Šta je audiometrija?

Otorinolaringolog je lekar specijalista koji se bavi dijagnostikovanjem oboljenja uha, grla i nosa, kao i lečenjem istih. Dakle, ovaj specijalistički pregled uključuje ispitvanje grla, usne šupljine, ždrela i vrata, kao i pregled grla i nosa, uz dodatne metode testiranja, ukoliko je potrebno.

Pored osnovnog ORL pregleda ovih organa, lekari često sprovode dodatna testiranja pregledima kao što su timpanometrija, audiometrija, mikroskopski pregled uha, endoskopski pregled nosa, inhalacija, i slično.

Audiometar je uređaj koji se koristi za procenu praga sluha kod pacijenta. Audiometrijsko testiranje pomaže lekaru da odredi prag sluha i identifikuje i kvantifikuje stepen gubitka sluha kod pacijenta. Uz audiometar, tonovi različitih frekvencija se na različitim nivoima prikazuju pacijentovom uhu. Zvukovi variraju u zavisnosti od njihovog intenziteta i brzine vibracija zvučnog talasa (tona). Sluh se javlja kada zvučni talasi stimulišu nerve unutrašnjeg uha.
Audiometrija


Zašto je potrebno obaviti ORL pregled sa audiometrijom?

Problemi sa ušima, nosom i grlom, kao što su blage infekcije, često se mogu lečiti kod kuće ili kod lekara opšte prakse, međutim u nekim situacijama je izuzetno važno posetiti ORL specijalistu kako bi se sprečilo dalje širenje infekcije.

Takođe, izrazito jaka buka može uticati na zdravlje pacijenta, a produžena izloženost buci može dovesti do trajnog gubitka sluha.

Audiometrija pomaže da se utvrdi da li postoje rane indikacije gubitka sluha. Upoređivanjem audiometrijskih testova iz prethodnih godina, mogu se otkriti rane promene i primeniti odgovarajuće zaštitne mere kako bi se sprečila dalja oštećenja.

Kada je potrebno obaviti ORL pregled sa audiometrijom?

Lekar opšte prakse može pomoći pacijentu da izleči neka stanja koja utiču na uši, nos i grlo, naročito ako je stanje akutno (kratkoročno), kao što je infekcija sinusa, infekcija uha ili upala grla.

Međutim u nekim situacijama važno je posetiti ORL specijalistu, koji leči stanja kao što su:
  • Povreda ili bolovi u ušima, nosu ili grlu
  • Problemi sa nervima u ušima, nosu ili grlu
  • Problemi sa ravnotežom ili vrtoglavica
  • Oštećenje sluha
  • Infekcija uha, krajnika ili adenoida
  • Bol u ušima, nosu ili grlu
  • Tinitus
  • Problema sa disanjem, astma ili alergije
  • Tumor u ušima, nosu ili grlu

Ako osetite neke od ovih simptoma koji utiče na uši, nos ili grlo, zatražite pomoć lekara opšte prakse, a on će vas uputiti na dalje preglede ORL specijaliste.

Priprema za ORL pregled sa audiometrijom

Priprema za ovu vrstu pregleda nije potrebna. Ono što lekari preporučuju jeste donošenje medicinske istorije bolesti, odnosno svu dokumentaciju prethodnog lečenja.

Kako izgleda ORL pregled sa audiometrijom?

Pregled počinje razgovorom lekara i pacijenta, tokom kog je važno da pacijent što jasnije iznese svoje tegobe i opiše simptome, nakon čega lekar pregleda dokumentaciju o istoriji bolesti (ukoliko postoji). Zatim lekar započinje fizički deo pregleda - isptivanje sluha, koje može dati precizniju dijagnozu, kao i stepen gubitka sluha.

Testiranje čistog tona - audiometrija je test tokom kog pacijent nosi slušalice koje su pričvršćene za audiometar. Čisti tonovi određene frekvencije i jačine se isporučuju jednom po jednom uhu. Od vas se traži da signalizirate kada čujete zvuk.

Tokom audiometrijskog testa, pacijent sedi u zvučno izolovanoj kabini, tehničar ili medicinska sestra mu stavlja slušalice preko ušiju. Kada je pacijent spreman, audiometrijski tehničar šalje niz tonova kroz slušalice na jedno, a zatim i drugo uvo. Pacijent signalizira kada se čuje svaki ton.

Audiogram pokazuje koliko glasan mora biti ton da bi ga pacijent čuo, na više različitih visina ili frekvencija. U ranim fazama gubitka sluha izazvanog bukom, audiogram će pokazati gubitak sluha za visoke tonove. Kako gubitak sluha napreduje, audiogram pokazuje gubitak sluha za mnoge tonove.

Pregled traje imeđu 30 minuta i jednog sata.

Rizici ORL pregleda sa audiometrijom

Rizici od ove vrste pregleda su izuzetno mali i odnose se na potencjalno prenošenje infekcije sa jednog pacijenta na drugog, usled nedovoljnog održavanja i neredovnog čišćenja i dezinfekcije medicinskih instumenata kojima lekar obavlja pregled.

Prednosti ORL pregleda sa audiometrijom

Ovaj pregled omogućava ORL specijalisti da brzo i bezbolno dijagnostikuje zdravstveno stanje pacijenta, kao i da proceni stepen gubitka sluha. Na osnovu dobijenih rezultata pregleda i testiranja, lekar može prepisati odgovarajuću dijagnozu radi započinjanja lečenja ili eventualno postavljanje slušnog aparata.
Ažurirano: Jan 20, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

ORL pregled podrazumeva pregled organa uha, grla i nosa, gde ORL specijalista dijagnostički pregleda te organe. Audiometrija je dodatni test koji pomaže u određivanju pragova sluha kod pacijenta i identifikuje i kvantifikuje eventualni gubitak sluha.

Pacijent bi trebao da obavi ORL pregled sa audiometrijom u situacijama kada ima povrede ili bolove u ušima, nosu ili grlu, probleme sa nervima, ravnotežom, oštećenje sluha, infekciju uha, krajnika ili adenoida, bolove, tinitus, probleme sa disanjem, astmom, alergijama, ili tumore.

Pregled počinje razgovorom lekara i pacijenta, nakon čega lekar pregleda dokumentaciju o istoriji bolesti (ukoliko postoji). Zatim lekar obavlja fizički deo pregleda - testiranje sluha. Pacijent nosi slušalice koje su pričvršćene za audiometar i signalizira kada čuje zvuk na određene tonove. Rezultati se prikazuju na audiogramu. Pregled traje imeđu 30 minuta i jednog sata.

Termini i Definicije

Audiometrija je oblast medicine koja se bavi merenjem sluha i procenom audio sposobnosti osobe. Koristi se za dijagnostikovanje stepena, vrste i uzroka gubitka sluha.

Decibel je jedinica za merenje intenziteta zvuka. U audiometriji, koristi se za merenje glasnoće zvukova koje osoba može da čuje. Skala decibela je logaritamska, što znači da svaki porast od 10 dB predstavlja deset puta jači zvuk.

Audiogram je grafički prikaz rezultata audiometrijskog testiranja koji pokazuje najtiše zvukove koje osoba može da čuje na različitim frekvencijama. Koristi se za vizualizaciju i analizu slušne sposobnosti pacijenta.

Frekvencija je brzina vibracije koja određuje visinu zvuka i meri se u hercima (Hz). U audiometriji, različite frekvencije zvukova se testiraju da bi se utvrdilo koje od njih pacijent može da čuje.

Ton čistoće je zvuk koji se koristi u audiometriji i ima samo jednu frekvenciju. Testiranje sa tonovima čistoće pomaže u identifikaciji praga sluha pacijenta na različitim frekvencijama.

Ovaj tip gubitka sluha dešava se kada zvuk ne može da prođe kroz spoljno ili srednje uho ka unutrašnjem uhu. Uzrok može biti fluid, infekcija, ili mehanička blokada.

Ova vrsta gubitka sluha nastaje zbog problema sa unutrašnjim uhom ili slušnim nervom. Često je trajna i može biti izazvana starenjem, izlaganjem buci ili genetskim faktorima.

Maskiranje u audiometriji je tehnika koja uključuje upotrebu jednog zvuka kako bi se blokirao ili maskirao neželjeni zvuk tokom testiranja sluha, osiguravajući preciznost rezultata.

Prag sluha je najtiši zvuk koji osoba može da čuje na određenoj frekvenciji, i smatra se osnovnim merilom za određivanje prisustva ili odsustva gubitka sluha.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V