Šta je tumor slezine?
Tumor slezine je bolest u kojoj se abnormalne ćelije brzo razmnožavaju i počinju da ometaju normalan rad organa. Smeštena iza grudnog koša, slezina je deo limfnog sistema tela. Rak slezine je neobičan po tome što se samo retko razvija unutar samog organa. Velika većina slučajeva se javlja kada se bolest proširi na slezinu iz drugog dela tela. Invazivni karcinomi su obično ili limfomi, koji potiču negde drugde u limfnom sistemu, ili leukemije, koji su karcinomi krvi u cirkulatornom sistemu.
Ako se ne kontroliše, tumor slezine može predstavljati ozbiljnu pretnju po zdravlje. Izgled osobe sa ovom bolešću zavisiće od različitih faktora, uključujući starost, opšte zdravstveno stanje, vrstu tumora koji je uključen, njegovu fazu razvoja i da li je tumor nastao u slezini ili je zahvatio organ sa druge lokacije.
Vrste tumora slezine
Postoje dva glavna tipa tumora slezine: primarni i sekundarni.
- Primarni: karcinomi koji počinju u slezini
Primarni karcinom slezine je redak i ređi u poređenju sa sekundarnim karcinomom slezine. Primeri primarnog tumora slezine uključuju limfom i angiosarkom. Primarni tumor slezine se odnosi na tumor koji potiče iz slezine. Limfomski rak slezine razvija se u limfnom tkivu slezine. Angiosarkom je redak tumor mekog tkiva koji se razvija u unutrašnjoj sluznici krvnih ili limfnih sudova. - Sekundarni: karcinomi koji se šire na slezinu
Sekundarni karcinom slezine je rezultat tumora koji je metastazirao. Najčešće je rezultat karcinoma kao što su limfom, leukemija ili karcinomi koji potiču iz drugih organa. Sekundarni tumor slezine je češći od primarnog karcinoma slezine.
Koji su simptomi tumora slezine?
Simptomi tumora slezine su sledeći:
Šta uzrokuje tumor slezine?
Karcinomi slezine su obično sekundarni, što znači da nastaju negde drugde, a zatim se šire na slezinu. Najčešći uzroci tumora slezine su limfomi i leukemije. Povremeno, drugi karcinomi, kao što su dojke, pluća, želudac,
pankreas,
jetra ili
debelo crevo, su izvor maligniteta.
Postoji vrsta tumora koja se razvija u slezini. Medicinski naziv za to je limfom marginalne zone slezine - skraćeno SMZL. To je redak rak, koji čini samo
oko dva procenta svih limfoma.
Kako se dijagnostikuje tumor slezine?
Tumor slezine se dijagnostikuje na sledeći način:
- Fizički pregled: Lekar će Vas pregledati u potrazi za dokazima kancerogenog rasta. Takođe postaviti pitanja o Vašoj medicinskoj istoriji i mogućim faktorima rizika.
- Test krvi: Test krvi će meriti niz faktora prisutnih u krvi, uključujući crvena zrnca, bele ćelije, trombocite, hemoglobin i druge kompozicione elemente. Količine koje su izvan normalnih parametara često su signali osnovnog medicinskog problema.
- Biopsija koštane srži: Lekar će uzeti uzorak koštane srži, obično sa zadnje strane kosti kuka. Ovaj uzorak će biti analiziran na postojanje limfoma i leukemije.
- Medicinsko snimanje: CT skeniranje (kompjuterska tomografija), snimanje magnetnom rezonancom (MR) mogu pomoći u dijagnozi raka slezine.
- Splenektomija: Da biste potvrdili prisustvo raka, lekar može organizovati da se podvrgnete hirurškoj proceduri koja se zove splenektomija. Ovo uključuje uklanjanje dela ili cele slezine. Uzorak tkiva biće poslat u medicinsku laboratoriju na analizu. Dobićete rezultate testa za nekoliko dana do nekoliko nedelja.
Ako ste razvili rak slezine, lekar ili onkolog će proceniti njegovu fazu razvoja. Odrediće veličinu i dispoziciju tumora i ukupnu prevalenciju tumora. Faze raka su generalno ocenjene od 0 do 4, pri čemu je stadijum 4 najnaprednija i stoga ozbiljna verzija bolesti.
Kako se leči tumor slezine?
Lečenje tumora slezine zavisi od brojnih faktora, uključujući specifičnu bolest koja je uključena, godine, fazu razvoja tumora i gde je prisutan u telu:
- Hirurgija: Splenektomije su podjednako metoda lečenja koliko i dijagnostički alat.
- Terapija zračenjem: Onkolozi koriste terapiju zračenjem da ubiju ćelije raka u određenom području, najčešće sa limfomom.
- Hemoterapija: Hemoterapija je efikasno sredstvo za ubijanje ćelija raka koje su se proširile sa mesta porekla.
- Transplantacija matičnih ćelija: zračenje i hemoterapija uništavaju dobre i loše ćelije. Ovo se može suprotstaviti ubrizgavanjem matičnih ćelija pacijentu, često dobijenih od donatora bez raka. Ove matične ćelije će podstaći reprodukciju zdravih novih krvnih zrnaca.
- Biološke ili imunoterapije: Ovo su novije metode borbe protiv raka, koje angažuju sopstveni imuni sistem tela za borbu protiv raka.
- Ciljana terapija: Lekovi za ciljanu terapiju koriste specifične mutacije povezane sa nekim ćelijama raka da bi zaustavile njihov rast, reprodukciju i širenje. Na ovaj način oni deluju drugačije od lekova za hemoterapiju, tako što zatvaraju rak umesto da ga jednostavno uništavaju. Lekovi za ciljanu terapiju ponekad se koriste zajedno sa hemoterapijom.
- Aktivni nadzor: Aktivni nadzor podrazumeva pristup sačekanja i gledanja u lečenju raka slezine. Stanje se prati, ali se ne leči, osim ako ili dok promena u simptomima ili rezultatima testa ne pokaže najbolje sredstvo za rešavanje raka.
Lečenje će takođe uključivati antibiotike, za održavanje zdravlja pacijenata dok je imuni sistem iscrpljen, i razne lekove za suzbijanje neprijatnih nuspojava lečenja raka.
Uspeh lečenja zavisi od brojnih faktora, uključujući koliko rano ili koliko kasno je rak dijagnostikovan. Što se ranije otkrije, veća je šansa da se bolest pobedi. Pojedinci koji se leče od tumora slezine zahtevaju praćenje radi mogućeg ponovnog pojavljivanja.
Ažurirano: Apr 24, 2025
| Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama