Šta je rendgenski snimak pluća?

Rendgensko snimanje je vrsta pregleda koja koristi male količine zračenja za proizvodnju slika organa, tkiva i kostiju tela. Kada se fokusira na grudi, može pomoći u uočavanju abnormalnosti ili bolesti disajnih puteva, krvnih sudova, kostiju, srca i pluća. Rendgenski snimci mogu utvrditi da li je kod pacijenta prisutna tečnost u plućima ili vazduh koji okružuje pluća.

Rendgen pluća je lak, brz i efikasan pregled koji je lekarima izuzetno koristan za dijagnostikovanje i lečenje različitih oboljenja pluća, kao i ostalih organa u grudnom košu.
Rendgen pluća 2


Zašto je potrebno obaviti rengdenski snimak pluća?

Lekar vas može uputiti na rendgenski snimak pluća ako sumnja da su vaši simptomi povezani sa problemima u grudima. Neki od simptoma mogu uključivati:

Ovi simptomi mogu biti rezultat sledećih stanja koje rendgenski snimak pluća može otkriti:
  • Polomljena rebra
  • Emfizem (dugotrajno, progresivno stanje pluća koje uzrokuje poteškoće u disanju)
  • Otkazivanje srca
  • Rak pluća
  • Upalu pluća
  • Pneumotoraks (sakupljanje vazduha u prostoru između pluća i zida grudnog koša)

Pored navedenih, u najčešća oboljenja pluća spadaju i tuberkuloza, astma, hronični bronhitis, apneama tokom sna, kao i respiratorna alkaloza.

Lekar, takođe, koriste rendgenske snimke pluća i grudnog koša za praćenje napretka vašeg organizma nakon operacije u predelu grudnog koša. Lekari mogu da provere da li su implantirani materijali na pravom mestu i mogu se uveriti da nema curenja vazduha ili nakupljanja tečnosti.

Kada je potrebno obaviti rendgenski snimak pluća?

Lekar vas može uputiti na ovu vrstu pregleda iz različitih razloga:
  • Kada je potrebno proceniti povrede nastale usled nesreće
  • Kada je potrebnp praćenje napredovanja bolesti, kao što je cistična fibroza
  • Kada se pojave bolovi u grudima

Priprema za rendgensko snimanje pluća

Rendgensko snimanje pluća ne zahteva posebnu pripremu pacijenta.

Moraćete da uklonite sav nakit, naočare, pirsing na telu ili drugi metal. Naglasite lekaru ako imate hirurški implantiran uređaj, kao što je srčani zalistak ili pejsmejker. Druge vrste skeniranja, kao što su magnetna rezonanca ili CT skeniranje, mogu biti rizična za ljude koji imaju metalne implantate u telu.

Pre rendgenskog snimka, potrebno je da pacijent svuče odeću od struka naviše i obuče bolničku haljinu.

Kako izgleda rendgensko snimanje pluća?

Rendgensko snimanje se vrši u posebnoj prostoriji sa pokretnom rendgenskom kamerom pričvršćenom na veliku metalnu ruku. Pacijent će stajati pored "tanjira" - ploče koja sadrži rendgenski film ili poseban senzor za snimanje slika i prenošenje na računar. Tehničar će vam dati olovnu kecelju, kojom je potrebno da pokrijete svoje genitalije na koje radijacija može negativno uticati.

Tehničar će vam reći kako da stojite i snimiće vase grudi sa prednje i bočne strane. Dok se slike snimaju, moraćete da zadržite dah tako da vam grudi ostanu potpuno mirne, jer ako se pomerite, slike mogu biti mutne. Kako zračenje prolazi kroz vaše telo, gušći materijali, kao što su kost i mišići vašeg srca, izgledaće beli.

Nakon što su slike snimljene, možete se vratiti u odeću i nastaviti svoj dan.

Pregled traje između 20 i 30 minuta.

Rizici rendgenskog snimanja pluća

Rizici koji mogu nastati usled ovog pregleda su izuzetno mali, a odnose se na malu količinu zračenja kojoj je pacijent izložen tokom snimanja. Zato, lekari smatraju da je korist od obavljenog pregleda daleko veća od količine zračenja, koja ne ostavlja nikakve posledice na organizam.

Rendgensko snimanje pluća se ne preporučuje trudicama, dojiljama i tek rođenim bebama.

Prednosti rendgenskog snimanja pluća

Rengdensko snimanje može jasno da prikaže trenutno stanje vaših pluća, kao i dešavanja na njima.
Može ukazati na postojanje abnormalnosti ili zapaljenja pluća.
Ažurirano: Jan 20, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

Lekar vas može uputiti na rendgenski snimak pluća ako sumnja da su vaši simptomi kao što su bolovi u grudima, groznica, uporan kašalj, kratak dah, povezani sa problemima u grudima. Snimak može otkriti razna stanja kao što su polomljena rebra, emfizem, otkazivanje srca, rak pluća, upalu pluća, pneumotoraks i druge.

Posebna priprema pacijenta za snimanje pluća nije potrebna. Pacijent bi trebalo da ukloni sav nakit, naočare, pirsing ili drugi metal, a pre snimanja bi bilo idealno obući bolničku haljinu.

Rizici koje nosi ova vrsta pregleda su minimalni i vezani su za malu količinu zračenja kojoj je pacijent izložen tokom snimanja. Ipak, stručnjaci smatraju da je korist od obavljenog pregleda daleko veća od količine zračenja, koje u suštini ne ostavlja nikakve posledice na organizam. Izuzetak su trudnice, dojilje i tek rođene bebe kod kojih se ovaj pregled ne preporučuje.

Termini i Definicije

Rendgen je medicinska procedura koja koristi X-zrake za kreiranje slika unutrašnjih struktura tela, često korišćena za pregled kostiju, pluća i drugih organa kako bi se dijagnostikovale ili pratile bolesti.

Pluća su vitalni organi u ljudskom telu odgovorni za disanje; nalaze se u grudnom košu i igraju ključnu ulogu u razmeni gasova, opskrbljujući krv kiseonikom i uklanjajući ugljen-dioksid.

Dijagnoza je proces određivanja bolesti ili stanja na osnovu simptoma, kliničkih znakova i rezultata medicinskih testova, kao što su rendgenske slike.

Rak pluća je ozbiljno stanje koje uključuje nekontrolisano povećanje ćelija u plućima, često povezano sa pušenjem i izlaganjem štetnim supstancama, i može biti otkriveno putem rendgenskog snimka.

Pneumonija je infekcija koja izaziva upalu vazdušnih kesica u plućima, često rezultira kašljem, groznicom i otežanim disanjem, i može biti identifikovana rendgenskim pregledom.

Bronhitis je upala bronhijalnih puteva, cevi koje vode do pluća, i može izazvati kašalj i poteškoće u disanju; često se dijagnostikuje kliničkim pregledom i može se potvrditi rendgenom pluća.

Pleura je tanka membrana koja obavija pluća i oblaže grudnu šupljinu, omogućava glatko klizanje plućnih površina pri disanju i može biti vidljiva na rendgenskim snimcima pri nekim zdravstvenim problemima.

Emfizem je hronična bolest pluća koja se karakteriše oštećenjem alveolarnih zidova, što dovodi do otežanog disanja i smanjene elastičnosti plućnog tkiva; često se javlja kod pušača i može biti detektovan rendgenskim snimkom.

Torakalna šupljina je deo tela koji sadrži grudni koš, pluća, srce i druge ključne organe; rendgenski snimci ovog područja mogu pomoći u identifikaciji različitih zdravstvenih problema u plućima i okolnim strukturama.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V