Šta je magnetna rezonanca?

Magnetna rezonanca je precizna i neškodljiva metoda zahvaljujući kojoj se dobijaju jasni prikazi snimanje regije, konkretno moždanog tkiva i ostalih struktura u lobanji. Efikasnija je od ostalih vrsta skeniranja u otkrivanju abnormalnosti u malim strukturama mozga, poput hipofize i moždanog debla.
Magnetna rezonanca glave


Zašto se obavlja pregled glave magnetnom rezonancom?

Magnetna rezonanca glave lekarskom osoblju pruža jasnu sliku o stanju tkiva mozga, utvrđuje prisustvo ili otklanja sumnju na tumore na mozgu, govori o upalnim procesima mozga, prikazuje krvarenja u mozgu, kao i da li postoji prisustvo moždanog udara (šloga).

Kada je potrebno uraditi pregled glave magnetnom rezonanom?

Na pregled glave magnetnom rezonancom će Vas lekar uputiti ukoliko je potrebno da se dijagnostikuju:
  • Moždane aneurizme - problemi sa krvnim sudovima
  • Povrede kičmene moždine
  • Tumori mozga
  • Moždani udar
  • Razne infekcije koje mogu dovesti do anomalija, epilepsije
  • Krvarenja u mozgu
  • Skupljanje tečnosti u moždanim šupljinama
  • Ciste ili otoci
  • Problemi sa razvojem ili strukturom (Kjarijeva malformacija)
  • Zbog sumnje na multiple sklerozu
  • Zbog poremećaja unutrašnjeg uha, hipofize
  • Problema sa krvnim sudovima, upalom sinusa
  • Prilikom povreda glave zbog kojih se kao posledica javlja iznenadna glavobolja, vrtoglavice
  • Migrena
  • Demencija
  • Gubitak svesti

Priprema za pregled glave magnetnom rezonancom

  • Pacijent koji je potrebno da obavi MR glave je u obavezi da na pregled ponese medicinsku dokumentaciju koja govori o istoriji bolesti, kao i ureu i kreatinin iz krvi.
  • Svi metali na telu su kontraindikacija za snimanje i iz tog razloga je neophodno da, pre ulaska u prostoriju za snimanje, pacijent otkloni sav novac, nakit, ukosnice, kartice i slično.
  • Savremeni materijali koji se koriste za metalne ugrađene delove u telu pacijenta kao što su platina i titanijum nisu kontraindikacija za ulazak u prostoriju u kojoj se aktivira polje MR aparata.
  • Svakodnevne aktivnosti i obaveze pacijent može neometano da obavjla pre pregleda, a isto tako i da nepromenjeno jede, pije i primenjuje prepisanu terapiju.
  • Važno je obavestiti Vašeg lekara ako patite od klaustrofobije, kako bi vam, ako je potrebno, prepisao sedative tokom pregleda.

Kako izgleda pregled abdomena magnetnom rezonancom?

Po ulasku u prostoriju za snimanje i smeštanje na MR aparat radiološki tehničar postavlja zavojnicu oko glave. U toku pregleda pacijent se nalazi unutar aparata koji je u obliku cevi, te je zbog pomenutog važno napomenuti ukoliko je kod pacijenta prisutan strah od zatvorenog prostora odnosno klaustrofobija. U aparatu se nalazi mikrofon koji Vam omogućava komunikaciju sa osobljem. Isto tako, aktiviran aparat stvara dosta buke, te se pacijentu, radi prijatnijeg pregleda i prigušivanja te buke, daju slušalice za uši ili čepovi.

Radi što čistije slike i samim tim uspešnosti snimka veoma je važno sarađivati sa osobljem i slušati upustva radiološkog tehničara koji prati proces snimanja.

U zavisnosti od mišljenja lekara, na osnovu stanja mozga i prikupljene lekarske dokumentacije, u nekim slučajevima je potrebno primiti i kontrastno sredstvo, koje se aplikuje venski na ruci, radi što čistijeg prikaza promene i otklanjanja sumnje na razvijanje patološkog procesa.

Nakon pregleda lekar radiolog očitava i opisuje dobijeni snimak, daje mišljenje, prepisuje adekvatnu terapiju, zahteva eventualne dodatne analize i upućuje u odgovarajuću bolničku ustanovu.

Rizici prilikom pregleda glave magnetnom rezonancom

Rizici MR pregleda glave su veoma mali i odnose se samo na određene kategorije pacijenata. Magnetno polje aparata je jako, ali potpuno bezazleno po zdravlje i neostavlja oštećenja. Ukoliko pacijent ima ugrađene metalne implatne ili pejsmejker može doći do poremećaja rada ili kvara istih. Zbog primene kontrastnog sredstva, ukoliko lekar donese odluku da bi aplikacija bila pogodna, važno je pre pregleda istaći ukoliko pacijent boluje od poremećaja rada bubrega, ukoliko je prisutna trudnoća ili alergija na pojedine lekove.

Prednosti snimanja glave magnetnom rezonancom

  • Magnetna rezonanca glave je jednostavan, efikasan i neškodljiv način snimanja.
  • Magnetnom rezonancom glave lekar sa sigurnošću može utvrditi prisustvo povreda regije glave, prisustvo šloga, multiple skleroze, tumora, krvarenja.
  • Po obavljenom snimanju glave magnetnom rezonancom lekar sa može doneti preciznu odluku o potrebi eventualnih zahvata i operacija.
  • Dosadašnja medicinska praksa je pokazala da je MR glave značajnije preciznija alternativa RTG pregledu, angiografiji i CT skeneru.
Ažurirano: Jan 20, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

Magnetna rezonanca glave je jednostavan, efikasan i neškodljiv način snimanja. Lekar sa sigurnošću može utvrditi prisustvo povreda regije glave, prisustvo šloga, multiple skleroze, tumora, krvarenja. Rizici su vrlo mali, vezani su samo za pacijente koji imaju ugrađene metalne implante ili pejsmejker, i prilikom primene kontrastnog sredstva kod pacijenata koji boluju od poremećaja rada bubrega, trudnica i osoba alergičnih na pojedine lekove.

Lekar će Vas uputiti na pregled glave magnetnom rezonancom ukoliko je potrebno dijagnostikovati: moždane aneurizme, tumore mozga, moždani udar, razne infekcije koje mogu dovesti do anomalija, epilepsije, krvarenja u mozgu itd. Takođe, pregled se obavlja i ukoliko postoji sumnja na multiple sklerozu, migrenu, demenciju, poremećaje unutrašnjeg uha, hipofize i sl.

Potrebno je da na pregled ponesete medicinsku dokumentaciju o istoriji bolesti, kao i ureu i kreatinin iz krvi. Svi metalni predmeti su kontraindikacija za snimanje, pa se pre ulazaka u prostoriju za snimanje moraju otkloniti. Važno je obavestiti lekara ako patite od klaustrofobije, kako bi vam, ako je potrebno, prepisao sedative tokom pregleda.

Termini i Definicije

Magnetna rezonanca je medicinska dijagnostička tehnika koja koristi jake magnetne polja i radio talase da bi proizvela detaljne slike unutrašnjosti tela. Ovaj postupak omogućava precizno prikazivanje anatomije i funkcije organa i tkiva.

Glava se odnosi na deo tela koji uključuje lobanju, mozak, oči, uši, nos i usta. U kontekstu magnetne rezonance, posebna pažnja se posvećuje slikama mozga i povezanih struktura.

Lobanja je struktura od kostiju koja okružuje i štiti mozak. Ona formira osnovu glave i pruža zaštitu osnovnim čulima i organima.

Moždano tkivo se odnosi na ćelije i strukture koje čine mozak. Uključuje neurone, glijalne ćelije i druge komponente koje omogućavaju moždane funkcije kao što su razmišljanje, osećanje i kontrola pokreta.

Kontrastno sredstvo je supstanca koja se ubrizgava u telo kako bi poboljšala jasnoću i diferencijaciju struktura tokom magnetne rezonance. To omogućava lakše uočavanje bilo kakvih anomalija ili promene u tkivu.

Neurološki poremećaji su bolesti i uslovi koji utiču na mozak, kičmenu moždinu i nervni sistem. Mogu uključivati stanja kao što su tumori, moždani udar, multiple skleroza i epilepsija.

Epilepsija je neurološki poremećaj koji karakterišu ponavljajući napadi ili epi napadi. Magnetna rezonanca se često koristi za identifikaciju strukturalnih uzroka epilepsije.

Tumor je abnormalna masa tkiva koja može biti benignog (nekancerogenog) ili malignog (kancerogenog) tipa. Detekcija i analiza tumora su česti razlozi za primenu magnetne rezonance glave.

Multiple skleroza je hronična bolest koja zahvata centralni nervni sistem i dovodi do oštećenja mijelina, zaštitnog omotača nervnih vlakana. To može izazvati različite neurologške simptome, a magnetna rezonanca se koristi za dijagnozu i praćenje ove bolesti.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V