Šta je petni trn?
Petni trn je deformitet koji se javlja kada se na petnoj kosti formira koštana izraslina koja štrči sa dna pete. Petni trn pogađa oko 15% ljudi.
Petni trn se razvija vremenom. Ljudi uglavnom ne shvataju da imaju petni trn dok ne potraže pomoć lekara zbog bola u peti. Petni trn se može ukloniti operacijom,ali lekari uglavnom preporučuju nehirurške tretmane kako bi se ublažili simptomi povezani sa ovim stanjem.
Kako se razvija petni trn?
Ligamenti i tetive koji se protežu duž unutrašnje strane stopala pričvršćeni su za petnu kost. Ta struktura je poznata kao plantarna fascija. Ukoliko su ovi ligamenti i tetive podložni prekomernom naprezanju mogu razviti područja upale. U ta područja telo deponuje kalcijum da stabilizuje povredu što može dovesti do pojave petnog trna.
Iako je veličina petnog trna obično samo nekoliko milimetara, može izazvati bol u peti.
Uzrok nastanka petnog trna
Mogući uzroci nastanka petnog trna uključuju nepravilan položaj stopala i prekomerno opterećenje pete. Prekomerna težina i bavljenje sportom bez prethodnog zagrevanja takođe mogu da podstaknu razvoj petnog trna. Petni trn najćešće pogađa ljude u starosnoj dobi između 40 i 60 godina.
Simptomi petnog trna
Glavni simptomi su:
- Probadajući bol u peti koji je izazvan prebacivanjem opterećenja na petu
- Bol prilikom ustajanja nakon ustajanja iz kreveta ujutru
U početku, bol obično nestaje nakon što prestane pritisak koji se vrši na petu. Kasnije, u uznapredovalom stadijumu bol može trajati duže i može se javiti i prilikom mirovanja stopala.
Dijagnoza petnog trna se potvrđuje rendgenskim snimkom.
Lečenje petnog trna
Lečenje je obično moguće bez operativnog zahvata. Za lečenje se koriste antiinflamatorni lekovi. Analgetici se koriste za kontrolu nelagodnosti koja je izazvana petnim trnom. Specijalni ulošci za cipele mogu da smanje pritisak na petu i mogu sprečiti direktan kontakt pete sa podlogom. Naslage kalcijuma mogu da se razbiju korišćenjem Shockwave terapije (terapija ultrzvučnim talasima) koja smanjuje bol i podstiče pokretljivost. Važan je odmor zahvaćene pete, vežbe istezanja.
Autor: dr Dragana ŽivkovićAžurirano: Jan 16, 2025
| Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama