Šta je ishemija mozga?

Ishemija mozga, poznata kao cerebralna ishemija, nastaje kada ne postoji dovoljna količina dotoka krvi u mozak. Ovo sprečava kiseonik i vitalne hranljive materije da stignu do mozga.

Čak i privremeni pad snabdevanja kiseonikom može oštetiti mozak. U stvari, ako su moždane ćelije lišene kiseonika duže od nekoliko minuta, može doći do ozbiljnog oštećenja, što može dovesti do smrti moždanog tkiva. Ova vrsta odumiranja moždanog tkiva poznata je i kao cerebralni infarkt ili ishemijski moždani udar.
Ishemija mozga


Simptomi cerebralne ishemije

Simptomi ishemije mozga mogu varirati od blagih do teških. Mogu trajati od nekoliko sekundi do nekoliko minuta. Ako je ishemija kratka i nestaje pre nego što može doći do trajnog oštećenja (infarkta), onda se to često naziva prolaznim ishemijskim napadom.

Ako se mozak ošteti kao rezultat ishemije, simptomi mogu postati trajni. Simptomi ishemije mozga uključuju sledeće:
  • Slabost tela na jednoj ili obe strane tela (hemipareza)
  • Gubitak osećaja na jednoj ili obe strane tela
  • Konfuziju ili dezorijentaciju
  • Promene u vidu jednog ili oba oka
  • Vrtoglavicu
  • Dupli vid
  • Nerazgovetan govor
  • Gubitak svesti ili smanjenu svest
  • Probleme sa ravnotežom i probleme sa koordinacijom.

Uzroci cerebralne ishemije

Ishemija mozga je povezana sa mnogim različitim bolestima ili nepravilnostima. Oni mogu uključivati sledeće:
  • Anemiju srpastih ćelija ili druge bolesti krvi
  • Bolesti srca i oštećene krvne sudove
  • Urođene srčane mane
  • Nizak krvni pritisak
  • Traumatske povrede mozga.

Srčani udar i srčane aritmije poput ventrikularne tahikardije mogu učiniti da srce ne može da pumpa krv u mozak. Aritmija atrijalne fibrilacije (A-Fib) može prouzrokovati stvaranje krvnih ugrušaka i putovanje do mozga. Lekovi za lečenje A-Fib takođe mogu izazvati mala krvarenja u mozgu.

Vrste cerebralne ishemije

Ishemija mozga se može kategorisati u nekoliko različitih tipova. Oni su:
  • Trombotična: Ova vrsta ishemije je uzrokovana začepljenjem krvnog suda, obično zbog krvnog ugruška ili iznenadnog spazma arterije.
  • Embolija: Ova vrsta ishemije je obično uzrokovana krvnim ugruškom koji se možda formirao u srcu ili arterijom koja zatim putuje do druge (često manje) arterije, uzrokujući blokadu u odredišnoj arteriji.
  • Hipoperfuzija: Ovaj tip je uzrokovan ukupnim nedostatkom snabdevanja krvlju. Srčani udar, ozbiljan gubitak krvi usled traume ili operacija mogu izazvati smanjenje ukupnog protoka krvi u mozgu.

Ishemija može uticati na mali region mozga, ili može uticati na veliki region ili čak ceo mozak:
  • Fokalna ishemija je ograničena na određeno područje mozga. Obično se javlja kada je krvni ugrušak blokirao arteriju u mozgu. Fokalna ishemija može biti posledica tromba ili embolije.
  • Globalna ishemija utiče na šire područje mozga i obično se javlja kada je dotok krvi u mozak drastično smanjen ili prestao. Ovo je obično uzrokovano srčanim zastojem.

Dijagnostikovanje ishemije mozga

Dijagnoza ishemije mozga može zavisiti od uzroka, kao što su razlike između moždanog udara koji sledi nakon traumatske povrede mozga i ishemije povezane sa godinama ili osnovnim stanjem kao što je bolest srca.

Testovi koji se koriste za dijagnozu mogu uključivati:
  • Neurološki pregled za testiranje odgovora i refleksa
  • Snimanje, uključujući magnetnu rezonancu (MR) ili kompjutersku tomografiju (CT skener), kao i ultrazvuk karotidnih arterija
  • Cerebralna angiografija, koja koristi boju za vizuelizaciju protoka krvi u mozgu.

Testovi krvi za procenu drugih stanja, poput srčanog udara ili visokog holesterola, koriste se za identifikaciju faktora rizika ili isključivanje drugih uzroka simptoma, kao što su demencija ili multipla skleroza.

Prevencija ishemije mozga

Ishemija mozga se može sprečiti. Lečenje ishemije mozga uključuje niz lekova koji se koriste za lečenje i prevenciju ishemijskog moždanog udara.

Prevencija ishemije mozga uključuje lekove koji vam mogu pomoći da postignete idealan krvni pritisak, kao i lekove za snižavanje nivoa holesterola i masti u krvi. Promene u ishrani takođe mogu pomoći u postizanju idealnog nivoa holesterola.

Lečenje ishemije mozga

Za lečenje ishemije mozga mogu biti potrebni lekovi i operacije.

Lekovi
Lečenje iznenadne ishemije uključuje intravenski lek alteplazu (tPA). Kada se primeni brzo, pokazalo se da ovaj hitan tretman poboljšava medicinski ishod nakon moždanog udara.

Ovaj lek obnavlja protok krvi rastvaranjem krvnog ugruška koji uzrokuje moždani udar. Postoje i hitne procedure (poput trombektomije) za direktno lečenje začepljenog krvnog suda.

Lekovi protiv napada mogu pomoći u sprečavanju nekih napada nakon moždanog udara i takođe mogu da kontrolišu napade nakon moždanog udara ako se razviju.

Hirurgija
Operacije za lečenje ishemije mozga zavise od specifičnog uzroka. Oni mogu uključivati:
  • Embolektomiju (uklanjanje embolusa koji blokira sud)
  • Balon angioplastika, koristi se za otvaranje krvnog suda koji je blokiran ili ima grčeve
  • Karotidna endarterektomija, za lečenje problema karotidne arterije kao što je stenoza.

Procedure za obnavljanje krvotoka (cerebralna revaskularizacija) mogu se sprovesti za lečenje cerebralne ishemije, kao i stanja kao što su neoperabilne aneurizme u kojima se endovaskularna neurohirurgija ne može uraditi.
Ažurirano: Jan 21, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

Simptomi ishemije mozga mogu varirati od blagih do teških i mogu trajati nekoliko sekundi do nekoliko minuta. Uključuju slabost tela na jednoj ili obe strane, gubitak osećaja na jednoj ili obe strane tela, konfuziju, promene u vidu, vrtoglavicu, nerazgovetan govor, gubitak svesti i probleme sa ravnotežom i koordinacijom.

Dijagnoza ishemije mozga može zavisiti od uzroka. Testovi koji se koriste za dijagnozu mogu uključivati neurološki pregled, snimanje, magnetnu rezonancu (MR) ili kompjutersku tomografiju (CT skener), ultrazvuk karotidnih arterija i cerebralnu angiografiju.

Lečenje ishemije mozga može da zahteva upotrebu lekova i operacije. Lekovi se koriste za rastvaranje krvnog ugruška koji uzrokuje moždani udar. Hirurški tretmani za ishemiju mozga mogu uključivati operacije kao što su embolektomija, balon angioplastika i karotidna endarterektomija.

Termini i Definicije

Ishemija mozga odnosi se na stanje ograničenog dotoka krvi u mozak, što dovodi do smanjenja kiseonika i hranljivih materija potrebnih za normalno funkcionisanje moždanih ćelija.

Moždani udar je naglo oštećenje moždanih funkcija usled poremećaja u dotoku krvi u mozak, često izazvanog ishemijom ili krvarenjem.

Tromboza je proces formiranja krvnog ugruška (tromba) unutar krvnog suda, koji može izazvati blokadu protoka krvi i dovesti do ishemije.

Hipoksija odnosi se na smanjenu dostupnost kiseonika u tkivima, što može nastati usled ishemije mozga, remeteći normalno funkcionisanje ćelija.

Cerebrovaskularne bolesti obuhvataju bilo koje oboljenje koje uključuje krvne sudove mozga, a ishemija mozga je jedna od najčešćih forma.

Ateroskleroza je hronični proces zadebljanja i otvrdnjavanja arterija usled nakupljanja plakova, što može smanjiti protok krvi i izazvati ishemiju.

Neuroni su osnovne ćelije nervnog sistema koje prenose signale kroz mozak i telo; posebno su osjetljive na nedostatak kiseonika usled ishemije.

Perfuzija se odnosi na proces dopremanja krvi u kapilare tkiva, omogućavajući snabdevanje kiseonikom i hranljivim materijama; narušena perfuzija može izazvati ishemiju.

Reperfuziona povreda je oštećenje tkiva koje se dešava kada se krv ponovo uspostavi posle perioda ishemije, često zbog upalnog odgovora i oksidativnog stresa.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V