Šta je magnetna rezonanca?

Magnetna rezonanca koristi magnete i radio talase za snimanje slika unutar tela bez hirurškog reza, omogućavajući vašem lekaru da vidi meka tkiva tela, poput mišića i organa, a da vam kosti ne ometaju pogled.

Magnetna rezonanca pomaže vašem lekaru da pronađe potencijalne probleme koji su otkriveni tokom prethodnih analiza. Ne koristi zračenje, za razliku od rendgenskih zraka i CT-a, pa se smatra sigurnijom alternativom, posebno za trudnice ili malu decu.
Magnetna rezonanca karlice


Zašto se obavlja pregled karlice magnetnom rezonancom?

MRI karlice može pomoći lekaru da vidi kosti, organe, krvne sudove i druga tkiva u vašoj karličnoj regiji - područje između vaših kukova koje drži vaše reproduktivne organe i brojne kritične mišiće. Lekari takođe koriste magnetnu rezonancu karlice za dijagnostikovanje različitih vrsta bolova u kuku, istraživanje širenja određenih vrsta raka ili bolje razumevanje stanja koja izazivaju simptome pacijenta.

Kada je potrebno uraditi pregled karlice magnetnom rezonancom?

Budući da područje karlice drži reproduktivne organe, lekar vas može uputiti na magnetnu rezonancu karlice iz različitih razloga, zavisno od vašeg pola.

MR karlice je koristan za oba pola ako imate:
  • Urođene mane
  • Povrede ili traume u karličnom području
  • Abnormalni rendgenski rezultati
  • Bol u donjem delu stomaka ili karlice
  • Neobjašnjive poteškoće pri mokrenju ili defekaciji
  • Rak (ili sumnja na rak) reproduktivnih organa, bešike, rektuma ili urinarniog trakta
  • Disfunkcija karličnog poda

Lekarski pregled za žene je koristan ako je potrebno istražiti:
  • Neplodnost
  • Nepravilno krvarenje iz vagine
  • Grudvice ili mase u karličnom području (poput mioma materice)
  • Bol u donjem delu stomaka ili karlici
  • Rak materice
  • Polipi materice
  • Karcinom jajnika

Lekarski pregled za muškarce je koristan ako je potrebno istražiti:
  • Nespušteni testis
  • Kvržice u skrotumu ili testisima ili otok u tom području
  • Karcinom prostate

Priprema za pregled karlice magnetnom rezonancom

Magnetna rezonanca koristi magnete, samim tim može privući metale. Potrebno je da vašem lekaru naglasite ako imate bilo koju vrstu metalnog implantata. Ukoliko imate pejsmejker, vaš lekar može predložiti drugačiji radiološki pregled, kao što je CT karlice.

Posebna kontrastna boja koja ističe problematična područja se primenjuje kroz infuziju. Iako su alergijske reakcije na boju retke, trebalo bi da obavestite svog lekara o bilo kakvoj zabrinutosti pre nego što pregled počne.

Kako izgleda pregled karlice magnetnom rezonancom?

Ukoliko je za vaš pregled potrebno ubrizgati kontrastnu boju, to će, kroz infuziju, učiniti medicinska sestra ili lekar. U nekim situacijama potrebno je sačekati nekoliko minuta da boja prođe kroz krvotok.

Aparat za magnetnu rezonancu omogućava pacijentu da legne na pomerajući sto koji se uvlači u sam MR aparat, zatim se aktivira magnet kojim počinje snimanje. Kako bi snimak bio čistiji, od pacijenta se zahteva da bude što mirniji.

Tehničar može postaviti male zavojnice oko vaše karlice kako bi kvalitet slika bio poboljšan. U slučaju pregleda rektuma ili prostate možda će jedna od zavojnica morati da uđe u vaš rektum ako je fokus skeniranja vaša prostata ili rektum.

Kada se pacijent umiri, tehničar će kontrolisati kretanje klupe pomoću daljinskog upravljača iz druge prostorije, a komunikacija sa pacijentom će se odvijati putem mikrofona. Mašina može stvarati glasne zvukove, iz tog razloga lekari često nude čepove za uši ili slušalice koje pomažu pri opuštanju i mirovanju.

Pregled traje 30 do 60 minuta.

Rizici prilikom pregleda karlice magnetnom rezonancom
Nuspojave magnetnih i radio talasa su izuzetno retke. S obzirom da aparat koristi magnete, metalni predmeti nisu dozvoljeni pri obavljanju pregleda ili samog aparata. Međutim, postoje rizici za one koji imaju implante koji sadrže metal. Magneti koji se koriste za magnetnu rezonancu mogu izazvati probleme sa pejsmejkerima, ipak, neki modeli se ​​mogu reprogramirati pre magnetne rezonance kako se ne bi poremetili tokom pregleda.

Izuzetno je važno obavestiti lekara ukoliko imate neki od navedenih implantata:
  • Veštački zglobovi
  • Veštački srčani zalisci
  • Metalne ploče ili vijci sa ortopedskih operacija
  • Pejsmejker
  • Metalne kopče iz operacije aneurizme
  • Metak ili drugih metalnih fragmenata

U određenim situacijama lekar zahteva upotrebu posebne boje (gadolinijum) koja ističe problematična područja i može dovesti do alergijske reakcije. Međutim, one su često blage i lako se kontrolišu lekovima.

Ženama se savetuje da ne doje svoju decu 24 do 48 sati nakon što su dobile kontrastnu boju.

Ukoliko kod pacijenata postoji problem sa klaustrofobijom i zatvorenim prostorima, oni mogu se osećati neprijatno tokom pregleda, zbog čega lekar može prepisati lekove protiv anksioznosti, kao i sedative koji pomažu pri opuštanju.

Prednosti snimanja karlice magnetnom rezonancom

  • Magnetna rezonanca karlice je neinvazivna dijagnostička metoda koja ne škodi ljudskom organizmu.
  • Magnetna rezonanca karlice je veoma značajna metoda za dijagnostikovanje različitih zravstvenih stanja, kao što su povrede ili traume u karličnom području, bolovi u donjem delu stomaka, poteškoće pri mokrenju ili defekaciji, neplodnost, nespušteni testis i slično.
  • Magnetna rezonanca karlice je vaoma značajna lekarima u procesu donošenja odluka o lečenju pacijenata.
  • Magnetna rezonanca karlice može, preciznije od drugih načina ispitivanja, otkriti abnormalnosti jetre, žuči i žučnih puteva, pankreasa, slezine bubrega i nadbubrežnih žlezda.
  • MRI karlice je jednostavna, a preciznija alternativa RTG snimanju, angiografiji ili CT skeneru prilikom utvrđivanja problema krvnih sudova.
Ažurirano: Jan 21, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

Magnetna rezonanca je medicinska metoda koja koristi magnete i radio talase za snimanje slika unutar tela bez hirurškog reza, omogućavajući lekarima da vide meka tkiva poput mišića i organa bez ometanja kostiju.

Pregled karlice magnetnom rezonancom se obavlja da bi lekar mogao videti kosti, organe, krvne sudove i druga tkiva u karličnoj regiji. Ovaj pregled može pomoći u dijagnostikovanju različitih vrsta bolova u kuku, istraživanju širenja određenih vrsta raka ili boljem razumevanju stanja koja izazivaju simptome pacijenta.

Magnetna rezonanca karlice je neinvazivna dijagnostička metoda koja ne škodi ljudskom organizmu. Pomaže u dijagnostikovanju različitih zdravstvenih stanja i veoma je značajna lekarima u procesu donošenja odluka o lečenju pacijenata. Pored toga, ova metoda može preciznije od drugih načina ispitivanja otkriti abnormalnosti različitih organa.

Termini i Definicije

Magnetna rezonanca je neinvazivna dijagnostička tehnika koja koristi jaku magnetnu polju i radio talase da bi kreirala detaljne slike unutrašnjih struktura tela. MR je naročito korisna za sagledavanje mekih tkiva, zglobova, i organa.

Karlica je deo skeleta koji se nalazi između kukova i podržava kičmeni stub i donje ekstremitete. Sadrži karlične kosti, križnu kost i trtičnu kost, a organe poput mokraćne bešike, rektuma i za žene materice i jajnika.

Tomografski prikaz odnosi se na snimanje tela u slojevima, omogućavajući detaljan pregled unutrašnjih struktura u poprečnim presezima, što je ključno za preciznu dijagnozu raznih stanja i bolesti.

Kontrastno sredstvo je supstanca koja se koristi u radiološkim istraživanjima kako bi poboljšala vidljivost određenih struktura ili tečnosti unutar tela. U MR pretragama često se koristi gadolinijum.

Softverska obrada slike podrazumeva korišćenje računarskih programa za analizu i poboljšanje kvaliteta medicinskih snimaka, što olakšava donošenje tačne dijagnoze.

Indikacije za MR karlice uključuju procenu bolesti poput tumora, upalnih procesa, povreda, razvojne anomalije i drugih stanja koja utiču na karlične organe i okolne strukture.

Anatomske strukture karlice obuhvataju kosti (karlične kosti, križnu kost), mišiće, živce, kao i organe uključujući mokraćnu bešiku, rektum, matericu, prostatu, jajnike i okolne krvne sudove.

Dijagnostika bolesti karlice obuhvata procese i metode korišćene za identifikaciju i procenu patoloških promena unutar karlične regije, često uključujući MR zbog njegove sposobnosti da pruži jasne slike mekih tkiva.

Bešumnost metode odnosi se na prirodu magnetne rezonance koja, za razliku od drugih snimanja kao što su rendgen ili CT, ne koristi jonezrazujuće zračenje, te se smatra sigurnijom i manje rizičnom po zdravlje pacijenta.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V