Šta je holangitis?

Holangitis znači upalu u žučnim kanalima, cevima koje prenose žuč iz jetre u druge organe u sistemu za varenje.

Jetra proizvodi žuč i šalje je u žučnu kesu na skladištenje, koja je šalje u tanko crevo da pomogne varenju. Žuč se sastoji od otpadnih proizvoda iz krvi i žučnih kiselina koje pomažu u razgradnji masti. Žuč pomaže u varenju u tankom crevu i pomaže u odnošenju otpadnih proizvoda iz tela kroz debelo crevo.

Ako su žučni kanali upaljeni, oni su nadraženi, natečeni i verovatno inficirani. Infekcija je najčešći uzrok holangitisa, ali ne i jedini uzrok. Infekcija izaziva akutni holangitis (uzlazni holangitis), koji je privremeni odgovor imunološkog sistema. Hronične bolesti mogu izazvati hronični holangitis, vrstu koja ne nestaje.
Holangitis

Šta se dešava kada imate holangitis?

Zapaljenje žučnih puteva može izazvati nekoliko ozbiljnih komplikacija:
  • Otok može ometati protok žuči, uzrokujući da se žuč vrati u organe
  • Kada se žuč vrati u organe, to izaziva upalu u tim organima
  • Žuč koja ne teče je plodno tlo za bakterijske infekcije ako je već nemate
  • Infekcija u žučnim kanalima može se proširiti u krvotok, što bi bilo opasno po život
  • Hronična upala izaziva ožiljke. Ožiljno tkivo u žučnim kanalima može izazvati njihovu koroziju
  • Suženi i korodirani žučni kanali će trajno ometati protok žuči kroz kanale.

Da li je holangitis opasan po život?

Može biti. Različiti tipovi su opasni na različite načine. Najneposrednija pretnja dolazi od bakterijske infekcije u žučnim kanalima. Ako se bakterija proširi na jetru, mogla bi ući u krvotok kroz krvne sudove u jetri. Ovo bi izazvalo sistemsku infekciju (septikemiju), koja bi mogla dovesti do sepse, šok reakcije celog tela koja zatvara vitalne organe.

Ponekad je akutna upala uzrokovana začepljenjem žučnih kanala, poput kamena u žuči. Blokada uzrokuje zaustavljanje protoka žuči, a to može dovesti do sekundarne infekcije. Ako imate hronični holangitis, on može polako da uništi žučne kanale tokom mnogo godina. Ovo utiče na jetru. Kada hronična upala izazove ožiljke na jetri, ona polako prestaje da funkcioniše. Otkazivanje jetre je opasno po život.

Koji su uzroci holangitisa?

Akutni uzroci uključuju:
  • Infekciju od bakterija, virusa ili parazita
  • Blokadu kao što su žučni kamenci, strikture i tumori
  • Holestazu, zastoj žuči.
U većini slučajeva (oko 90%), ova tri faktora rade zajedno da izazovu holangitis. Blokada, obično kamen u žuči u zajedničkom žučnom kanalu (holedoholitijaza), dovodi do zastoja protoka žuči, a zatim sledi infekcija. Žuč bi trebalo da teče u jednom pravcu u žučnu kesu, a odatle u tanko crevo. Ali unutrašnji pritisak od zaustavljene žuči može dovesti do povratnog ispiranja bakterija u žučne kanale iz ovih organa.

Međutim, blokada u žučnim kanalima može izazvati holestazu i holangitis bez bakterijske infekcije. I možete imati holestazu bez blokade. Određene bolesti, lekovi ili dugotrajno IV hranjenje mogu izazvati. Takođe možete dobiti infekciju bez blokade. Manje je verovatno, ali je moguće da može doći kroz krv ili iz medicinskog instrumenta koji je uveden tokom testa ili procedure.

Autoimune bolesti koje uzrokuju hronični holangitis uključuju:
  • Primarni sklerozirajući holangitis
  • Primarni bilijarni holangitis
  • Holangitis povezan sa IgG4.
Ovi uslovi uzrokuju da imuni sistem greškom napada ćelije u telu kao strani osvajači. Stalni imunološki odgovor izaziva stalnu upalu u žučnim kanalima. Obično nije tako težak kao akutni holangitis i možda ga nećete biti svesni godinama. Ali vremenom, to uzrokuje ožiljke u žučnim kanalima. Ovo zauzvrat može dovesti do opstrukcije, holestaze i akutnog holangitisa.

Kako se oseća holangitis?

Možda nećete primetiti hronični holangitis godinama. Mnogim ljudima se ne dijagnostikuje sve dok hronični holangitis nije dovoljno uznapredovao da utiče na njihovu jetru, izazivajući simptome bolesti jetre. Međutim, akutni holangitis će postati poznat. Gotovo sigurno ćete osetiti bol u gornjem desnom delu stomaka. Može biti oštar ili dosadan, a može doći i proći.

Ako su žučni kanali začepljeni, možete doživeti ono što je poznato kao "bilijarne kolike“. Ovaj bol u stomaku dolazi u epizodama, obično nakon obilnog obroka. Pokreće se kontrakcijama žučne kese da potisne žuč u tanko crevo kako bi pomoglo varenju. Guranje žuči na opstrukciju izaziva pritisak i bol, često uz mučninu. Brzo se razvija do vrhunca, a zatim postepeno nestaje nakon toga.

Koji su simptomi holangitisa?

Najčešći simptomi akutnog holangitisa su poznati kao Charcotova trijada. Oni uključuju:
  • Bol u gornjem desnom kvadrantu stomaka. Gore desno je mesto gde se nalazi bilijarni sistem
  • Groznicu. Groznica obično prati upalu kada je imuni sistem aktiviran
  • Žuticu. Žuta nijansa kože i očiju dolazi od curenja žuči u krvotok, što je znak da su žučni kanali zaštićeni.
U zavisnosti od toga koliko je stanje ozbiljno, možda ćete imati druge simptome povezane sa curenjem žuči u krvotok, kao što su:
  • Pruritus. Žučne kiseline u krvotoku mogu izazvati svrab kože
  • Hepatična encefalopatija. Toksini iz žuči u krvotoku mogu izazvati blago kognitivno oštećenje, kao što su konfuzija i dezorijentacija.
Ukoliko imate infekciju koja je ušla u krvotok, možda ćete imati simptome šoka, kao što su:
  • Ubrzan rad srca (tahikardija)
  • Nizak krvni pritisak (hipotenzija).
Ukoliko imate hronični holangitis, možda nećete imati simptome dok stanje ne uznapreduje. Simptomi mogu uključivati sve gore navedeno, kao i:
  • Umor
  • Otečen stomak
  • Otečene noge i stopala
  • Masne naslage ispod kože
  • Velike, vidljive vene preko stomaka
  • Mokraću tamne boje i izmet svetle boje
  • Dijareju.

Kako se dijagnostikuje holangitis?

Lekar će vas pregledati za tipične simptome, a zatim uzeti krvne testove i testove za snimanje žučnog sistema. Testovi krvi mogu identifikovati infekciju ako je imate i reći svom lekaru koliko žuči cirkuliše u krvotoku. Oni takođe mogu da mere enzime jetre i proteine da bi proverili kako radi jetra. Testovi snimanja mogu pokazati da li su žučni kanali začepljeni i gde.

Testovi krvi mogu uključivati:
  • Kompletnu krvnu sliku
  • Testove funkcije jetre.
Testovi slikanja mogu uključivati:
  • Magnetnu rezonancu (MR)
  • Ultrazvuk abdomena.

Lečenje holangitisa

Primarni tretman i za akutni i za hronični holangitis je endoskopska bilijarna drenaža. Kada lekar identifikuje izvor problema, radiće na smanjenju pritiska i obnavljanju protoka kroz žučne kanale. Obično to mogu da urade tokom endoskopije, procedure koja uključuje prolazak dugačke, tanke cevi sa kamerom koja je pričvršćena niz grlo i u žučne kanale.

Lekari mogu da odvode višak žuči kroz cev da bi smanjili pritisak. Ako je potrebno, oni takođe mogu da uklone blokade i postave stentove kako bi otvorili žučne kanale, koristeći sićušne alate provučene kroz cev. Ako imate endoskopsku proceduru za dijagnozu holangitisa, lekar može da ga leči istovremeno. Ako imate hronični holangitis, možda će vam trebati ponovljene procedure za ublažavanje simptoma s vremena na vreme.

Dodatni tretman za hronični holangitis može uključivati:
  • Antihistaminici za lečenje svraba
  • Vitaminske suplemente za lečenje nedostatka vitamina
  • Ursodeoksiholnu kiselinu za usporavanje progresije primarnog bilijarnog holangitisa.
Dodatni tretman za akutni holangitis može uključivati antibiotike za ublažavanje bola.
Ažurirano: Mar 18, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

Holangitis označava upalu žučnih kanala, što može dovesti do infekcije i upale u bilijarnom sistemu.

Najčešći simptomi su poznati kao Charcotova trijada i uključuju bol u gornjem desnom kvadrantu stomaka, groznicu i žuticu.

Dijagnoza uključuje klinički pregled za simptome, krvne testove za detekciju infekcije i nivoa žuči, i testove slikanja kao što su magnetna rezonanca ili ultrazvuk abdomena.

Termini i Definicije

Holangitis je medicinski termin koji se koristi za opisivanje zapaljenja žučnih puteva. Ovo stanje može izazvati bol, povišenu temperaturu i žuticu, a obično je uzrokovano infekcijom ili autoimunim poremećajem.

Žučni putevi su sistem kanala koji transportuju žuč iz jetre i žučne kese do dvanaestopalačnog creva. Žuč pomaže u varenju masti i izbacivanju određenih otpadnih proizvoda iz tela.

Žutica je žućkasta prebojenost kože i beonjača oka, uzrokovana nagomilavanjem bilirubina u krvi, što može biti posledica problema sa funkcijom ili drenažom žuči.

Jetra je vitalni organ u ljudskom telu koji igra ključnu ulogu u metabolizmu, skladištenju energije i detoksifikaciji. Ona takođe proizvodi žuč koja pomaže u varenju.

Varenje je proces razgradnje hrane na manje molekule koje telo može apsorbovati. Žuč, koju proizvodi jetra i skladišti žučna kesa, olakšava varenje masti.

Hronična upala je dugotrajna upalna reakcija koja može trajati mesecima ili godinama. Može dovesti do oštećenja tkiva i organa, a često je povezana sa autoimunim poremećajima i hroničnim bolestima kao što je holangitis.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
M
E
F
K
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V
P
H