Šta je CT urografija?

CT urografija je pregled koji se koristi za procenu urinarnog trakta, koji obuhvata bubrege, bešiku i cevi (mokraćovode) koje prenose urin od bubrega do bešike.

CT urogram koristi rendgenske zrake da generiše višestruke slike snimane regihe, uključujući kosti, meka tkiva i krvne sudove. Ove slike se zatim šalju na računar i brzo se rekonstruišu u detaljne 2D slike.
CT urografija

Tokom CT urograma, kontrastna boja se ubrizgava u venu vaše ruke. Boja, zatim, teče u bubrege, ureteru i bešiku, ocrtavajući svaku od ovih struktura. Rendgenske slike se prave u određeno vreme tokom pregleda, tako da vaš lekar može jasno da vidi vaš urinarni trakt i proceni koliko dobro funkcioniše.

Zašto je potrebno obaviti CT urografiju?

CT urografija se koristi za pregled bubrega, uretere i bešike. Omogućava vašem lekaru da vidi veličinu i oblik ovih struktura kako bi utvrdio da li funkcionišu ispravno i da potraži bilo kakve znake bolesti koje mogu uticati na vaš urinarni sistem.

CT urografija pomaže u dijagnostikovanju stanja urinarnog trakta kao što su:
  • Kamen u bubregu
  • Kamenje u bešici
  • Komplikovane infekcije
  • Tumori ili ciste
  • Rak
  • Strukturni problemi

Kada je potrebno obaviti CR urografiju?

Lekar vas može uputiti na CT urografiju ukoliko pokazujete znakove i simptome, kao što su bol u boku ili leđima ili krv u urinu (hematurija), koji mogu biti povezani sa poremećajem urinarnog trakta.

Priprema za CT urografiju

Pre CT urografije potrebno je da naglasite lekaru ukoliko:
  • Imate alergije, posebno na jod
  • Postoji mogućnost da ste trudni ili jeste trudni
  • Je postojala teža reakcija na rendgensku boju
  • Konzumirate bilo kakve lekove, kao što su metformin, nesteroidni antiinflamatorni lekovi ili antibiotici
  • Patite od bolesti srca, astme, dijabetesa, bolesti bubrega ili postoji prethodna transplantacija organa

Možda će od vas biti zatraženo da konzumirate vodu pre CT urografije i da ne urinirate sve dok ne završite proceduru, jer će na taj način vaša bešika biti proširena i pogodna za snimanje. Naravno, u zavisnosti od vašeg stanja, smernice o tome šta možete da jedete ili pijete pre CT urografije mogu se razlikovati.

Kako se izvodi CT urografija?

Tokom CT urografije potrebno je da ležite na leđima na stolu za pregled. Ukoliko je potrebno, tehničar može zatražiti od vas da legnete na bok ili stomak.

Zatim, tehničar će kontrastnu boju aplicirati kroz venu pacijenta, koja može izazvati osećaj topline i crvenila, kao i metalni ukus u ustima na minut ili dva. Kontrastni materijal može nakratko učiniti da se osećate kao da morate da urinirate.

Tokom CT urografije, sto se polako kreće kroz mašinu dok se snimaju slike, a ukoliko je potrebno, mašina može napraviti nekoliko prolaza.

Mašina ispušta zvukove i škljocanja dok snima slike. Da slike ne bi bile zamućene, tehničar vas može zamoliti da zadržite dah nekoliko sekundi tokom skeniranja.

Nakon što je CT urografija završena, tehničar proverava kvalitet slika dok čekate.

Rizici CT urografije

Postoji mali rizik od alergijske reakcije na kontrastnu boju. Reakcije su uglavnom blage i lako se kontrolišu lekovima. One uključuju:
  • Osećaj toplote ili crvenila
  • Mučninu
  • Svrab
  • Koprivnjaču
  • Bol u blizini mesta injekcije

CT urografija ne nosi rizik od razvoja raka nakon izlaganja zračenju. Međutim, višestruki testovi ili izlaganje zračenju mogu izazvati neznatno povećan rizik od raka. Korist od tačne dijagnoze je daleko veća od rizika.

Ako ste trudni ili mislite da biste mogli biti trudni, obavestite svog lekara pre nego što uradite CT urografiju. Iako je rizik za nerođenu bebu mali, vaš lekar može razmotriti da li je bolje sačekati ili obaviti drugu vrstu snimanja.

Prednosti CT urografije

  • CT urografija je neinvazivna i bezbolna procedura za dijagnostikovanje potencijalnih oboljenja urinarnog trakta
  • Radiolog može pročitati i protumačiti rezultate vrlo brzo nakon pregleda i na taj način postaviti adekvatnu dijagnozu i prepisati odgovarajuću terapiju
Ažurirano: Jan 20, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

CT urografija je medicinski pregled koji se koristi za procenu urinarnog trakta, uključujući bubrege, bešiku i mokraćovode. Kontrastna boja se ubrizgava u venu pacijenta, a potom se slike snimaju pomoću rendgenskih zraka i obrađuju na računaru.

CT urografiju lekar preporučuje ukoliko pacijent pokazuje simptome kao što su bol u boku ili leđima, krv u urinu (hematurija), koji mogu ukazivati na poremećaj urinarnog trakta.

Glavne prednosti CT urografije su njena neinvazivnost i bezbolnost. Rezultate ovog pregleda radiolog može brzo pročitati i protumačiti, što omogućava tačnu dijagnozu i brzi početak terapije.

Termini i Definicije

CT urografija je medicinski dijagnostički postupak koji koristi kompjuterizovanu tomografiju (CT) za snimanje organa urinarnog sistema kao što su bubrezi, mokraćovodi i bešika. Ova procedura omogućava detaljan pregled anatomije i funkcije urinarnog trakta.

Kompjuterizovana tomografija je dijagnostička tehnika koja koristi rendgensko zračenje u kombinaciji sa računanjem da generiše slojevite slike unutrašnjih struktura tela. CT omogućava bolje prostorno sagledavanje pojedinih anatomskih područja nego standardni rendgen.

Urinarni sistem se sastoji od organa koji su odgovorni za proizvodnju, skladištenje i eliminaciju urina. Glavni organi urinarnog sistema uključuju bubrege, mokraćovode, mokraćnu bešiku i mokraćnu cev.

U kontekstu CT urografije, kontrastno sredstvo je supstanca koja se ubrizgava u krvotok pacijenta kako bi se bolje prikazale strukture urinarnog sistema na CT snimcima. Kontrast omogućava bolju diferencijaciju tkiva i olakšava identifikaciju abnormalnosti.

Bubrezi su parni organi urinarnog sistema koji igraju ključnu ulogu u filtriranju krvi, uklanjanju otpada, regulaciji elektrolita, i održavanju acido-bazne ravnoteže u telu. Oni su takođe važni za regulisanje krvnog pritiska.

Mokraćovodi su mišićne cevi koje prenose urin iz bubrega u mokraćnu bešiku. Oni su deo urinarnog trakta i igraju ključnu ulogu u transportu urina.

Mokraćna bešika je šuplji organ smešten u karlici, koji služi kao skladište urina do njegovog izbacivanja iz tela. Kada se napuni, signalizira potrebu za mokrenjem.

Urološke bolesti obuhvataju različite poremećaje i stanja koja pogađaju urinarni sistem. To uključuje infekcije, kamenje u bubrezima, malignitete i obstrukcije u protoku urina.

Radiolog je lekar specijalizovan za tumačenje medicinskih snimaka dobijenih kroz tehnike kao što je CT. U kontekstu CT urografije, radiolog analizira snimke kako bi identifikovao eventualne abnormalnosti u urinarnom sistemu.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V