Šta je RTG snimanje?

Rendgenski RTG snimak je slika koja, uz minimalnu količinu zračenja, prikazuje unutrašnjost snimanog organa, odnosno kosti i meka tkiva tog organa. Ova dijagnostička metoda može pomoći vašem lekaru da locira i razume povrede ili degenerativne bolesti određenog dela tela i organa.
Rendgen ruke - RTG nadlaktice i RTG podlaktice


Zašto se vrši rendgesnko snimanje ruke / ruku?

Rendgenski snimak ruke je dijagnostička metoda sa niskim stepenom rizika. Lekar Vas može uputiti na ovu vrstu pregleda kako bi dijagnostikovao ili ispratio zdravstvene probleme Vaših ruku, kao što su povrede, degenerativne bolesti ili nepravilan rast kostiju (kod dece).

Nakon što lekar dijagnostikuje problem, preporučiće Vam odgovarajući plan lečenja.

Takođe, lekar može, uz pomoć rendgenskog snimka, da prati rast kostiju u vašim rukama.

Kada se obavlja RTG snimanje ruku (RTG snimanje nadlaktice / RTG snimanje podlaktice)?

Rendgenski snimak ruke može pomoći u pronalaženju uzroka uobičajenih znakova ili simptoma kao što su bol, osetljivost, otok i deformitet. Rendgensko snimanje ruke ili ruku je potrebno obaviti kako bi se utvrdili ili otklonili izvesni problemi i bolesti kao što su:
  • Prelom nadlaktice ili prelom podlaktice
  • Ciste
  • Tumori kostiju ruke
  • Razne infekcije (kao što je osteomijelitis - zapaljenje kostiju)
  • Strano telo u predelu nadlaktice ili podlaktice
  • Degenerativna stanja kostiju nadlaktice ili podlaktice

Rendgenski snimak je takođe od velike koristi i da bi se pratio tok srastanja polomljene kosti. Isto tako, važan je u donošenju odluke da li je potrebna operacija nekog dela ruke.

Priprema za rendgenski snimak ruke

Za ovu vrstu rendgenskog snimka nije potrebna posebna priprema, međutim važno je da uklonite prstenje, narukvice ili sat sa ruke. Ipak, moguće je da usled otoka od povrede ruke ne možete da skinete nakit. U tom slučaju obris nakita će biti vidljiv na snimku ali lekar će i dalje moći da pogleda rezultate snimka.

Ukoliko ste trudni ili sumnjate, obavestite tehničara, jer postoji mininalan rizik da zračenje ošteti fetus. Žene i deca obično navlače kecelju obloženu olovom kako bi zaštitili svoje reproduktivne organe i fetuse u razvoju.

Kako izgleda rendgenski pregled ruke?

Tehničar će tražiti da pristupite rendgen aparatu i objasniće vam kako da se pomerate ukoliko je potrebno načiniti snimke iz različitih uglova.

Sam rendgenski snimak nije bolan, međutim, rendgenski zraci se koriste za dijagnozu stanja kao što su prelomi kostiju, tumori i artritis. U nekim slučajevima, ova stanja mogu izazvati bol tokom procesa rendgenskog snimanja, jer se od pacijenta zahteva, radi što čistijih snimaka, da bude miran nekoliko minuta u položaju koji mu možda zbog preloma baš i ne prija.

Prednosti RTG snimanja nadlaktice ili podlaktice

Neke povrede, kao što je recimo slomljeni zglob, treba brzo dijagnostikovati i lečiti, I zato je rendgen veoma važan, jer ćete vrlo brzo dobiti potrebne rezultate snimanja. Mnogi moderni aparati za rendgensko snimanje prikazuju slike na ekranu računara čim se izvrši snimanje. Gusti predmeti, kao što su kosti ili nakit, biće prikazani belom bojom na snimku, dok će meka tkiva izgledati sivo.

Rendgenski snimci koji utvrđuju obrasce rasta ili druge probleme koji nisu vremenski osetljivi obično se očitavaju u roku od jednog do dva dana.

Rizici snimanja ruke rendgenom

Rizici od izlaganja zračenju tokom rendgenskog snimanja ruke su minimalni, jer izloženost traje od samo 1 do 2 sekunde. Prednosti dijagnostikovanja povreda i bolesti obično prevazilaze rizike kratkog izlaganja zračenju.
Ažurirano: Jan 20, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

RTG snimanje je dijagnostička metoda koja uz minimalnu količinu zračenja prikazuje unutrašnjost snimanog organa, odnosno kosti i meka tkiva tog organa. Pomaže lekarima u dijagnostikovanju povreda ili degenerativnih bolesti.

Rendgenski snimak ruke se obavlja kako bi se pronalašla uzroka problema sa rukama, kao što su bol, osetljivost, otoci, deformiteti. Pomaže u dijagnozi preloma, tumora, infekcija i degenerativnih stanja kostiju.

RTG snimanje ruku je brz i efikasan način za dijagnozu povreda i bolesti. Neke povrede, poput slomljenog zgloba, treba odmah dijagnostikovati i lečiti, pa je rendgen veoma važan za brzo dobijanje rezultata.

Termini i Definicije

Rendgen (ili RTG) je medicinska tehnika snimanja koja koristi rendgenske zrake za dobijanje slike unutrašnjih struktura tela, najčešće kostiju. Rendgen zraci prolaze kroz telo i omogućavaju lekarima da procene stanje kostiju i mekih tkiva.

RTG nadlaktice se odnosi na rendgenski pregled gornjeg dela ruke, odnosno regiona između ramena i lakta. Snimak može otkriti prelome, dislokacije, tumore ili infekcije u kostima nadlaktice.

RTG podlaktice odnosi se na rendgenski pregled donjeg dela ruke između lakta i ručnog zgloba. Ovaj pregled se koristi za procenu povreda, fraktura i drugih patoloških stanja kostiju podlaktice, uključujući radijus i ulna.

Radiologija je grana medicine koja se bavi korišćenjem rendgenskih zraka, ultrazvuka, magnetne rezonance i drugih metoda za dijagnostikovanje i lečenje bolesti. Specijalisti u ovoj oblasti su radiolozi.

Kostur ruke sastoji se od kostiju nadlaktice, podlaktice, šake i ručnih prstiju. Osnovne kosti uključuju humerus (nadlakticu), radijus i onu (kosti podlaktice), kao i kompleks manjih kostiju šake.

Prelomi kostiju su pukotine ili potpuni prelomi u strukturi kosti. Mogu nastati usled povreda, padova, naglih udaraca ili kao posledica oslabljenosti kostiju zbog bolesti kao što je osteoporoza.

Dislokacija je povreda koja se događa kada se kosti u zglobu pomere iz normalnog položaja. Ovo može uzrokovati bol, oticanje i privremenu disfunkciju zahvaćenog ekstremiteta.

Infekcije kostiju, ili osteomijelitis, predstavljaju ozbiljne upale koštanog tkiva uzrokovane bakterijama ili drugim mikroorganizmima. Mogu se javiti nakon povrede ili hirurškog zahvata.

Tumori kostiju su abnormalne izrasline koje mogu biti benigni (nekancerogeni) ili maligni (kancerogeni). Dijagnostikovanje i tretman tumora kostiju često zahteva dodatna klinička ispitivanja i stručnu analizu.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V