Šta je fraktura klavikule?
Fraktura klavikule se naziva i prelom ključne kosti. To je
prelom jedne od ključnih kostiju: dve vitke kosti koje počinju od vrha grudne kosti i protežu se do svake lopatice. Ključna kost i lopatica se sastaju i formiraju jedan od dva ramena zgloba. Trauma ramena je lak način da slomite ključnu
kost.
Vrste frakture klavikule
Lekar može koristiti različite termine da opiše prelom. Može ga opisati kao:
- Jednostavan ili kominutivan. Ključna kost može pući na jednom mestu ili na više mesta. Ako je slomljena na više mesta, to se naziva kominutivni prelom.
- Dislociran ili nedislociran. Delovi slomljene ključne kosti mogu ostati u pravilnom položaju. Međutim, ako se pomere iz svog prvobitnog položaja, to se naziva dislocirani prelom.
Lekar može takođe koristiti određeni klasifikacioni sistem (kao što je Neerova klasifikacija) kako bi odredio tačan tip preloma. Ove klasifikacije opisuju lokaciju preloma i da li su zahvaćena i druga tkiva. Takvi sistemi pomažu lekarima da procene povredu i odluče o najboljem načinu lečenja.
Koliko su česte frakture klavikule?
Prelom ključne kosti je relativno česta povreda i čini 5% do 10% svih preloma kostiju. Kod dece je dvostruko češći - 10% do 15% svih preloma - i ujedno je najčešći prelom u detinjstvu. Takođe, to je najčešći prelom kod beba pri rođenju, javljajući se od 1% do 2% kod novorođenčadi.
Koji su simptomi frakture klavikule?
Simptomi preloma ključne kosti mogu uključivati:
- Bol u kosti. Prelom ključne kosti može biti veoma bolan. Bol možete osećati u ramenu ili bliže sredini kosti, u osnovi vrata, u zavisnosti od mesta preloma.
- Teškoće pri pokretu. Rame ili ruka mogu biti ukočeni, a bol se može pojačati pri pokušaju pomeranja. Možete osetiti ili čak čuti škripanje ili pucketanje pri pokretima.
- Oticanje. Svaki prelom kosti izaziva upalu i otok mekih tkiva oko njega. Pošto je ključna kost veoma blizu površine kože, otok ćete ne samo osetiti, već i videti.
- Vidljiva neusklađenost. Možete primetiti da nešto nije na svom mestu u skeletu. Rame može delovati neprirodno spušteno, ili ključna kost može izgledati asimetrično.
- Modrice. Pomereni delovi kosti mogu povrediti okolna meka tkiva, uzrokujući osetljivost i, ponekad, modrice. Na području ključne kosti mogu se pojaviti tamnije ili obojene mrlje na koži.
- "Šatorenje" kože. Kod dislociranog preloma ključne kosti, pomereni delovi kosti mogu se podići ispod kože, formirajući izbočinu ili ispupčenje koje izgleda kao šator.
Koji su najčešći uzroci frakture klavikule?
Prelom ključne kosti obično je rezultat traumatske povrede. Najčešći uzroci uključuju:
- Padove. Pad na rame ili ispruženu ruku čest je način lomljenja ključne kosti.
- Udarci. Udarci u rame su česte sportske povrede. Deca se takođe mogu sudariti tokom igre.
- Saobraćajne nesreće. Nesreća može dovesti do udara u komandnu tablu automobila ili povrede izazvane vazdušnim jastukom.
- Porođajne traume. Bebe čija su ramena zaglavljena u porođajnom kanalu mogu zadobiti prelom ključne kosti.
Kako se dijagnostikuje fraktura klavikule?
Ako sumnjate da ste slomili ključnu kost, odmah potražite medicinsku pomoć.
Lekar će Vas prvo pitati kako je došlo do povrede i uraditi fizički pregled.
Nakon toga će uraditi
rendgenski snimak kako bi potvrdio prelom.
Rendgen će pokazati gde se prelom nalazi, koji je tip preloma i da li su oštećene i druge kosti. Ako imate složeniju povredu ili više povreda, lekar može zatražiti
CT skener (kompjutersku tomografiju) kako bi dobio detaljniji prikaz.
Pored CT skenera,
magnetna rezonanca (MR) takođe može biti korisna za procenu eventualnih oštećenja mekih tkiva, ligamenata i krvnih sudova
oko preloma, što može biti važno za pravilno planiranje lečenja.
Kako se leči fraktura klavikule?
Većina preloma ključne kosti zaceljuje dobro uz konzervativno lečenje. Samo mali procenat zahteva hiruršku intervenciju.
Standardni tretman za prelom ključne kosti uključuje:
- Imobilizaciju. Iako većina preloma ključne kosti može zarasti sama, važno je da se delovi kosti ne pomeraju tokom zarastanja. Lekar će vam obezbediti rukav ili ortozu za rame kako bi se kost držala u stabilnom položaju. Ovu imobilizaciju ćete nositi nekoliko nedelja.
- Ublažavanje bola. Tokom prve jedne do dve nedelje oporavka, možda će vam biti potrebni lekovi protiv bolova na recept. Nakon toga, možete koristiti bezreceptne analgetike, kao što su aspirin, ibuprofen ili paracetamol. Takođe, stavljanje leda na prelom na oko 20 minuta može pomoći u smanjenju bola i otoka.
- Praćenje stanja. Lekar će redovno pratiti kako prelom zarasta. Povremeni rendgenski snimci će pomoći da se utvrdi da li kost pravilno srasta. Ovo je važno jer u nekim slučajevima prelom može nepotpuno zarasti (pseudartroza), što može zahtevati dodatnu medicinsku intervenciju.
- Fizička terapija. Kada kost počne da zarasta, lekar će vam preporučiti blage vežbe kako bi se sprečila ukočenost mekih tkiva tokom imobilizacije. Nakon potpunog zarastanja kosti, fokus će biti na jačanju mišića i vraćanju pune pokretljivosti ramena.
Hirurško lečenjeMožda će vam biti potrebna operacija ako imate teško dislociran prelom ključne kosti, gde su delovi kosti značajno pomereni, ili ako imate dodatne povrede drugih tkiva, poput tetiva, ligamenata, krvnih sudova ili nerava.
Hirurško lečenje preloma ključne kosti podrazumeva:
- Vraćanje slomljenih delova kosti na mesto (otvorena repozicija)
- Fiksiranje kosti pomoću pinova, pločica i šrafova (interna fiksacija).
Šta se dešava ako se fraktura klavikule ne leči?
Iako je operacija retko potrebna za prelom ključne kosti, važno je da lekar proceni povredu. Neophodno je osigurati da su delovi kosti u pravilnom položaju za zarastanje i da nema skrivenih unutrašnjih povreda koje zahtevaju dodatno lečenje.
Takođe, lekar će Vam dati uputstva za pravilnu negu kod kuće, što je ključno za oporavak.
Nepravilna imobilizacija ramena može ometati zarastanje.
Nepravilno izvođenje vežbi može dovesti do ukočenosti i razvoja "smrznutog ramena".
Bez redovnih pregleda, moguće komplikacije mogu proći neprimećeno, što može dovesti do dugotrajnih problema sa funkcijom ramena.
Koliko traje oporavak od frakture klavikule?
Vreme oporavka od preloma ključne kosti može varirati u zavisnosti od ozbiljnosti preloma i starosti pacijenta. Deca, čije kosti još uvek rastu, zaceljuju brže od odraslih. U proseku, zarastanje traje:
- 8 do 12 nedelja kod odraslih
- 6 do 8 nedelja kod adolescenata
- 3 do 6 nedelja kod dece mlađe od 8 godina
- oko 2 nedelje kod novorođenčadi
Lekar će vam reći kada je bezbedno da se vratite svojim uobičajenim aktivnostima.
Ažurirano: Apr 2, 2025
| Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama