Šta je prostata?

Prostata je muška polna žlezda veličine oraha, koja se nalazi neposredno ispod mokraćne bešike. Njena funkcija je da luči sekret koji pomaže u transportu i zaštiti spermatozoida u toku ejakulacije.

Sarkom prostate

Šta je sarkom prostate?

Radi se o malignoj neoplazmi poznatoj kao sarkoma prostate, koja se razvija iz mekih tkiva prostate, uključujući glatke mišiće ili vezivno tkivo. Ovaj tumor je neuobičajen i nastaje unutar prostate, male žlezde u muškom reproduktivnom sistemu.

Koji su tipovi sarkoma prostate?

Sarkomi prostate mogu se podeliti prema vrsti tkiva iz kojeg nastaju. Leiomiosarkom je najčešći i potiče iz glatkih mišića, dok se rabdomiosarkom javlja iz poprečno-prugastog mišićnog tkiva. Retki oblici su fibrosarkom i liposarkom.

Simptomi sarkoma prostate

Simptomi sarkoma prostate javljaju se kroz sledeće grupe:
  1. Problemi s mokraćnim sistemom: Pacijenti često primećuju učestalo mokrenje, otežano započinjanje mokrenja, slab mlaz i povremeno prisustvo krvi u urinu. Takođe, može se javiti bol ili peckanje tokom mokrenja.
  2. Bolni simptomi: Bolovi u donjem delu leđa, karlici ili preponama često prate ovu bolest. Kod uznapredovalih stadijuma bol može biti intenzivniji i proširiti se na kičmu ili noge.
  3. Sistemski simptomi: Neobjašnjiv gubitak težine, stalni osećaj iscrpljenosti i smanjen apetit često su znakovi progresivnog tumora.


Koji su uzroci sarkoma prostate?

Uzroci sarkoma prostate nisu u potpunosti poznati, ali se mogu razvrstati u sledeće kategorije:
  • Genetski faktori: Nasledne mutacije u genima mogu povećati rizik od razvoja sarkoma. Promene u genima koji kontrolišu rast ćelija, poput TP53, često su povezane s ovom vrstom tumora.
  • Izlaganje hemikalijama: Duga izloženost štetnim hemikalijama, kao što su pesticidi ili industrijski toksini, može doprineti nastanku malignih tumora.
  • Starosna dob: Iako sarkomi prostate mogu nastati u bilo kom uzrastu, određeni tipovi, poput leiomiosarkoma, češći su kod starijih muškaraca.
  • Radijacija: Ranija izloženost zračenju zbog lečenja drugih bolesti može povećati rizik od razvoja sarkoma prostate.

Dijagnostikovanje sarkoma prostate

Kombinovanje naprednih tehnologija ključno je za tačno postavljanje dijagnoze sarkoma prostate.
  • CT skener (kompjuterksa tomografija)
    CT omogućava vizualizaciju tumora i njegove gustine, kao i otkrivanje eventualnih promena na limfnim čvorovima ili udaljenim organima.
  • Magnetna rezonanca (MR)
    Zahvaljujući visokoj rezoluciji, MR omogućava identifikaciju tumora i procenu njegovog odnosa sa okolnim strukturama, uključujući krvne sudove.
  • Multislajsni skeneri (MTSC)
    Ovi uređaji pružaju brze i precizne slike koje pomažu u proceni obima tumora i njegovog širenja, posebno na limfne čvorove.
  • Biopsija prostate
    Biopsija se koristi za definitivnu potvrdu dijagnoze i analizu vrste ćelija koje čine sarkom, što je ključno za terapijski plan.
  • Laboratorijske analize
    Pored standardnih krvnih testova, analiza tumor markera može ukazati na prisustvo maligniteta i pomoći u praćenju odgovora na terapiju.

Lečenje sarkoma prostate

Lečenje sarkoma prostate zahteva individualizovan pristup, jer se radi o retkom malignitetu.

Početna faza uključuje detaljne dijagnostičke pretrage, koje pomažu u određivanju stadijuma bolesti. Hirurška intervencija, poput radikalne prostatektomije, često je primarni izbor lečenja, posebno kada je tumor lokalizovan.

Međutim, s obzirom na sklonost sarkoma ka širenju, hemioterapija se često koristi kao dodatna terapija. Radioterapija može biti od koristi kod pacijenata kod kojih operacija nije moguća.

Pored standardnih terapija, istražuju se i ciljani lekovi, kao i imunoterapija, kako bi se poboljšali dugoročni ishodi.
Ažurirano: Jan 16, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

Prostataje muška polna žlezda veličine oraha, koja se nalazi neposredno ispod mokraćne bešike. Njena funkcija je da luči sekret koji pomaže u transportu i zaštiti spermatozoida u toku ejakulacije.

Sarkom prostate jemaligna neoplazmakoja se razvija iz mekih tkiva prostate, uključujući glatke mišiće ili vezivno tkivo. Ovaj tumor je neuobičajen i javlja se unutar prostate, male žlezde u muškom reproduktivnom sistemu.

Simptomi sarkoma prostate uključujuprobleme s mokraćnim sistemom, poput čestog i otežanog mokrenja, bolove u donjem delu leđa, karlici ili preponama tesistemske simptomekao što su neobjašnjiv gubitak težine i stalna iscrpljenost.

Termini i Definicije

Sarkom prostate je retka vrsta tumora koji nastaje u mezenhimskom tkivu prostate, karakterišući se brzim rastom i malignim ponašanjem, što ga razlikuje od uobičajenijeg karcinoma prostate koji započinje u epitelu prostate.

Prostata je muška polna žlezda veličine oraha, koja se nalazi ispod bešike i oko mokraćne cevi; igra ključnu ulogu u reproduktivnom sistemu muškaraca jer proizvodi tečnost koja čini značajan deo semene tečnosti.

Maligni tumor je vrsta tumora koji raste brzo i nekontrolisano, ima sposobnost da se širi na druge delove tela (metastazira) i često ugrožava život pacijenta ako se ne leči adekvatno.

Mezenhimsko tkivo predstavlja tip vezivnog tkiva iz kojeg mogu nastati razne vrste stanica, uključujući krvne ćelije, mišićno tkivo i kost, što ga čini važnim u kontekstu sarkoma, koji potiču iz ovog tkiva.

Simptomi su subjektivni znaci bolesti koje pacijent oseća i prijavljuje, poput bola, otoka ili poteškoća sa mokrenjem, a u slučaju sarkoma prostate simptomi mogu biti nespecifični i slični onima drugih uroloških stanja.

Dijagnoza je proces prepoznavanja i imenovanja bolesti ili stanja, koji kod sarkoma prostate može uključivati biopsiju tkiva, snimke kao što su MRI ili CT i nalaze iz laboratorijskih analiza kako bi se potvrdilo prisustvo malignog tumora.

Lečenje je medicinski postupak ili niz postupaka usmerenih na uklanjanje ili kontrolu bolesti; kod sarkoma prostate često uključuje hiruršku intervenciju, zračenje i/ili hemoterapiju, u zavisnosti od stadijuma i proširenosti bolesti.

Metastaza je proces kojim maligne ćelije tumora migriraju iz primarnog mesta nastanka u druge delove tela preko krvi ili limfnog sistema, formirajući nove tumorske lezije daleko od originalnog tumora.

Prognostički faktori su karakteristike bolesti i pacijenta koje utiču na ishod i prognozu bolesti; u slučaju sarkoma prostate mogu uključivati veličinu tumora, brzinu rasta, mogućnost metastaziranja i odgovor na lečenje.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V