Šta je kalkuloza mokraćne bešike?
Kalkuloza mokraćne bešike je tvrda masa minerala u bešici. Razvijaju se kada minerali u koncentrovanom urinu kristališu i formiraju kamenje. Ovo se često dešava kada imate problema da potpuno ispraznite bešiku.
Mali kamenci u bešici mogu proći bez lečenja, ali ponekad su za kamenje u bešici potrebni lekovi ili operacija. Ako se ne leči,
kamenje u bešici može dovesti do infekcija i drugih komplikacija.
Simptomi kalkuloze mokraćne bešike
Ponekad kamen u bešici, čak i veliki, ne izaziva probleme. Ali ako
kamen iritira zid bešike ili blokira protok urina, znaci i simptomi mogu uključivati:
- Bol u donjem delu stomaka
- Bol tokom mokrenja
- Često mokrenje
- Poteškoće sa mokrenjem ili prekid protoka urina
- Krv u urinu
- Zamućen ili neobično tamne boje urin.
Uzroci kalkuloze mokraćne bešike
Kalkuloza mokraćne bešike se može razviti kada se bešika ne isprazni u potpunosti. Ovo uzrokuje da urin postane koncentrisan urin. Koncentrovani urin može kristalizovati i formirati kamenje.
Neke infekcije mogu dovesti do kamenja u bešici. Ponekad osnovno stanje koje utiče na sposobnost bešike da zadrži, skladišti ili eliminiše urin može dovesti do stvaranja kamena u bešici. Bilo koji strani materijal prisutan u bešici ima tendenciju da izazove kamenje u bešici.
Najčešći uslovi koji uzrokuju kamenje u bešici uključuju:
- Povećanje prostate. Uvećana prostata (benigna hiperplazija prostate ili BPH) može izazvati kamenje u bešici kod muškaraca. Povećana prostata može ometati protok urina, sprečavajući da se bešika potpuno isprazni.
- Oštećeni nervi. Normalno, nervi prenose poruke od mozga do mišića bešike, usmeravajući mišiće bešike da se zategnu ili oslobode. Ako su ovi nervi oštećeni, od moždanog udara, povrede kičmene moždine ili drugog zdravstvenog problema, bešika se možda neće potpuno isprazniti. Ovo je poznato kao neurogena bešika.
Drugi mogući uzroci kamena u bešici uključuju:
- Upala. Upala bešike, ponekad uzrokovana infekcijama urinarnog trakta ili zračenjem karlice, može dovesti do kamenja u bešici.
- Medicinska sredstva. Kateteri mokraćne bešike (tanke cevčice koje se ubacuju kroz uretru kako bi pomogli da se urin odvede iz bešike) mogu izazvati kamenje u bešici. Tako mogu i predmeti koji slučajno migriraju u bešiku, kao što su kontraceptivni uređaji ili urinarni stent. Mineralni kristali, koji kasnije postaju kamenje, imaju tendenciju da se formiraju na površinama ovih uređaja.
- Kamenje u bubregu. Kamenje koje se formira u bubrezima nije isto što i kamenje u bešici. Razvijaju se na različite načine. Ali mali bubrežni kamenci mogu da putuju niz uretere u bešiku i, ako se ne izbace, mogu prerasti u kamenje u bešici.
Faktori rizika kalkuloze mokraćne bešike
Muškarci, posebno stariji od 50 godina, češće imaju kamenje u bešici.
Uslovi koji mogu povećati rizik od kamena u bešici uključuju:
- Opstrukciju. Svako stanje koje blokira protok urina iz bešike u uretru (cev koja izbacuje urin iz tela) može dovesti do stvaranja kamena u bešici. Postoji veliki broj uzroka, ali najčešći je uvećana prostata.
- Oštećenje nerva. Moždani udar, povrede kičmene moždine, Parkinsonova bolest, dijabetes, hernija diska i brojni drugi problemi mogu oštetiti nerve koji kontrolišu funkciju bešike.
Moguće je oštećenje nerva i stanje koje uzrokuje opstrukciju izlaza bešike. Ako ih ima zajedno, dodatno povećava rizik od kamenja.
Dijagnostikovanje kalkuloze mokraćne bešike
Dijagnoza kamena u bešici može uključivati:
- Fizički pregled. Lekar će verovatno opipati donji deo stomaka da vidi da li je bešika uvećana (naduvana) ili će možda obaviti rektalni pregled da utvrdi da li je prostata uvećana. Takođe ćete razgovarati o svim urinarnim znacima ili simptomima koje imate.
- Test urina. Uzorak urina može se uzeti i ispitati na mikroskopske količine krvi, bakterija i kristalizovanih minerala. Test urina takođe traži infekciju urinarnog trakta, koja može izazvati ili biti rezultat kamenca u bešici.
- CT skener (kompjuterska tomografija). CT koristi rendgenske zrake i kompjutere da brzo skenira i pruži jasne slike unutrašnjosti tela. CT skener može otkriti čak i vrlo malo kamenje. To je jedan od najosetljivijih testova za identifikaciju svih vrsta kamena u bešici.
- Ultrazvuk. Ovaj test odbija zvučne talase od organa i drugih struktura u telu kako bi se stvorile slike koje pomažu u otkrivanju kamenja u bešici.
- Rendgenski snimak. Rendgenski snimak bubrega, uretera i bešike pomaže lekaru da utvrdi da li imate kamenje u bešici. Međutim, neke vrste kamenja se ne mogu videti na konvencionalnim rendgenskim zracima.
Lečenja kalkuloze mokraćne bešike
Pijenje puno vode može pomoći da mali kamen prođe prirodno. Međutim, pošto je kamenje u bešici često uzrokovano poteškoćama u potpunom pražnjenju bešike, dodatna voda možda neće biti dovoljna da kamen prođe.
Postoji nekoliko načina da uklonite kamenje iz bešike:
- Razbijanje kamenja
Mala cev sa kamerom na kraju se ubacuje u bešiku kako bi lekar mogao da vidi kamen. Zatim laser, ultrazvuk ili drugi uređaj razbija kamen na male komadiće i ispira ih iz bešike. - Hirurško uklanjanje
Ponekad su kamenci u bešici veliki ili suviše teški za razbijanje. U ovim slučajevima, lekar će hirurški ukloniti kamenje iz bešike.
Ako su kamenci u mokraćnoj bešici rezultat opstrukcije izlaza mokraćne bešike ili uvećane prostate, ovi problemi treba da se leče istovremeno sa kamenjem u bešici, obično hirurškim putem.
Ažurirano: Mar 11, 2025
| Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama