Benigni tumor pluća

Tumor pluća je abnormalna stopa deobe ćelija plućnom tkivu ili u disajnim putevima koji vode do pluća. Vrste benignih tumora pluća uključuju hamartome, adenome i papilome. U skoro svim slučajevima, benigni tumori pluća ne zahtevaju lečenje, ali će vaš lekar pomno pratiti promene tumora.

Šta su benigni tumori pluća?

"Tumor" znači abnormalno nakupljanje tkiva koje se javlja kada se ćelije podele prebrzo ili ne odumiru kako bi inače trebalo. Tumor pluća je tumor koji se javlja u samom plućnom tkivu ili u disajnim putevima koji vode do pluća. Tumori pluća mogu biti kancerogeni (maligni) ili benigni (nekancerozni).

U poređenju sa malignim tumorima, benigni tumori pluća:
  • Nisu kancerogeni, pa se neće širiti na druge delove tela
  • Rastu polako, ili čak mogu prestati da rastu ili početi da se smanjuju
  • Obično nisu opasni po život
  • Obično ih nije potrebno ukloniti
  • Mogu da se šire i pritiskaju na obližnja tkiva, ali neće napasti, uništiti ili zameniti druga tkiva

Benigni tumor pluća


Vrste benignih tumora pluća

Postoji nekoliko vrsta benignih tumora pluća. Tumori koji su uglavnom veći od tri centimetra nazivaju se mase. Ako je vaš tumor u prečniku tri centimetra ili manje, obično se naziva čvor. Ako se čvor formira u plućima, naziva se plućni čvor.

Vrste benignih tumora pluća i čvorova uključuju:
Hamartom
Hamartomi su najčešći tip benignih plućnih čvorova. Oni čine oko 55% svih benignih tumora pluća i 8% svih tumora pluća. Oko 80% se nalazi u spoljašnjem delu vezivnog tkiva pluća. Ostatak se nalazi unutar bronhijalnih cevi (disajnih puteva koji vode do pluća).

Hamartomi se sastoje od "normalnih" tkiva kao što su hrskavica, vezivno tkivo, masnoća i mišići, ali u abnormalnim količinama. Obično su manje od četiri centimetra u prečniku i pojavljuju se na rendgenskim snimcima grudnog koša kao okrugla izraslina nalik novčiću. U oko 15% slučajeva mogu izgledati kao pahuljasta vuna ili kokice. Hamartomi obično ostaju unutar ograničenog područja i nije verovatno da će pritisnuti obližnje tkivo. Češće se nalaze kod muškaraca nego kod žena, i to u dobi između 50 i 70 godina.

Bronhijalni adenomi
Adenomi su još jedan uobičajeni tip benignih plućnih čvorova. Oni rastu u velikim disajnim putevima pluća (bronhima) i u glansu sluzi ili kanalima dušnika.

Papilomi
Papilomi su manje čest tip benignog tumora pluća. Rastu u bronhijalnim cevima, vire iz površine na kojoj su pričvršćene. Papilomi su podeljeni u tri tipa.
  • Skvamozni: Jedan ili više skvamoznih papiloma mogu se pojaviti i kod dece i kod odraslih. Oni su rezultat infekcije humanim papiloma virusom (HPV), istim virusom koji izaziva bradavice i određene polno prenosive infekcije.
  • Glandularni: Ovi papilomi su ređi od skvamoznih papiloma i razvijaju se u većim disajnim putevima u poređenju sa skvamoznim papilomima. Javljaju se u svim uzrastima, ali uglavnom kod odraslih. Skoro uvek se pojavljuju kao jedan čvorić, centralno lociran. Nije utvrđen uzrok.
  • Mešani skvamozni i glandularni: Ovi papilomi sadrže mešavinu skvamoznog i glandularnog papiloma tkiva. Prijavljen je samo mali broj slučajeva. Ovi papilomi imaju potencijal da na kraju postanu kancerozni jer se skvamozne ćelije mogu promeniti tokom vremena.

Ostali retki tumori uključuju hondrome, fibrome, neurofibrome i lipome. Ovi tumori se sastoje od vezivnog ili masnog tkiva.

Šta izaziva benigne čvorove na plućima?

Plućni čvorovi su prilično česti. Oni se vide na otprilike jednom od svakih 500 rendgenskih snimaka grudnog koša i na otprilike jednom od svakih 100 CT skeniranja grudnog koša. Najmanje 60% plućnih čvorova koji se vide na rendgenskim snimcima grudnog koša ispostavilo se da su benigni, a 99% onih na CT snimku grudnog koša su benigni. Otprilike polovina ljudi koji puše i stariji su od 50 godina imaće čvorove na CT skeniranju grudnog koša.

Postoji mnogo mogućih uzroka benignih tumora pluća i čvorova. Ovi uključuju:
  • Granulomi (male nakupine upaljenih ćelija) koje se razvijaju kao rezultat bakterijske infekcije, kao što je tuberkuloza ili od gljivičnih infekcija, kao što su histoplazmoza ili kokcidiomikoza
  • Apsces pluća (infekcija puna gnoja obično uzrokovana bakterijama)
  • Upala usled bolesti kao što su reumatoidni artritis, sarkoidoza ili Vegenerova granulomatoza
  • Infekcija od humanog papiloma virusa
  • Urođene mane, kao što su cista pluća, ožiljci ili druge malformacije pluća
  • Nema poznatog uzroka

Simptomi benignih tumora pluća

Moguće je da osoba nema nikakve simptome. Više od 90% čvorova se nađe slučajno, kada se iz nekog drugog razloga uradi rendgenski snimak grudnog koša ili CT (kompjuterska tomografija).

Ako imate simptome, oni mogu uključivati:

Kada je potrebno posetiti lekara?

Važno je da zakažete pregled kod svog lekara ako:

Kako se dijagnostikuju benigni tumori pluća?

Tumori pluća i čvorovi se mogu videti na rendgenskom snimku grudnog koša ili CT (kompjuterska tomografija).

Vaš lekar će vas možda posavetovati da izvršite bronhoskopiju, kako bi bliže pogledao masu i dobio uzorak tkiva (biopsija). Tokom bronhoskopije, domet sa ugrađenom kamerom se spušta niz grlo i ulazi u pluća dok ste pod sedativima. Drugi načini za prikupljanje uzorka tkiva ju umetanje igle u grlo, vođeno CT skeniranjem, kako bi se izvukla mala količina tkiva.

Dodatne informacije koje vaš zdravstveni tim koristi za postavljanje dijagnoze uključuju:
  • Veličina tumora: Vaš lekar može da prikaže stopu rasta tumora. Što je tumor manji, veća je verovatnoća da će biti benigni. Takođe, benigni tumori rastu veoma sporo, ako uopšte rastu, dok kancerozni tumori u proseku mogu da se udvostruče svaka četiri meseca ili manje.
  • Sadržaj, oblik i boja tumora: Drugi način da se razlikuje benigni plućni čvor od malignog je da se testira sadržaj kalcijuma u ​​njemu. Benigni čvorovi imaju veći sadržaj kalcijuma i normalno su glatkiji i pravilnijeg oblika. Benigni čvorovi imaju ravnomerniju boju od malignih čvorova. Maligni čvorovi češće imaju nepravilne oblike, grublje površine i varijacije u boji.

Kako se leče benigni tumori pluća?

U većini slučajeva, benigni tumori pluća ne zahtevaju lečenje. Vaš lekar će želeti da uradi seriju rendgenskih snimaka ili CT skeniranja tokom perioda od meseci do godinu dana, kako bi pratio bilo kakve promene u veličini ili karakteristikama tumora.

Vaš zdravstveni tim može preporučiti biopsiju ili operaciju za uklanjanje tumora ako:
  • Ste pušač ili imate visok rizik od raka
  • Imate otežano disanje ili druge uznemirujuće simptome
  • Testovi pokazuju da bi rak mogao biti prisutan
  • Čvor nastavlja da raste
Ažurirano: Jan 21, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

Benigni tumori pluća su nakupine tkiva koje su rezultat abnormalne deobe ćelija u plućima ili disajnim putevima. Za razliku od malignih tumora, oni nisu kancerogeni i obično ne zahtevaju uklanjanje.

Vrste benignih tumora i čvorova pluća uključuju hamartom, bronhijalne adenome i papilome. Rijetki tumori uključuju hondrome, fibrome, neurofibrome i lipome.

U većini slučajeva, benigni tumori pluća ne zahtevaju lečenje. Lekar će pratiti promene tumora kroz seriju rendgenskih snimaka ili CT skeniranja. U nekim situacijama, može se preporučiti biopsija ili operacija za uklanjanje tumora.

Termini i Definicije

Benigni tumor je nekancerogena masa koja se formira u telu. Za razliku od malignih tumora, benigni tumori ne metastaziraju, što znači da se ne šire u druge delove tela. Obično rastu sporije i mogu se često ukloniti hirurški bez daljih komplikacija.

Pluća su vitalni organi respiratornog sistema odgovorni za razmenu gasova; omogućavaju da kiseonik iz udahnutog vazduha ulazi u krvotok, dok izbacuju ugljen-dioksid prilikom izdaha. Pluća se nalaze u grudnom košu i zaštićena su rebrima.

Tumor je abnormalna masa tkiva koja nastaje usled nekontrolisanog rasta ćelija. Tumori mogu biti benigni ili maligni (kancerogeni). Pojavljuju se u različitim delovima tela i mogu zahtevati različite pristupe lečenju.

Dijagnoza je proces prepoznavanja i imenovanja bolesti ili medicinskog stanja na osnovu simptoma, kliničkih ispitivanja i drugih dijagnostičkih metoda. Tačna dijagnoza je ključna za pravovremeno i precizno lečenje pacijenta.

Biopsija je medicinska procedura kojom se uklanja uzorak tkiva iz tela kako bi se ispitivao pod mikroskopom. Ova metoda se koristi za utvrđivanje prisustva bolesti, uključujući benigni i maligni tumori, kao i za planiranje odgovarajućeg tretmana.

Simptomi su subjektivni znakovi ili manifestacije određene bolesti ili stanja koje pacijent oseća ili primećuje, kao što su kašalj, bol, kratkoća daha ili umor u slučaju bolesti pluća.

Hirurško uklanjanje je medicinska procedura u kojoj se fizički uklanja obolelo tkivo ili tumor iz tela pacijenta. U slučaju benignih tumora, hirurško uklanjanje može biti definitivna mera tretmana ako tumor izaziva probleme ili rizikuje dalji rast.

Respiratorni sistem je skup organa koji su odgovorni za unos kiseonika u telo i izbacivanje ugljen-dioksida. Sastoji se od nosa, ždrela, grkljana, dušnika, bronhija i pluća. Njegova funkcija je ključna za održavanje života i zdravlja organizma.

Prognoza je predviđanje toka i ishoda bolesti na osnovu njenog tipa, stepena i odgovora na terapiju. Kod benignih tumora pluća, prognoza je obično povoljna, pogotovo ako se tumor efikasno ukloni.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V