • Dubok, konstantan bol u predelu stomaka ili bočnoj strani stomaka.
  • Bol u leđima.
  • Puls u blizini pupka.

Dijagnostikovanje aneurizme

Aneurizme abdominalne aorte se često nalaze kada se fizički pregled ili test snimanja uradi iz nekog drugog razloga.

Da bi dijagnostikovao aneurizme abdominalne aorte, lekar će obaviti fizički pregled i pregledati vašu medicinsku i porodičnu istoriju.

Testovi za dijagnozu aneurizme abdominalne aorte uključuju:
  • Ultrazvuk abdomena. Ovo je najčešći test za dijagnozu aneurizme abdominalne aorte. Zvučni talasi se koriste da pokažu kako krv teče kroz strukture u predelu stomaka, uključujući aortu.
  • CT skeniranje abdomena. Ovaj test koristi rendgenske zrake za stvaranje slike poprečnog preseka struktura unutar područja stomaka. Može stvoriti jasne slike aorte. Ovaj test takođe može otkriti veličinu i oblik aneurizme.
  • MR abdomena. Ovaj test snimanja koristi magnetno polje i kompjuterski generisane radio talase za kreiranje detaljnih slika struktura unutar područja stomaka.

Tokom nekih CT i MR skeniranja, tečnost koja se zove kontrast može se dati kroz venu kako bi se krvni sudovi jasnije prikazali na slikama.

Lečenje aneurizme

Cilj lečenja aneurizme abdominalne aorte je sprečavanje rupture aneurizme. Tretman može uključivati:
  • Česti zdravstveni pregledi i snimanje, koji se nazivaju medicinski nadzor ili budno čekanje
  • Hirurgija

Koji tretman imate zavisi od veličine aneurizme trbušne aorte i brzine njenog rasta.

Česti zdravstveni pregledi
Ukoliko je aneurizma abdominalne aorte mala i ne izaziva simptome, možda će vam trebati samo česti zdravstveni pregledi i testovi snimanja da vidite da li aneurizma raste.

Tipično, osobi sa malom aneurizmom abdominalne aorte bez simptoma je potreban ultrazvuk najmanje šest meseci nakon dijagnoze. Ultrazvuk abdomena takođe treba raditi na redovnim kontrolnim pregledima.

Tokom redovnih pregleda, zdravstveni radnik takođe proverava stanja, kao što je visok krvni pritisak, koji mogu pogoršati aneurizmu.

Hirurgija i druge procedure
Operacija aneurizme abdominalne aorte se generalno preporučuje ukoliko lekar proceni da je aneurizma velika ili ako brzo raste.

Operacija se takođe može preporučiti ukoliko imate simptome kao što su bol u stomaku ili ako imate curenje, osetljivu ili bolnu aneurizmu.

Vrsta operacije zavisi od:
  • Veličina i lokacija aneurizme
  • Godina pacijenta
  • Opšteg zdravstvenog stanja
Ažurirano: Jan 20, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

Aneurizma abdominalne aorte je uvećan segment u donjem delu najveće arterije u telu, po imenu aorta, koji povezuje srce sa ostatkom tela. Opozicija nakuplja u glavnoj arteriji i može dovesti do krvarenja opasnog po život ako pukne.

Lečenje aneurizme abdominalne aorte često se otkrije na fizičkim pregledima ili testovima snimanja koji su izvedeni iz nekog drugog razloga. Dijagnoza se postavlja uz pomoć ultrazvuka abdomena, CT skeniranja, MR aparata ili injektovanjem kontrastne tečnosti da bi krvni sudovi bili bolje vidljivi na slikama.

Lečenje aneurizme abdominalne aorte može da uključuje često praćenje putem zdravstvenih pregleda i testova snimanja, kao i hirurške intervencije. Vrsta i obim tretmana zavise od veličine aneurizme, brzine njenog rasta, godina pacijenta i opšteg zdravstvenog stanja.

Termini i Definicije

Abdominalna aneurizma je abnormalno proširenje abdominalnog dela aorte, glavne arterije koja snabdeva krv mnogim delovima tela. Kada se dejstvo pritiska krvnog toka proširi oslabljeni deo zida aorte, može doći do rizika od pucanja aneurizme, što je stanje opasno po život.

Aorta je najveća arterija u telu, koja distribuira oksigenisanu krv iz srca ka svim delovima tela. Nalazi se između levog ventrikula srca i velikih arterija koje snabdevaju krv različitim organima.

Endovaskularna procedura je minimalno invazivna hirurška tehnika koja se koristi za lečenje aneurizmi. Uključuje umetanje stenta ili grafta kroz krvni sud kako bi se ojačao oslabljeni zid arterije i sprečilo njegovo pucanje.

Ruptura aneurizme je pucanje zida aneurizme, što dovodi do unutrašnjeg krvarenja. Ovo je stanje urgentnog karaktera koje zahteva hitno medicinsko zbrinjavanje zbog velikog rizika od ozbiljnih komplikacija ili smrti.

Ultrazvučni pregled koristi zvučne talase za kreiranje slike unutrašnjih organa tela. Često se koristi kao dijagnostički alat za otkrivanje abdominalnih aneurizmi, jer omogućava lekarima da vide veličinu i oblik aorte.

Kompjuterizovana tomografija (CT) je slikovna dijagnostička metoda koja koristi rentgenske zrake i kompjutersku tehnologiju za kreiranje detaljnih trodimenzionalnih slika unutrašnjih struktura tela, što je korisno u proceni i praćenju aneurizmi.

Stent-graft je medicinski uređaj koji se koristi u endovaskularnom lečenju aneurizmi. Sastoji se od mrežaste cevi (stenta) obložene sintetičkim materijalom (graftom) koji održava prohodnost krvnog suda i sprečava krvarenje iz aneurizme.

Rizični faktori su karakteristike ili uslovi koji povećavaju verovatnoću razvoja bolesti. Kod abdominalne aneurizme, rizični faktori mogu uključivati pušenje, visok krvni pritisak, genetske predispozicije, starost i povrede krvnih sudova.

Simptomi i znaci su kliničke manifestacije koje mogu ukazivati na prisustvo abdominalne aneurizme. Oni mogu uključivati bol u stomaku ili leđima, pulsirajući osećaj u abdomenu ili asimptomatsko stanje koje se otkrije rutinskim pregledom.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V