Šta je CT?

CT (kompjuterska tomografija) skeniranje je vrsta specijalizovanog rendgenskog snimka. Skeniranje može pokazati slike poprečnog preseka određene odnosno snimane oblasti tela. Obavlja se tako što u toku CT skeniranja, mašina kruži oko tela i šalje slike na računar, gde ih tehničar pregleda u realnom vremenu.

Zašto se vrši CT skeniranje abdomena?

CT abdomena se koristi kada lekar sumnja da nešto nije u redu u predelu abdomena, ali ne može da utvrdi dovoljno informacija putem fizičkog pregleda ili laboratorijskih testova. Konkretno, CT abdomena pomaže vašem lekaru da sagleda organe, krvne sudove i kosti u vašoj trbušnoj duplji.
CT skener abdomena


Kada se obavlja CT pregled abdomena?

Neki od razloga zbog kojih bi vas lekar uputio da uradite CT abdomena uključuju:
  • Bol u stomaku
  • Masu u stomaku koju možete osetiti
  • Kamen u bubregu
  • Neobjašnjivi gubitak težine
  • Infekcije, kao što je apendicitis
  • Opstrukcija creva
  • Zapaljenje creva, kao što je Kronova bolest
  • Povrede nakon traume
  • Nedavna dijagnoza raka

Priprema za CT pregled abdomena

Postoji verovatnoća da će lekar, radi uspešnosti pregleda, zahtevati da ne jedete dva do četiri sata pre skeniranja, kao i da obustavite konzumiranje određenih lekova pre pristupanja testu.

Preporučuje se da se na pregled dođe u udobnoj odeći, a druga solucija je da će od vas biti zatraženo da otklonite svoju odeću i umesto toga će vam biti dodeljena komforna bolnička haljina.

Bićete upućeni da uklonite predmete kao što su naočare, nakit, šnale za kosu, proteze, slušni aparati...

U zavisnosti od razloga zašto obavljate CT skeniranje, i ukoliko lekar proceni da je neophodno, možda će vam biti prepisana velika čaša oralnog kontrasta. Ovo je tečnost koja sadrži barijum ili supstancu koja se zove Gastrografin (diatrizoat meglumin i diatrizoat natrijum tečnost). Barijum i gastrografin su hemikalije koje pomažu lekarima da dobiju bolje slike vašeg stomaka i creva.

Pre pristupanja CT skeniranju važno je obavestiti lekara ukoliko ste alergični na barijum, jod ili bilo koju vrstu kontrastne boje, ukoliko bolujete od dijabetesa, ukoliko postoji mogućnost prisustva trudnoće.

Kako se izvodi CT skeniranje abdomena?

CT skeniranje abdomena najčešće traje od 10 do 30 minuta. Izvodi se na odeljenju radiologije i klinici koja je specijalizovana za dijagnostičke procedure.

Po pristupanju CT skeneru tehničar će vas smestiti i objasniti kako da legnete na sto za dalje obavljanje procedure. U toku snimanja potrebnoje ležati u jednom položaju i od pacijenta se očekuje da bude miran kako bi nastale slike bile što jasnije. Obzirom da se radi konkretno od snimanju stomačne regije, možda će od vas biti zatraženo da na nekoliko sekundi zadržite dah kako bi vizualizaija stomaka bila što kvalitetnija.

Tehničar prati kompletan tok snimanja iz susedne prostorije i upravlja tokom snimanja putem daljinskog upravljača koji pokreće sto i mašinu. Sa tehničarem je omogućena komunikacija tokom čitave procedure putem interfona.

Rizici prilikom CT snimanja abdomena

Neželjeni efekti CT skeniranja abdomena su najčešće uzrokovani reakcijom na bilo koji kontrast koji se koristi i u većini slučajeva, isti su veoma blagi i prikazuju se u vidu grčeva u stomaku, zatvore ili dijareje, mučnine.

CT skeniranje se smatra bezbednom i neinvazivnom procedurom za odrasle, a preporučuje se izbegavanje snimanja dece u razvoju zbog minimalne količine zračenja koju aparat ispušta tokom svog rada.

Prednosti snimanja abdomena CT skenerom

  • Ovo je brz, jednostavan i neinvazivan pregled koji ne ostavlja nikakve dugoročne posledice po ljudsko telo.
  • Rezultati se dobijaju brzo po obavljenom snimanju što izrazito ubrzava pristupanje terapiji i lečenju.
  • Nakon obavljenog snimanja pacijent može neometano da nastavi svoj dan.
  • Ova vrsta ispitivanja stomačne regije se pokazala veoma uspešnom u otkrivanju problema sa bubrezima, jetrom, prisustva aneurizme, promena na debelom crevu...
Ažurirano: Jan 21, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

Priprema za CT pregled abdomena podrazumeva glasovnu gladovanje od 2 do 4 sata pre skeniranja i obustavljanje konzumiranja određenih lekova, ukoliko doktor to zahteva. Takođe, svakako je preporučljivo obući komfornu odeću, a može se desiti i da će se od pacijenta zahtevati da obuče bolničku haljinu. Pre sama procedura, biće potrebno ukloniti sve predmete sa sebe kao što su nakit, naočare, slušni aparati i slično.

CT pregled abdomena se vrši kada lekar sumnja na neki problem u predelu stomaka koji nije mogao utvrditi putem fizičkog pregleda ili laboratorijskih testova. Ova vrsta skeniranja pomaže lekaru da sagleda organe, krvne sudove i kosti u pacijentovoj trbušnoj duplji.

Termini i Definicije

CT (Kompjuterizovana tomografija) skener je medicinski uređaj koji koristi kombinaciju rendgenskih zraka i računarake tehnologije da bi stvorio detaljne slike unutrašnjih struktura u telu. Ove slike omogućavaju lekarima da dijagnostikuju različite zdravstvene probleme.

Abdomen, takođe poznat kao trbušna šupljina, deo je tela koji sadrži organe kao što su želudac, jetra, slezina, pankreas, bubrezi, creva i mnoge krvne žile. CT sken abdomena koristi se za pregled i dijagnozu stanja u ovom delu tela.

Dijagnoza je proces identifikovanja bolesti ili stanja na osnovu simptoma pacijenta, metoda ispitivanja i drugih podataka. CT sken abdomena često se koristi kao dijagnostički alat za precizno određivanje problema.

Rendgenski zraci su oblik elektromagnetnog zračenja koji se koristi u medicinskim slikovnim tehnikama da bi se videli unutrašnji delovi tela. Oni prolaze kroz telo i registruju se na detektoru kako bi se stvorile slike.

Kontrastno sredstvo je supstanca koja se koristi tokom CT skeniranja da poboljša vidljivost određenih struktura ili organa. Može se primeniti oralno ili intravenozno i pomaže u boljem razlikovanju tkiva na snimcima.

Radiolog je lekar specijalizovan za tumačenje medicinskih slika, uključujući CT snimke. Radiolozi analiziraju slike kako bi identifikovali abnormalnosti i preporučili dalji plan lečenja.

Noninvazivna procedura je medicinski postupak koji ne narušava integritet kože ili sluzokože. CT skeniranje je primer takve procedure, jer ne zahteva hirurške rezove.

Trodimenzionalna slika u kontekstu CT skeniranja odnosi se na slike koje daju prostornu (3D) predstavu unutrašnjih organa i struktura, omogućavajući detaljniji pregled nego tradicionalne dvodimenzionalne slike.

Zračenje je energija koja se emituje u obliku talasa ili čestica. U kontekstu medicinskog snimanja, to se odnosi na rendgenske zrake koji se koriste u CT skenovima. Važno je uravnotežiti koristi i rizike od izlaganja zračenju.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V