Šta je ultrazvuk abdomena?

Ultrazvučno skeniranje koristi talase visoke frekvencije za snimanje slika i video zapisa unutrašnjosti tela. Ultrazvučne slike se snimaju u realnom vremenu, prikazujući strukturu i kretanje unutrašnjih organa, kao i krv koja teče kroz krvne sudove.
Ultrazvuk abdomena


Zašto se izvodi ultrazvučni pregled abdomena?

Ultrazvuk abdomena pomaže vašem lekaru da vidi organe i strukture unutar abdomena. Koristi se za proveru glavnih organa u trbušnoj duplji. Ovi organi uključuju žučnu kesu, bubrege, jetru, pankreas i slezinu. Ova vrsta pregleda je sigurna i bezbolna i u današnjoj medicini se sve češće praktikuje. Ova vrsta pregleda najčešće se koristi za praćenje razvoja fetusa kod trudnica, ali ima i mnoge druge kliničke upotrebe.

Kada se vrši ultrazvuk abdomena?

Muškarcima starosti između 65 i 75 godina koji puše ili su nekda pušili, preporučuje se da obave ultrazvučni pregled abdomena, kako bi proverili da li postoji aneurizma abdominalne aorte.

Ukoliko vaš lekar sumnja na prisutnost nekog od sledećih stanja, može vas uputiti na ultrazvuk abdomena:

Ultrazvuk abdomena se takođe može koristiti da pomogne vašem lekaru tokom određenih procedura, kao što su:
  • Biopsija abdomena, tokom koje vaš lekar može koristiti ultrazvuk kako bi uočio mesto na koje postavlja iglu radi uklanjanja malog uzorka tkiva.
  • Pražnjenje tečnost iz ciste ili apscesa.
  • Ispitivanje protoka krvi unutar vašeg abdomena.

Priprema za ultrazvuk abdomena

Vaš lekar će vam reći da redukujete ishranu 8 do 12 sati pre ultrazvuka, zato što nesvarena hrana u stomaku i urin u bešici mogu blokirati zvučne talase, što otežava tehničaru da dobije jasnu sliku.

Ukoliko vam je potreban ultrazvuk žučne kese, jetre, pankreasa ili slezine, lekar od vas može tražiti da pre pregleda jedete obrok bez masti, nakon kog je potrebno redukovanje ishrane.

Kako se izvodi ultrazvučni pregled abdomena?

Pre ultrazvuka abdomena, od vas će biti zatraženo da se presvučete u bolničku haljinu i uklonite sav nakit ili druge predmete koji bi mogli da ometaju skeniranje. Zatim, tehničar će vas uputiti da legnete na sto sa otkrivenim stomakom, na koji će naneti poseban gel koji sprečava stvaranje vazdušnih džepova.

Transduktor šalje visokofrekventne zvučne talase kroz vaše telo. Ovi talasi su previsoki za ljudsko uho, ali oni odjekuju kada udare u gusti predmet kao što je organ.

Ako imate bol u stomaku, možda ćete osetiti laganu nelagodnost tokom ultrazvuka. Važno je da odmah obavestite tehničara ukoliko bol postane jak.

Određeni faktori ili uslovi mogu uticati na rezultate ultrazvuka, uključujući:
  • Teška gojaznost
  • Hrana u stomaku
  • Barijum ili ostaci barijuma u organizmu (tečnost koju progutate u nekim testovima koja pomaže vašem lekaru da vidi vaš stomak i gastrointestinalni trakt)
  • Višak crevnih gasova

Kada se pregled završi, tehničar će očistiti gel sa vašeg stomaka. Radiolog odmah može tumačiti vaše snimke nastale ultrazvučnim pregledom. Lekar će razgovarati o rezultatima sa vama na naknadnom pregledu. Takođe, on može zatražiti još jedno skeniranje ili druge vrste pregleda, ukoliko je to potrebno.

Postupak obično traje manje od 30 minuta.

Rizici prilikom ultrazvučnog snimanja abdomena

Ultrazvučni pregled abdomena ne donosi nikakav rizik za pacijenta. Za razliku od rendgenskih snimaka ili CT skeniranja, ultrazvuk ne koristi zračenje, zbog čega ih lekari radije koriste za proveru razvoja beba kod trudnica.

Nema dokaza da ultrazvučno snimanje i monitori otkucaja srca nanose štetu fetusima. Ultrazvuk može blago zagrejati tkiva u abdomenu, a u nekim slučajevima može napraviti vrlo male mehuriće u određenim tkivima.

Prednosti ultrazvučnog pregleda abdomena

  • Ultrazvuk je zajedno sa kliničkm i krvnom slikm dovoljan za postavljanje dijagnoze.
  • Dostupan je u skoro svakoj medicinskoj ustanovi i ambulanti
  • Omogućava prikazivanje slika u realnom vremenu
Ažurirano: Jan 21, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

Ultrazvuk abdomena se izvodi kad god lekar sumnja na prisutnost nekog od niza zdravstvenih stanja, poput krvnih ugrušaka, povećanih organa, tečnosti u trbušnoj duplji, kamenca u žuči, tumora, upale slepog creva i drugih. Takođe se koristi u procedurama kao što je biopsija abdomena ili pražnjenje tečnosti iz ciste ili apscesa.

Pre ultrazvučnog pregleda abdomena, lekar će pacijentu obično reći da redukuje ishranu 8-12 sati pre pregleda, kako nesvarena hrana u stomaku i urin u bešici ne bi blokirali zvučne talase. Moguće je da će pacijentima kojima je potreban ultrazvuk žučne kese, jetre, pankreasa ili slezine biti zatraženo da pre pregleda pojede obrok bez masti.

Ultrazvučni pregled abdomena ne donosi nikakav rizik za pacijenta. Ne koristi se zračenje, za razliku od rendgenskih snimaka ili CT skeniranja. Nema dokaza da ultrazvučno snimanje i monitori otkucaja srca nanose štetu fetusima. Sa druge strane, prednosti su to što je ultrazvuk dostupan u gotovo svakoj medicinskoj ustanovi i ambulanti, i što omogućava prikazivanje slika u realnom vremenu.

Termini i Definicije

Ultrazvuk je dijagnostička medicinska tehnika koja koristi zvučne talase visoke frekvencije za stvaranje slike unutrašnjih organa i struktura u telu. Koristi se za pregled različitih delova tela, uključujući abdomen.

Abdomen je deo tela koji se nalazi između grudnog koša i karlice i sadrži vitalne organe kao što su želudac, jetra, pankreas, creva, slezina i bubrezi. Takođe je poznat kao trbušna duplja.

Sonografija je sinonim za ultrazvučni pregled i odnosi se na korišćenje ultrazvučnih tehnologija za stvaranje slika unutrašnjih struktura tela, često korišćenih u trudnoći, kardiologiji i abdominalnoj medicini.

Frekvencija zvuka se odnosi na broj vibracija koje zvučni talasi naprave u jednoj sekundi. Velike frekvencije, kao one korišćene u medicinskom ultrazvuku, omogućavaju detaljnije slike, ali imaju manji domet.

Transduktor je uređaj koji emituje i detektuje ultrazvučne talase tokom ultrazvučnog pregleda. Kada je u kontaktu sa kožom, generiše slike organskih struktura reflektovanim talasima.

Ehosignali su odraz zvučnih talasa od struktura unutar tela, koje transduktor prima i koristi za kreiranje slike. Različite gustine tkiva utiču na jačinu i povratnu distribuciju ehosignala.

Neinvazivna metoda je medicinska procedura koja ne zahteva ulazak ili operativni zahvat u telu. Ultrazvuk je primer neinvazivne dijagnostičke tehnike, jer ne koristi igle, rezove ili radiaciju.

Hipoehogena oblast odnosi se na deo tkiva ili organa koji reflektuje manje zvuče talase, što na ultrazvučnoj slici izgleda tamnije. Ove oblasti mogu označavati prisutnost tečnosti ili specifičnih tkivnih struktura.

Kontrastna rezolucija je sposobnost ultrazvučnog aparata da razlikuje između sitnih razlika u intenzitetu ehosignala, omogućavajući lekarima da prepoznaju različite tipove tkiva u telu.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
M
N
O
P
R
S
T
U
V