Šta je ortopedski pregled kuka?

Bol u kuku je čest problem koji se javlja kod osoba u nekom trenutku uživotu i može se pojaviti najčešće zbog propadanja hrskavice, kao i tetiva i mišića u samom kuku. Bolovi su praćeni ograničenjem pokreta, a u određenim situacijama i skarćenjem ekstremiteta.

Važno je naglasiti značaj pravovremenog javljanja lekaru kako biste dobili adekvatnu dijagnozu i lečenje tegoba.
Ortopedski pregled kuka

Ortopedski pregled kuka se odnosi na fizički pregled kuka prilikom javljanja prvih simptoma. Važno je da se pacijent javi ortopedu ukoliko oseća bolove koji ga sprečavaju da normalno hoda, spava i nesmetano obavlja fizičke aktivnosti i obaveze u toku jednog dana.

Zašto se obavlja ortopedski pregled kuka?

Ortopedski pregled kuka je važno obaviti, jer tako vaš lekar može, na adekvatan način, stvoriti sliku o vašem medicinskom stanju. Ovaj pregled će mu olakšati da razume vaše simptome i da se uputi u dosadašnje operacije, ukoliko postoje.

Obratite se ortopedu ukoliko osećate bol u:
  • Unutrašnjem delu zgloba kuka
  • Spoljašnjem delu zgloba kuka
  • Butini ili preponama
  • Glutealnoj i slabinskoj regiji

Kada se obavlja ortopedski pregled kuka?

Ortopedski pregled kuka je potrebno obaviti ukoliko je:
  • Bol kod pacijenta prisutan duže od jedne nedelje i ako je intenzivan
  • Bol koji se javlja nastao usled pada
  • Nemoguće saviti kuk
  • Prisutna groznica ili oticanje kuka ili butine
Takođe, važno je potražiti pomoć ortopeda ukoliko postoji sumnja da je prisutno oboljenje:
  • Artroza kuka
  • Burzitis kuka
  • Prelom kuka
  • Naprsnuće (fisura) kuka
  • Sindrom iliotibijalne trake
  • Labralni rascep kuka
  • Tumor

Priprema za ortopedski pregled kuka

Ova vrsta pregleda ne zahteva specijalnu pripremu. Nije potrebno menjati ishranu, kao ni terapiju (ukoliko pacijent koristi terapiju za neko hronično oboljenje).

Ukoliko koristite lekove protiv bolova, ortoped će od vas tražiti da prekinete konzumaciju, kako bi imao pravu sliku o stepenu i količini bolova pregledane regije.

Potrebno je da pacijent ponese dokumentaciju od prethodnog lečenja, kao i radiografske snimke (ukoliko postoje).

Kako izgleda ortopedski pregled kuka?

Pregled počinje tako što se lekar ortoped usmenim putem informiše o postojećim simptomima i prethodnom lečenju. Uzimanje anamneze je veoma važan deo pregleda, jer omogućava lekaru da dijagnostikuje stepen povrede ili oboljenja, kao i vrstu povređenih struktura.

Nakon toga, sledi fizički pregled pacijenta. Potrebno je da uklonite garderobu od struka nadole, kako bi lekar mogao da potvrdi ili opovrgne postojanje otoka, promene boje kože, modrica, ožiljaka i slično. Zatim, ortoped opipava i pomera predeo kukova, tetiva i butina kako bi utvrdio gde se bol tačno javlja i koliki je intenzitet. Uz to, obaviće specifične testove kojima može utvrditi pojedine funkcije zgloba.

Rizici ortopedskog pregleda kuka

Dosadašnja medicinska praksa pokazala je da rizici od ortopedskog pregleda kuka ne postoje.

Prednosti ortopedskog pregleda kuka

  • Ortoped može fizičkim pregledom pacijenta utvrditi stepen povrede kuka i dati predloge lečenja i terapija
  • Sam pregled je potpuno prirodan i neinvazivan
Ažurirano: Feb 16, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

Ortopedski pregled kuka je fizički pregled kuka kod pacijenata koji imaju bolove u kukovima koji im otežavaju kretanje, spavanje i obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Pregledom se može dijagnostikovati stepen povrede ili oboljenja, kao i vrsta povređenih struktura.

Ortopedski pregled kuka je neophodno obaviti ukoliko je bol kod pacijenta prisutan duže od jedne nedelje i ako je intenzivan, bol se javlja kao posledica pada, nemoguće je saviti kuk, ili ima prisutnu groznicu, oticanje kuka ili butine.

Ortoped može kroz fizički pregled pacijenta utvrditi stepen povrede kuka i dati predloge lečenja i terapija. Sam pregled je potpuno prirodan i neinvazivan, a do sada nisu zabeleženi rizici od ovog pregleda.

Termini i Definicije

Ortopedija je grana medicine koja se bavi dijagnostikovanjem, lečenjem, prevencijom i rehabilitacijom poremećaja, povreda i bolesti mišićno-skeletnog sistema, što uključuje kosti, zglobove, ligamente, mišiće i tetive.

Kuk je zglob u ljudskom telu koji povezuje karlicu sa butnom kosti (femur), omogućavajući širok raspon pokreta noge. Zglob kuka je od vitalnog značaja za pokrete kao što su hodanje, trčanje i sedenje.

Fizikalni pregled je deo kliničkog ispitivanja gde lekar koristi svoja čula, kao što su dodir, sluh i vid, da bi pregledao delove tela pacijenta u potrazi za anomalijama ili znakovima bolesti.

Simptomi su subjektivne manifestacije bolesti ili poremećaja koje pacijent oseća i opisuje, poput bola, ukočenosti ili ograničene pokretljivosti.

Zglob je struktura u telu gde se susreću dve kosti, omogućavajući pokretljivost kostiju i podržavajući fizičku stabilnost tela. Zajednički elementi uključuju hrskavicu, sinovijalnu tečnost i ligamente.
Podeli

Blog

T
A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V