Šta je mastitis dojki?

Mastitis je zapaljenje tkiva dojke koje ponekad uključuje infekciju. Upala dovodi do bolova u grudima, otoka, topline i crvenila, koje neretko može biti praćeno groznicom.

Mastitis najčešće pogađa žene koje doje (mastitis laktacije), međutim može se javiti i kod žena koje ne doje, kao i kod muškaraca.

Mastitis se može javiti sa ili bez prisustva infekcije. Kako napreduje, mastitis može izazvati stvaranje apscesa dojke - lokalizovana kolekcija gnoja unutar tkiva dojke. Teški slučajevi mastitisa mogu biti fatalni ako se ne leče.
Mastitis dojki

Ako se upala odvija bez infekcije, obično je uzrokovana zastojem mleka, koji predstavlja nakupljanje mleka u tkivu dojke kod žena u laktaciji. Međutim, zapaljenje izazvano zastojem mleka obično napreduje do upale sa infekcijom. To je zato što ustajalo mleko obezbeđuje okruženje u kojem bakterije mogu da rastu. Mastitis izazvan infekcijom je najčešći oblik. Ponekad može doći do puknuća kože ili bradavice. Bakterije, obično Staphilococcus aureus inficiraju tkivo dojke. Da bi se borilo protiv infekcije, telo oslobađa mnoštvo hemikalija koje izazivaju upalu.

Simptomi koji ukazuju na postojanje mastitisa dojki i potrebu za posetom lekara

Najčešći simptomi mastitisa koji ukazuju na potrebu za posetom lekara su:
  • Otok ili povećanje grudi
  • Crvenilo, otok, osetljivost ili osećaj toplote na dojci
  • Svrab tkiva dojke
  • Osetljivost pod rukom
  • Mala posekotina ili rana na bradavici ili na koži dojke
  • Groznica

Kada je potrebno posetiti lekara?

Važno je da na vreme posetite lekara ukoliko:
  • Bakterije koje se prirodno nalaze na koži probiju kožu, mogu izazvati infekciju. Ako bakterije uđu u tkivo dojke, zbog puknuća kože u blizini ili oko bradavice, mogu izazvati mastitis.
  • Se mlečni kanali koji prenose mleko od dojke do bradavice zapuše, mleko se nakuplja u dojci i izaziva upalu i može dovesti do infekcije.

Kako izgleda pregled i kako se dijagnostikuje mastitis dojki?

Većina slučajeva mastitisa dijagnostikuje se klinički. Doktor će vam postaviti pitanja o trenutnom zdravstvenom stanju, a zatim će obaviti fizički pregled. Doktor vas može pitati kada ste prvi put primetili upalu i koliko je bolno. Takođe će pitati o drugim simptomima, da li dojite i da li uzimate neke lekove. Nakon fizičkog pregleda, lekar će moći da kaže da li imate mastitis. Ako imate tešku infekciju, ili ako infekcija ne reaguje na lečenje, onda lekar može zatražiti uzorak majčinog mleka. Klinika će testirati uzorak kako bi identifikovala tačne bakterije koje izazivaju infekciju. Ovo će omogućiti lekaru da vam da najbolje moguće lekove i odgovarajuću terapiju. Inflamatorni rak dojke može oponašati simptome mastitisa. Ako se lečite od mastitisa, a simptomi se ne poboljšaju, lekar može da vas testira na rak.

Šta izaziva povećani rizik od razvoja mastitisa?

  • Dojenje prvih nekoliko nedelja nakon porođaja
  • Bolne ili ispucale bradavice
  • Upotreba samo jednog položaja za dojenje
  • Nošenje uskog grudnjak
  • Prethodne epizode ​​mastitisa
  • Ekstremni umor

U ovim situacijama, postoji rizik od nakupljanja mleka u jednoj ili obe dojke ili rizik od infekcije tkiva dojke.

Lečenje i prevencija mastitisa

Mastitis obično reaguje na antibiotsku terapiju u roku od 24 sata. Takođe, možete brže očistiti infekciju kontinuiranim dojenjem ili pumpanjem.

Ako se vaše stanje ne poboljša u roku od 48 do 72 sata, možete razviti apsces. U ovim slučajevima lečenje je agresivnije. U zavisnosti od težine infekcije, možda ćete dobiti antibiotike intravenozno, a ne oralno. Nakon što se apsces otkloni, uzorak tkiva vaše dojke se šalje u laboratoriju. Ovo će pomoći lekarima da identifikuju bakterije koje su izazvale infekciju. Lekari takođe mogu pregledati uzorak kako bi se uverili da rak nije prisutan.

Smanjite šanse da dobijete mastitis prateći sledeće savete:
  • Potpuno iscedite mleko iz grudi tokom dojenja
  • Dozvolite vašoj bebi da potpuno isprazni jednu dojku pre nego što pređe na drugu dojku tokom hranjenja
  • Promenite položaj koji koristite za dojenje od jednog dojenja do drugog
  • Uverite se da se vaša beba pravilno obuhvati dojku tokom hranjenja
Ažurirano: Jan 21, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

Mastitis je zapaljenje tkiva dojke, često praćeno bolovima, oticanjem, crvenilom, toplotom i/ili groznicom. Ukoliko se ne leči, može dovesti do formiranja apscesa dojke.

Glavni simptomi mastitisa uključuju otok grudi, crvenilo, osetljivost dojke, svrab, mala posekotina ili rana na bradavici i groznica.

Mastitis se obično leči antibioticima, a infekcija se može brže očistiti kontinuiranim dojenjem ili pumpanjem. Prevencija uključuje potpuno pražnjenje mleka iz dojke tokom dojenja, promenjivanje položaja dojenja, i pravilan obuhvat dojke od strane bebe tokom hranjenja.

Termini i Definicije

Mastitis je upala tkiva dojke koja može dovesti do bola, otoka, toplote i crvenila u zahvaćenom području, a ponekad i do infekcije. Najčešće se javlja kod dojilja, ali može se dogoditi i kod žena koje ne doje.

Dojka je parni žlezdani organ koji se nalazi na prednjem zidu grudnog koša kod žena i služi kao glavni organ za dojenje. Sastoji se od žlezdanog tkiva, kanala, masnog tkiva i vezivnog tkiva.

Infekcija je invazija i razmnožavanje štetnih mikroorganizama, kao što su bakterije, virusi ili gljivice, u telu koji mogu uzrokovati bolesti. U kontekstu mastitisa, infekciju najčešće uzrokuju bakterije iz grupe Staphylococcus.

Dojenje je proces pružanja mleka novorođenčetu ili malom detetu direktno iz dojke. Osim ishrane, dojenje pruža i imunološku zaštitu i potiče vezu između majke i deteta.

Upala je zaštitni odgovor organizma na povredu ili infekciju, koji uključuje porast protoka krvi, oticanje i prisustvo leukocita kako bi se borili protiv uzročnika infekcije.

Simptomi su subjektivni znakovi bolesti ili stanja koje pacijent doživljava i opisuje, kao što su bol, umor, malaksalost i groznica u slučaju mastitisa.

Antibiotici su lekovi koji se koriste za lečenje i prevenciju bakterijskih infekcija, delovanjem na ubijanje bakterija ili sprečavanje njihovog razmnožavanja.

Laktacija je period proizvodnje mleka u mlečnim žlezdama kao odgovor na hormon prolaktin, koji se luči nakon porođaja i stimuliše dojenjem.

Prevencija podrazumeva mere ili postupke kojima se nastoji sprečiti ili umanjiti mogućnost nastanka bolesti. U kontekstu mastitisa, to može uključivati pravilnu tehniku dojenja i održavanje higijene dojki.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V