Šta je Cistitis?
Urinarni sistem se sastoji od bubrega, uretera (mokraćovoda), bešike i uretre. Bubrezi su parni organ pasuljastog oblika, smešteni u zadnjem zidu abdomena. Filtriraju otpadne materije iz organizma i regulišu koncentraciju mnogih supstanci. Ureteri (mokraćovodi) su takođe parni organ koji sprovode urin od bubrega do mokraćne bešike. Bešika skladišti urin dok se ne oseti potreba za njenim pražnjenjem. Tada se urin izlučuje iz organizma kroz uretru (mokraćni kanal).
Cistitis je medicinski termin za upalu bešike. Cistitis se uglavnom javlja kada postoji infekcija koja je uzrokovana bakterijama. To se zove
infekcija urinarnog trakta. Ukoliko se infekcija proširi na bubrege, može postati ozbiljan zdravstveni problem.
Simptomi i uzroci cistitisa
- Uporna potreba za mokrenjem
- Osećaj peckanja ili bola prilikom mokrenja
- Često mokrenje (mala količina urina)
- Urin je zamućen i ima jak miris
- Hematurija (krv u urinu)
- Osećaj nelagode u karlici
Infekciju bubrega pored navedenih simptoma prate i groznica ili jeza, mučnina, povraćanje, bol u leđima ili boku.
Infekcije urinarnog trakta obično nastaju kada bakterije dospeju u urinarni trakt i počnu da se razmnožavaju. Bakterija koja u najvećem broju slučajeva uzrokuje cistitis je ešerihija koli (Escherichia Coli) koja se nalazi u mikroflori digestivnog sistema.
Iako su bakterijske infekcije najčešći uzročnici cistitisa, brojni drugi faktori mogu uzrokovati nastanak cistitisa.
Intersticijski cistitis, naziva se i sindromom bolne bešike i predstavlja hroničnu upalu bešike čiji uzrok nije jasan. U većini slučajeva se javlja kod žena.
Cistitis može nastati i kao posledica upotrebe određenih lekova, poput lekova za lečenje tumora (hemoterapija).
Takođe, tretman zračenja u predelu karlice može dovesti do zapaljenskih promena u tkivu bešike. Upotreba katetera takođe može dovesti do bakterijskih infekcija. Osetljivost na hemikalije u sredstvima za ličnu higijenu poput kupki i sapuna takođe može dovesti do nastanka upale. Upala bešike može nastati i kao komplikacija drugih stanja kao što su dijabetes, uvećana prostata, povreda kičmene moždine, kamen u bubregu.
Faktori za nastanak cistitisa
Upala bešike se javlja kod oba pola, međutim češće zahvata žene. Razlog tome je sama anatomija, budući da je kod žena mokraćni kanal kraći nego kod muškaraca.
Veći rizik od nastanka infekcija bešike je kod osoba koje su seksualno aktivne, jer putem odnosa bakterije mogu dospeti u mokraćni kanal. Hormonske promene koje se javljaju tokom trudnoće mogu povećati rizik od nastanka infekcije. Veća verovatnoća za nastanak infekcije je kod žena koje su ušle u menopauzu. Hormonske promene koje se tada dešavaju mogu dovesti do infekcije urinarnog trakta. Produžena upotreba katetera može dovesti do većeg rizika od nastanka bakterijskih infekcija, kao i oštećenja tkiva bešike.
Ukoliko se infekcija bešike leči odgovarajućim lekovima, infekcije retko dovode do komplikacija. Ukoliko se infekcija bešike ne leči, može doći do infekcije bubrega (pijelonefritis). Infekcija bubrega može trajno oštetiti bubrege.
Dijagnoza
Kada lekar sumnja na postojanje cistitisa može preporučiti da se uradi analiza urina. Urin se sakuplja u bočicu za urin. Najbolje za uzorak je uzeti prvi jutarnji urin, tehnika srednjeg mlaza. Ovom analizom proverava se postojanje znaka infekcije. Ukoliko u urinu postoji dosta
bakterija, lekar može preporučiti da se uradi urinokultura kako bi se utvrdilo koja vrsta bakterije izaziva infekciju. Rendgenski snimak ili ultrazvuk mogu pomoći lekaru da otkrije druge potencijalne uzroke upale bešike. Takođe, može se uraditi i cistoskopija. Cistoskopija je procedura koja omogućava lekaru pregled sluzokože bešike i mokraćnog kanala. Pregled se obavlja pomoću cistoskopa koji se polako uvodi u unutrašnjost mokraćne bešike.
Lečenje-pregled lekara
Cistitis čiji uzrok je bakterijska infekcija se obično leči antibioticima. Koji antibiotici će se koristiti zavisi od bakterija koje se nalaze u urinu. Potrebno je ispiti terapiju do kraja, čak i ako osetite boljitak.
Kod upornih infekcija urinarnog trakta koje se ponavljaju potrebno je javiti se urologu ili nefrologu koji će proveriti da li postoje urološki problemi koji mogu izazvati infekciju.
Infekcije bešike koje su stečene u bolničkim uslovima mogu predstavljati izazov za lečenje budući da su bakterije koje se nalaze u bolnicama često otporne na uobičajene vrste antibiotika koje se koriste za lečenje infekcije bešike. Mogu biti potrebni različiti pristupi lečenju i različite vrste antibiotika.
Prevencija
Saveti za prevenciju su:
- Unos dovoljne količine tečnosti, posebno vode
- Kad se oseti potreba za mokrenjem, ne odlagati upotrebu toaleta
- Nakon pražnjenja creva brisati genitalije od napred ka nazad
- Ukoliko ste skloni infekcijama, pre izaberite opciju tuširanja u odnosu na kupanje u kadi
Ažurirano: Jan 15, 2025
| Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama